Po petkovi sestrelitvi turškega letala, ki je strmoglavilo v Sredozemsko morje v bližini sirske obale, so odnosi med Sirijo in Turčijo napeti. Razbitine letala so danes našli v Sredozemskem morju, na globini približno tisoč metrov, še vedno pa iščejo pilota.
Sirske oblasti so včeraj zatrdile, da je protizračna obramba sestrelila turško letalo v sirskem zračnem prostoru. Toda turški zunanji minister Ahhmet Davutoglu je danes dejal, da je bilo letalo v trenutku, ko je bilo sestreljeno, v mednarodnem zračnem prostoru.
Davutoglu je priznal, da je letalo (F-4 Phantom) pred tem po pomoti za kratek čas vstopilo v sirski zračni prostor, kot se to pogosto dogaja med vajami vojaških letal, ki pri letu dosegajo visoke hitrosti. Vendar je bilo potem sestreljeno približno 25 kilometrov od sirske meje, nad Sredozemskim morjem. Po mednarodnem zakonu pa zračni prostor posamezne države sega še 22 kilometrov od obale, poroča BBC. Sirci vztrajajo, da je bilo sestreljeno okoli 10 kilometrov od obale.
Prav tako je Davutoglu pozval zvezo Nato, naj zaradi incidenta skliče posebno zasedanje. Pri tem se, kot je dejal, opira na četrti člen severnoatlantske pogodbe. Ta pravi, da se bodo članice zavezništva skupaj posvetovale, ko bo po mnenju katerekoli od njih ogrožena ozemeljska celovitost, politična neodvisnost ali varnost katerekoli od članic.
Ker je Turčija med državami, ki so doslej najbolj ostro obsodile sirski režim, bi lahko bil ta incident pomemben preizkus za sosednji državi, ki sta bili nekoč v dobrih odnosih. V Turčijo se je doslej pred nasiljem v Siriji zateklo že skoraj 30.000 ljudi. Nedavno je Turčija tudi gostila pomembno srečanje sirskih opozicijskih aktivistov.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.