Tujina

Je denar Ljubljanske banke porabil Milošević?

Mostar/Sarajevo, 18. 01. 2009 16.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenski zunanji minister Žbogar meni, da je denar varčevalcev Ljubljanske banke iz nekdanjih republik SFRJ končal v jugoslovanski narodni banki. Je denar porabil Miloševićev režim?

Minister za zunanje zadeve Samuel Žbogar
Minister za zunanje zadeve Samuel Žbogar FOTO: Dare Čekeliš

Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar v ponedeljek odhaja na dvodnevni obisk v Bosno in Hercegovino. Pred obiskom se  je pogovarjal z nekaterimi tamkajšnjimi mediji. Najbolj odmevne so zagotovo izjave za mostarski časopis Dnevni list, za katerega je Žbogar komentiral tudi položaj okoli nekdanjih varčevalcev Ljubljanske banke, in pa tudi prometno nesrečo nekdanje slovenske veleposlanice v BIH Nataše Vodušek.

Je denar varčevalcev LB porabil Milošević?

Žbogar je na vprašanje o denarju nekdanjih varčevalcev Ljubljanske banke (LB) povedal, da je ves denar varčevalcev LB iz republik nekdanje Jugoslavije, končal v jugoslovanski narodni banki v Beogradu. “Kot človek resnično lahko razumem ljudi, ki so na bančni račun LB položili vse svoje prihranke. Toda ta denar nikakor ni bil s tovornjaki prepeljan v Slovenijo, kot je tudi mogoče slišati v BiH. Veliko bližje resnici je, če rečemo, da je ta denar porabil režim Slobodana Miloševića v tragični vojni v BiH v drugih delih nekdanje Jugoslavije,“ je povedal Žbogar.

Žbogar je opozoril tudi na lansko sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice v primeru Ljubljanske banke Zagreb. “Sodba je potrdila teritorialni princip pri vprašanju odgovornosti za bančne depozite. Rešitev za varčevalce iz BiH je torej potrebno najprej iskati v Sarajevu, potem pa sporazumno med državami naslednicami,“ je dejal Žbogar v intervjuju.

Nova ljubljanska banka
Nova ljubljanska banka FOTO: Dare Čekeliš

Žbogar se je problematike nekdanjih varčevalcev LB dotaknil tudi v pogovoru za tiskovno agencijo Federacije BiH Fena. Spomnil je, da je tudi slovenski predsednik Danilo Türk oktobra v Sarajevu ponovil slovensko načelno stališče, da je potrebno vprašanje jamstev za devizne vloge reševati v okviru nasledstva med državami naslednicami nekdanje SFRJ. Neposredno odgovornost za izplačilo deviznih vlog morajo prevzeti države, v katerih so te banke danes.

"Ni korektno, da nekateri poskušajo preslepiti male varčevalce, ki so v tej banki pustili za njih znatne prihranke, s kazanjem prsta na Slovenijo. Njihovega denarja ni v Sloveniji. Ljubljanska banka v Sarajevu je bila leta 1993 dejansko nacionalizirana, pred nekaj leti likvidirana, premoženje pa prodano. Niti stara Ljubljanska banka niti država Slovenija na ta ravnanja nista mogli vplivati," je poudaril Žbogar.

Minister Žbogar je za mostarski Dnevni list med drugim dejal, da slovensko zunanje ministrstvo obžaluje dogajanje okrog zdaj že nekdanje slovenske veleposlanice v Sarajevu Nataše Vodušek. Dejal je, da se nastalega položaja ni dalo razrešiti drugače kot z odpoklicem Voduškove, ki je bila domnevno vinjena vpletena v hudo prometno nesrečo.

V pogovoru za Feno se je sicer posvetil predvsem vzpodbujanju sodelovanja med državama, ki bi ga bilo dobro še nadgraditi. Izpostavil je, da je BiH za slovenske vlagatelje zanimiva država in da so ti v povojnem obdobju omogočili odprtje več kot 10.000 novih delovnih mest v BiH.

