Vedno glasnejši so namigi, da naj bi bil višji severnokorejski uradnik, ki je nenapovedano in skrivnostno obiskal Peking, v resnici predsednik Kim Džong Un.
Prvi, ki so poročali o visokem obisku, so bili japonski mediji. Severnokorejski diplomat je na Kitajsko z vlakom prispel v visoki tajnosti, so pisali. Južna Koreja medtem o identiteti skrivnostnega gosta ni izvedela (še) nič, so pa sporočili, da podrobno spremljajo situacijo.
Če se bo izkazalo, da japonske navedbe držijo, bo to prvi Kimov obisk Kitajske po prevzemu funkcije predsednika Severne Koreje leta 2011.
Kitajska se na objave v medijih še ni odzvala, prav tako molči Severna Koreja, a obisk, naj gre za Kima ali drugega uglednega člana delegacije, kaže na prevetritev odnosov med državama.
Kim Džong Un je prejšnji mesec povlekel še eno potezo, ki je naletela na zanimanje svetovne javnosti. Na obisk je namreč povabil ameriškega predsednika Donalda Trumpa, s katerim sta imela v preteklosti "burno razmerje". Člani osebja obeh administracij naj bi se že pospešeno pripravljali na srečanje, ki bo zahtevno predvsem z varnostnega vidika.
Politični analitiki ob tem poudarjajo, da bo do srečanja med voditeljema Severne Koreje in Kitajske zagotovo (če ni že) prišlo še pred Trumpovim "izletom" v Azijo. Kitajska namreč velja za najpomembnejšo ekonomsko zaveznico Severne Koreje.
Medtem so svet obšli posnetki zelenega vlaka z značilnimi rumenimi črtami, ki je na las podoben tistemu, s katerim se je po svetu prevažal Kimov oče Kim Džong Il, ki se je bal letenja. Il je Peking leta 2011 obiskal prav z omenjenim vlakom in tudi takrat so Ilov obisk uradno potrdili šele, ko je politik že zapustil državo gostiteljico.
Da se je na Kitajskem odvijalo nekaj nenavadnega, priča izpoved upravnika trgovine izven Pekinga, ki je v ponedeljek opisal dogajanje: "Povsod so bili policisti, tudi postaje v okolici so zaprli." Poleg tega so kitajske oblasti za turiste zaprle tudi Trg nebeškega miru, kar običajno pomeni, da v tamkajšnji slavnostni dvorani poteka visoko srečanje.
Na meji so pri mestu Dandong občasno zapirali prehod na meji s Kitajsko, a so nekateri mediji pisali, da bi lahko šlo le za gradbena dela.
Nekateri analitiki domnevajo, da bi lahko na obisk Kitajske v resnici odšla Kimova sestra Kim Jo Džong, ki se je pred kratkim udeležila tudi slavnostnega odprtja zimskih olimpijskih iger v Južni Koreji, ali pa vojaški funkcionar Čo Rjong Hae.
"Nismo potrdili, kdo je odpotoval v Peking," se je glasilo uradno sporočilo iz predsedniške palača v Seulu. "Pozorno spremljamo situacijo, v obzir smo vzeli različne možnosti."
Nedolgo nazaj se je severnokorejski zunanji minister v Stockholmu srečal s švedskim premierjem Stefanom Lofvenom. Kim Džong Un pa naj bi se aprila sestal z južnokorejskim predsednikom Moon Dža Inom. Zgodovinski Trumpov obisk polotoka naj bi se sicer odvil meseca maja.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.