Tujina

Je Blair lagal?

London, 01. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Britanski Sunday Times je objavil del tajnega pogovora britanskega vodstva, ki razkriva, da so že 9 mesecev pred vojno nameravali napasti Irak.

Tony Blair med volilno kampanjo (Foto: Reuters)
Tony Blair med volilno kampanjo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ameriški predsednik George W. Bush in britanski premier Tony Blair sta bila vsaj devet mesecev pred začetkom vojne v Iraku odločena, da bosta strmoglavila Sadama Huseina, poroča britanski časopis Sunday Times. Pri tem se sklicuje na tajne britanske dokumente oz. na zapisnik iz tajnega srečanja predstavnikov najvišjega kabineta v državi, ki se je zgodil julija 2002.

Na tem sestanku naj bi britanski premier Tony Blair z ostalimi odkrito spregovoril o odstranitvi Sadama Huseina. "Če bo politično ozračje korektno, bodo ljudje podprli zamenjavo režima," naj bi med drugim rekel Blair. "Glavni dve točki pri tem pa sta, ali bo vojaški načrt deloval in ali imamo pravilno politično strategijo, s katero bi ta plan podprli," je menil Blair.

Svoje je nato še pristavil britanski zunanji minister Jack Straw, ki je povedal, da bodo po njegovem mnenju vojno v Iraku izpeljali "za las", saj "Sadam ne ogroža svojih sosedov, orožja za množično uničevanje pa ima manj, kot ga imajo v Libiji, Severni Koreji ali Iranu." Straw je nato predlagal, da Sadamu postavijo ultimat, v katerem bi moral privoliti na vstop inšpektorjev Združenih narodov, ki bi ugotovili, ali ima Irak res orožje za množično uničevanje. Po njegovem mnenju bi to izzvalo Sadamovo nasprotovanje, s tem pa bi dobili "legalen povod za uporabo sile".

Na sestanku je bil prisoten tudi šef britanske obveščevalne službe Sir Richard Dearlove, ki je ravno kar prispel iz obiska v Washingtonu in povedal, da je vojna v Iraku neizogibna, ker "želi Bush odstraniti Sadama s pomočjo vojske," in še dodal, da "dejstva in podatke, ki jih dobijo od obveščevalnih služb, prirejajo glede na to politiko". Nato je Blair od svojega poveljnika obrambnih sil Sira Michaela Boycea zahteval, da mu naslednji teden predstavi vojne načrte.

Del dokumenta, ki ga je objavil Sunday Times, je že drugi tak primer, da so v britansko javnost pricurljale tajne informacije. Prejšnji teden je informativni televizijski kanal Channel Four objavil informacijo, da je britanski državni tožilec Blaira, ki je pri njem iskal pravni nasvet, opozoril, da vojna v Iraku ne bi bila legalna.

Kabinet premiera vsebine sestanka, o katerem poročajo v časopisu, ni želel komentirati. So pa povedali, da se je sestanek zgodil pred resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov. "Sestanek se je zgodil pred odločitvijo, da uberemo pot preko Združenih narodov in pred Resolucijo 1441, na podlagi katere je potem državni tožilec povedal svoje mnenje," so sporočili oz kabineta.

Je Sunay Times ogrozil Blairovo ponovno izvolitev?

Te informacije bi lahko resno ogrozile britanske volitve, ki bodo 5. maja, saj postavljajo na laž britanskega premiera Tony Blaira, ki je v javnosti vedno znova zatrjeval, da bo Velika Britanija podprla napad na Irak samo v primeru, če bo Sadam Husein zapravil še zadnjo možnost, da se odpove prepovedanemu orožju, in da napad na Irak nikdar ni bil njegova namera.

Trenutne javnomnenjske raziskave kažejo, da bo Blair izvoljen še tretjič, med tem ko naj bi se njegova parlamentarna večina nekoliko zmanjšala. Kljub temu Blair o zmagi ni prepričan, zato je pozval sicer liberalno usmerjene nasprotnike vojne v Iraku, naj vseeno ne volijo drugo stran: "Veliko ljudi goji do vojne v Iraku močna čustva. Toda, če bodo namesto liberalnega demokrata izvolili pripadnika konzervativne strani, se politika v zvezi z vojno v Iraku nikakor ne bo spremenila. Zato pa bodo nastopile spremembe v šolstvu, zdravstvu in gospodarstvu glede minimalnih plač," je svaril Blair.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.