V prvi vrsti pa je potrdil slovensko pripravljenost, da ostane "trden partner in zaveznik BiH na njeni poti v EU". "Podporo Slovenije imate zagotovljeno, vendar pa morate zdaj, po podpisu Sporazuma o stabilizaciji in sodelovanju z EU, najprej vi sami z jasno in praktično opredelitvijo za reforme dokazati, da je članstvo v EU resnično vaš cilj. Že večkrat sem poudaril, da je EU tisti element vizije prihodnosti, ki je skupen vsem narodom in političnim opcijam v BiH," je dejal Žbogar.

Hkrati se je sicer tudi kritično izrazil do političnega položaja v državi. "Nesoglasja med entitetami oziroma pomanjkanje sposobnosti za oblikovanje skupne vizije prihodnosti in za zagotovitev dovolj močne in funkcionalne države je brez dvoma ovira večjemu in boljšemu gospodarskemu sodelovanju," je med drugim za Feno še dejal slovenski zunanji minister.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (124)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nemejugat
22. 01. 2009 10.13
Pisateljem se zahvaljujem za častitljive replike, tudi Mesić je po novem en pesnik... Čudim se pa ti tako vrli naprednosti in visoki razvitosti juga in nasplošno vse bilo oh in In, po drugi strani pa polovica prebivalstva po celem svetu... V tistem obdobju je razvoj pomenila tudi železnica a bili smo v Evropi dokaj pozni, ponavljam pa tam kamor je prispela je razvoj pospešila. V Ljubljano je prišla okoli 50 let pred Beogradom. Muzejski in ne mozejski vlak bom pa ob Soči izprobal takoj ko mi bo čas dopustil. Upam pa, da taki več ne vozijo na redni liniji kot sem to omenil v nekem članku.
ISTRA BENZ z miljardo evrov ...), Bank of Scotland z 30 milijard Funtov, številne kolonije in sužnjelastništvo ...vse to je pozabil napisat.
Buena Vita
20. 01. 2009 20.55
NEMEJUGAT PA POZABU SI NAPISATI,DA SO NA KOSOVEM IMELI DOW JONES ,MASERATIJE SO V PRIŠTINI PROIZVAJALI.FERARIJE V BEOGRADU, MOBITELE SO DALALI V NIŠU,TELEVIZORJE V COLORU V BANJA LUKI VSE PRED DRUGO SVETOVNO VOJNO SAMO NEVEM ZAKAJ JIH JE POTEM TITO OŽIGOSAL KOT;;;;;;;N E R A Z V I T E-IN LENUHE
krutirealizem
20. 01. 2009 18.45
Grom1 Hvala! Čakam pa še izjavo kesanja tovariša "nemejugat" oz. vsaj priznanje o njegovem pomanjkljivem znanju.
Drugače pa kruti realist ima prav kar se tiče razdelitve strojev ,res pa je da tega ni bilo kaj dosti, je pa bilo. Smo pa vseeno imeli kar dosti sreče , vsaj kar se tiče naših bivših vladarjev ,dokler so turki po Srbiji gradili samo džamije in v svoji v 50 letni vladavini niso na področju srbij e in BiH zgradili niti ene tovarne ali kar koli drugega ,se je pri nas glede infrastrukture in drobne obrti kar dosti naredilo .
Ah jugalec ; Tudi nuklearko smo sami zgradili mar ne ,tudi prve cnc stroje smo nabavili od nemških srednje razvitih obrtnikov . Malo je treba vedet ,če ne pa prešaltaj na FRENDI inFLIRT. Imeli nismo nič ,ne mi ne srbi razen tega da je plan razvoja industrije bil naklonjen nam ,predvsem zaradi geografskega položaja . Malo se zapelji tudi po Sloveniji ,recimo okrog Vitanja če si spoloh kdaj slišal za ta kraj ,in boš hitro zagledal za vsakim ovinkom manjše UNIORJEVE obrate ,in to naše in ne nemške ,ki so danes na žalost zaprti . Danes se v tem kraju le s kmetijskvom ,pridelava hmelja ,posledice so grozljive ,namreč 90 odstotkov prebivalcev umre zaradi rakastih obolenj. In nekaj te prosim ne povzdiguj se v nemca ,lepše je če probaš svojo nacionalno zavest malo povzdignit,bolj ti bodo someščani in sodelavci spoštovali, drugače za enkrat sam razmišljaš " ratarsko ".
