Potem ko je skrivnostni britanski ulični umetnik in aktivist Banksy javnost šokiral s tem, ko je na dražbi v Londonu poskrbel za samouničenje enega svojih najbolj znanih del – slike deklice z rdečim balonom –, so se pojavila ugibanja o tem, ali je bil avtor, ki tako spretno prikriva svojo identiteto, morda tam, med množico ljudi na licu mesta. In če ne, kdo je potem sprožil mehanizem?
Kot smo že poročali, je slika le trenutek zatem, ko so zanjo iztržili rekordnih 1,2 milijona evrov in je udarilo kladivce, spolzela skozi spodnji rob okvirja in se razrezala na trakove.
'Nagon k uničenju je tudi ustvarjali nagon'
Banksy je po objavi fotografije na Instagramu objavil tudi posnetek celotnega dogajanja s pojasnilom. "Pred leti sem v sliko skrivaj vgradil uničevalec dokumentov. Za vsak primer, če bi bila kdaj dana na dražbo," je zapisal in pripisal citat slavnega slikarja Pabla Picassa: "Nagon k uničenju je tudi ustvarjalni nagon."
Na koncu posnetka je videti šokirane obiskovalce dražbe.
Je kateri od skrivnostnih moških Banksy?
Obstaja več teorij o tem, kdo od prisotnih na dražbi bi lahko bil Banksy. Če je seveda res bil tam.
Po poročanju častnika The Sun je na posnetku, ki ga je objavil Banksy, najbolj sumljiv moški s črnimi očali, ki dogajanje snema s telefonom, kmalu po dogodku pa so ga videli, kako se v bližini vhoda preriva z varnostniki. Moški namreč sedi približno tam, od koder je nastal posnetek, ki ga je Banksy objavil.
Druga teorija je moški, ki na posnetku stoji za njim, ki prav tako nosi očala in snema dogajanje iz kota, od koder je bilo posneto. Nekateri pravijo, da je videti tako, kot se je v preteklosti špekuliralo, da izgleda Banksy.
Tretja teorija pa je moški z belim šalom, ki je na dražbo v torbi prinesel neko elektronsko napravo, poroča portal Bristol live, ki je uspel dobiti tudi njegovo fotografijo.
Glede na spretno izmikanje slavnega umetnika, verjetno še nekaj časa ne bomo vedeli zagotovo. Namigovanja, da so pri dražbeni hiši vedeli, kaj se bo zgodilo in da gre za marketinško potezo, tam zavračajo.
"Kaže, da smo bili banksyjeni," je v sporočilu za javnost zapisal vodja oddelka za sodobno umetnost Alex Branczik. Takšnega dogodka v zgodovini umetnosti ne pomni.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.