Škotska se je Veliki Britaniji pridružila s podpisom pogodbe leta 1706, dokument pa je v veljavo stopil 1. maja leta 1707. Škoti so bili takrat gospodarsko na tleh po neuspešnem poskusu kolonizacije, Angležem pa je priključitev ustrezala tako z ozemeljskega kot ekonomskega vidika.
Presenetljivo: med nasprotniki in podporniki osamosvojitve le malo razlike v podpori
Dobra tri stoletja kasneje, se bodo volivci odločali med odgovoroma da ali ne na vprašanje, ali želite, da Škotska postane samostojna država. Kot je za volitve običajno, bo vpliv zagovornikov in nasprotnikov odcepitve na odločanje volivcev največji preko televizijskih soočenj. Rezultat je zaenkrat precej izenačen, pri čemer analitiki menijo, da nasprotnik odcepitve Alistair Darling deluje nekoliko bolj prepričljivo, ko razlaga, kaj odcepitev pomeni za denarno valuto in ekonomijo države. Kljub temu pa je bil zagovornik odcepitve Alex Salmond precej boljši na drugi debati, kar je omajalo Darlingovo prednost.
Je pa trenutna izenačena podpora eni in drugi strani presenečenje. Če je še pred kakšnim letom kazalo, da gre pri zagovornikih odcepitve bolj za boj z mlini na veter, kot resen projekt, se je njihova podpora zdaj zelo približala tisti, ki jo uživajo nasprotniki odcepitve, avtorji kampanje za odcepitev pa pravijo, da je njihova kampanja pravzaprav šele zdaj ujela trenutek, ko podpora narašča, zato računajo, da bi se lahko tehtnica v njihovo korist prevesila v ravno pravem trenutku.
Na referendumu bodo lahko glasovali vsi, ki živijo na Škotskem in so starejši od 16 let. To pomeni, da okoli 800.000 Škotov, ki živijo v drugih delih Združenega kraljestva ne bo moglo glasovati, lahko pa bo glasovalo okoli 400.000 Britancev iz drugih delov države, ki zdaj živijo na Škotskem.
"Kdor se odcepi od države članice EU, ostane zunaj povezave"
Poleg domače politike, imajo k nameri o samostojnosti marsikaj povedati tudi tuji politiki. Med drugim se je oglasil ameriški predsednik Barack Obama, ki je izjavil, da si ZDA še naprej želijo močne Velike Britanije in s tem dal jasno vedeti, katero stran podpira, čeprav je dodal, da je odločitev vsekakor v rokah volivcev.
Podobnega mnenja so tudi številni evropski voditelji, še posebej tisti, ki se doma srečujejo s separatističnimi gibanji. Španski premier Mariano Rayoj, ki ima v domovini veliko dela s Katalonci, ki želijo na svoje, je Škotom sporočil, da je več kot jasno, da država, ki se odcepi od države, ki je del Evropske unije, ostane izven Evropske unije.
Enotnega mnenja niso niti škotski zvezdniki. Najbrž najbolj slaven podpornik odcepitve je Sean Connery. "Menim, da je priložnost za samostojnost enostavno predobra, da bi jo zamudili," pravi. Medtem ko je pisateljica in avtorica Harryja Potterja J. K. Rowling za kampanjo v podporo združeni državi donirala milijon funtov.
Obdržali bi kraljico in funt
Škoti se sicer ne želijo znebiti vsega, kar je britansko. Tako bi na primer kot "glavo države" obdržali britansko kraljico oziroma njenega naslednika, podobno kot so to storile Kanada, Avstralija in Nova Zelandija.
Večje vprašanje pa je, ali bi lahko Škoti kot denarno valuto obdržali britanski funt. Medtem ko Salmond meni, da bi bilo zelo čudno, če jim tega ne bi dovolili, navsezadnje denarne unije niso nič nenavadnega, vrh britanske politike meni, da to ne bo mogoče. "Velike Britanije nihče ne more prisiliti v denarno unijo," je jasen nekdanji premier Gordon Brown.
Naslednja možnost bi bil za Škote evro, a Salmond pravi, da ga ne želijo. A tudi v primeru, da bi ga želeli, oziroma bi bila to možnost, ki bi jim po britanski blokadi ostala, postopek priključitve evroobmočju ni ne hiter ne enostaven, saj se mora država na to pripraviti z zakonodajnimi spremembami in izpolnjevanjem določenih pogojev.
Podobno velja za ponovno pridobitev ugodnosti, ki jih prinaša članstvo v Evropski uniji. Da bi Škotska čez noč postala nova članica unije, ker je pač bila njen del v skupni državi, ni samoumevno. In če temu ne bi bilo tako, bi bila pred državo obsežna pogajanja o članstvu, pri sprejemu pa bi se lahko zapletlo, če bi se na primer Velika Britanija odločila za veto na škotsko članstvo.
Vprašanje je tudi, kako bi si ločeni državi razdelili ogromen dolg. V teoriji tako, da bi Škotska morala prevzeti njegov sorazmerni delež. A Salmond pravi, da dolga ne bi prevzeli, če jim v Londonu ne bi dovolili postati del denarne unije in imeti vpliv na skupno politiko funta.
Ločeni državi bi se najbrž težko dogovorili tudi o razdelitvi vojaške opreme, Škoti pa so že povedali, da bi v primeru uspelega referenduma pričakovali takojšen umik vseh vojaških sil "stare države" s svojega ozemlja, še preden bi se posušilo črnilo pod odcepitvenim dokumentom.
Analitiki se ukvarjajo tudi z vprašanjem, kaj bi odcepitev pomenila za koncept Združenega kraljestva. Medtem ko nekateri menijo, da bi bil to le manjši udarec, so drugi mnenja, da bi bil to lahko le začetek ozemeljskih delitev velike države, saj bi lahko zgledu Škotov sledili še kje, prav tako naj bi odcepitev omajala vpliv in ugled države v svetovnem merilu.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.