krutirealizem
20. 01. 2009 14.43
Ćao tudi tebi...se bova še kje dopisovala, brez skrbi in svetu odkrivala vsak svojo vesoljno resnico, nalogo pa le naredi!!!
krutirealizem
20. 01. 2009 14.42
nemejugat za mOzejski vlak sicer še nisam slišal hehehe, morebiti je pa to ta industrijski dosežek takratne dobe o katerem govoričiš... Ostaja pa ti še vedno domača naloga: preveri zgodbo o Tam-u in Litostroju pa potem govnej po mili volji...
nemejugat
20. 01. 2009 14.35
Ja, ja, zgodovina se še piše in se bo, nekateri so bili in so še eksperti za popačevaanje le te same. Tudi v JNA so nas učili vse mogoče. Drži se kjer si že! Ciao!!
nemejugat
20. 01. 2009 14.31
Aja, sem pozabil dopisat nekaj o bečkih konjušarih in cesti. Saj res da se je Slovence zmeraj nekaj poniževalo, toda ne cesta, temveč dvotirna železnica je bila v Ljubljani približno 50 let prej kot je en voz stigao u Beograd. Sem se peljal z vlakom pred 20. leti od Niša do Leskovca in ti povem da skoraj mozejskega vlaka niso rabili. Sedaj razmišljam obnovit vožnjo s staro Borsig iz Trsta do Bohinja.
krutirealizem
20. 01. 2009 14.11
nemejugat Seveda pa lahko začneš brskati pri podjetjih ki sem ti jih navedel. Upam pa da boš potem premogel toliko objektivizma, spoznal svojo(e) napako(e) in se ponižno skesal in opravičil...oz. kot bi rekli stari latini: Stultus ridet sine causa!
krutirealizem
20. 01. 2009 14.08
nemejugat zate samo to...IGNORANCE IS BLISS...saj te zaradi tega nihče ne more označiti za kvazi intelektualca. Povprašaj malo svoje znance stare nad 60 ali 70 let pa boš marsikaj zvedel. Učna ura zgodovine traja še in še in..... Ko pa dojameš zgodovinsko realnost se pa slišiva, prav?
nemejugat
20. 01. 2009 13.13
hahahahha pojem ima vsak tak kakršnega se je naučil in kdo ga je podučil! Ti ta je pa dobra, demontirale so se tovarne v Srbiji (zdaj ti vidimo poreklo) in stroji so se pošiljali po celi YU...to novico so morda širili tisti ki se jim ni delalo ( raje so bili policaji in oficirji) pa kao so pošiljali stroje po Yugi. Za Srbijo je veljelo da je ratarska zemlja s tudi nekaj industrije. Če si videl samo Beograd ne govori o celi državi. Res da so tam tudi rudniki, narod pa je v povprečju živel na nizkem nivoju. Še danes ponekod v razvitosti še niso prestopili 20. stoletje. Pa razloži mi prosim kako je možno da so ob tako visoki industriji in bogastvu imeli tako nizek standard, sami so se imeli za obične ćobane. Imeli smo člane v SHS in YU za katere je veljal humor: "voliš ti da radiš za 10 kruna-dinara ili da komanduješ za 5 kruna-dinara?" Odgovor je bil znan "pa naravno komandujem za 5!" Vsekakor pa SHS ni bila neka industrijska velesila. Slovenija je imela srednje razvite obrtniške obrate, mnogih pa so bili lastniki Nemci.
