
Iraške sile, ki si v kraju al Madain v bližini Bagdada prizadevajo za rešitev šiitskih talcev, ki so jih v petek zvečer ugrabili sunitski uporniki, so danes prekinile ofenzivo, potem ko so naletele na silovit odpor, so sporočili vladni predstavniki. Kot so še dodali, se enotam ni uspelo prebiti v središče mesta, v teku pa so nova prizadevanja za mirno rešitev krize. Odločitev o morebitnem nadaljevanju ofenzive bo sprejeta v ponedeljek zjutraj, je dejal predstavnik notranjega ministrstva.
Pred tem so predstavniki iraškega obrambnega ministrstva sporočili, da so policijske enote ob pomoči koalicijskih sil vstopile v al Madain, kjer pa so nato "naleteli na hud odpor teroristov".
Kriza je nastopila, ko so sunitski uporniki v petek zvečer v al Madainu zajeli več kot 80 talcev in zagrozili z njihovo usmrtitvijo, če tamkajšnji šiiti ne bodo zapustili mesta. V soboto so vladne sile obkolile mesto, danes pa jim je po navedbah obrambnega ministrstva uspelo osvoboditi med 10 in 15 zajetih družin. Svetovalec za nacionalno varnost Kasem al Daud je kasneje zanikal, da jim je uspelo nekaj talcev osvoboditi.

Al Kajda: Talcev ni
Krize s talci sploh ni, so na svoji spletni strani zapisali pripadniki iraškega krila teroristične mreže Al Kajda. Vse skupaj naj bi si izmislile iraške oblasti, da bi lahko upravičile napad na mesto in tam živeče sunite. "Neverniki so si izmislili krizo s talci. Lažejo," je zapisala skupina, ki jo vodi jordanski skrajnež Abu Musab al Zarkavi. Verodostojnosti sporočila še niso potrdili.
Začasni iraški premier Ijad Alavi pa meni, da za ugrabitvijo šiitskih talcev stoji prav al Kajda, ki naj bi s tem želela še zaostriti nasprotja med suniti in šiiti. Iračane je pozval, naj ostanejo mirni in se odpovejo nasilju.
Parlament zahteva odločne ukrepe

Na dogajanje v Al Madainu so se odzvali tudi poslanci iraškega parlamenta in zahtevali obsežno ofenzivo na več uporniških mest južno od Bagdada. "Do konca tedna bomo izvedli vojaško ofenzivo, od Džurf al Nadafa pa vse do Al Vida in Al Madaina," je parlamentu sporočil svetovalec za nacionalno varnost Daud. Gre za kraje nedaleč od Bagdada z mešanim šiitskim in sunitskim prebivalstvom. "To so teroristične aktivnosti, katerih namen je zanetiti državljansko vojno," je poudaril in dodal, da sunitski uporniki skupnosti južno od prestolnice spreminjajo v "središče terorizma".
V soboto popoldne so sicer sunitski uporniki v mestu razstrelili šiitsko mošejo Huseinijat al Rasul al Adam, zgrajeno na ruševinah antičnega mesta Cestiphon, ki pa je bila na srečo prazna.