krutirealizem
20. 01. 2009 08.39
nemejugat Cenjeni komentator pod vzdevkom "nemejugat" žal nima pojma o polpretekli zgodovini naše bivše države. Trosi neresnice in širi demagogijo kot se mu zazdi. Zgodovinska realnost je sledeča...Slovenija pred II. svet.vojno in nekaj časa po njej skoraj da ni imela razvite industrije, navedem lahko nekaj primerov ko so se celotne fabrike demontirale v Srbiji in nato kot darilo "bratskemu" slovenskemu narodu montirale v Sloveniji....TAM Maribor, LITOSTROJ Ljubljana in še in še....podobna darila so prejele tudi Hrvaška, Bosna, makedonija, zato prosim ne govorit o neki industrijski razvitosti, saj so nam temelji le-te bili podarjeni....O razvitosti takratne Slovenije lahko anvedem še, da je edina takrat obstoječa cesta bila ca. 14 km proti Avstriji, od tu tudi izjava da so slovenci "bečki konjušari", kar še danes ni daleč od resnice.
nemejugat
20. 01. 2009 01.52
To pa se strinjam, 100% drži, vsi ki so bili prepohlepni so razpadli, zgodovina nam to popolnoma dokazuje.
nemejugat
20. 01. 2009 01.51
Razvitost kraljevine SHS je bila res velika, okoli Pančeva so imeli največjo rafinerijo v Evropi, na Londonu borzi so kotirale delnice rudnikov zlata in dijamantov iz Bora, v Nišu so že imeli DVD tehnologijo, iz trakov v Kragujevcu prišli prvi Ford T, v Kosovski Mitrovici Pirelli delal pnevmatike za cel svet in F1, v Kotorju Hyundai prekooceanke, v Štipu jedrska elektrarna, v Bosni poleg da je bila žitnica Evrope izdelovali letala supersonik, da o vlakih TGV ki so povezovali vse kraje niti ne govorim.... Le za boga ne vem kam sem gledal ko od vsega tega sem bolj malo videl. Razen v strogih centrih mest je bila velika beda še 20 let od tega. Določene dele povezujejo proge ki so jih naredili povojni udarniki in po njih šibajo lesene kočije.
zogby
20. 01. 2009 00.45
grom1 "zogby Ne ne bo držalo ,Habsburžani so se razpadli posledično zaradi pohlepa po tujem ozemlju v prvi sv. vojne." Misliš Avstro-Ogrsko(1867 – 1918). Dobro ampak ,kaj ma Slovenija pri razpadu te dvojne monarhije!??
zogby Ne ne bo držalo ,Habsburžani so se razpadli posledično zaradi pohlepa po tujem ozemlju v prvi sv. vojne.
nejugaj Sem pričakoval kakšno novo "staro"blagovno znamko,pa nič ,samo prazne puhlice . Ali mi lahko kaj konkretno poveš ...ne nemoreš? Če pa me že za jezik vlečeš ,priznam da se nisem kaj dosti poglabljal v gospodarski razvoj drugih republik ,vseeno pa je splošno znano da je samo industrijski kompleks v Pančevu bil močan toliko kot je bila skoraj močna cela naša industrija, ti lahko govoriš kaj češ samo tako je bilo nekoč.
nemejugat
19. 01. 2009 21.25
...GROM1... Seveda pred 2 vojno v Sloveniji ni bilo industrije kot leta 80, 90, 00 ali celo danes kot praviš ki je po tvoje več ni, toda v primerjavi z bivšo jugo je pred letom 1941 je pa že bilo nekaj. Ne boš mi valjda trdil da je bila industrija leta 1930 bolj razvita na Kosovem, Črni Gori, Makedoniji, Bosni ali Srbiji...prosim te no