
Psihiatra sta sodišču v Oslu izročila poročilo o norveškem teroristu Andersu Behringu Breiviku, ki je julija na Norveškem ubil 77 ljudi, ranil pa 151 ljudi. V 230 strani dolgem poročilu sta zapisala, da je bil Breivik v času, ko je izvršil dejanje, neprišteven. Trpel naj bi za paranoidno shizofrenijo. Svoje dejanje je storil v psihotičnem stanju in pod vplivom prisilnih idej. Gre za zdravstveno stanje, ki bi lahko vplivalo na njegovo razsodnost v času napada.
Psihiatri so ugotovili, da je bil v času storitve krutega zločina v psihotičnem stanju, prav tako pa je bil psihično nepriseben med 13 pogovori, ki so jih psihiatri opravili z njim po dejanju. Za zdaj ni jasno, ali to poročilo pomeni, da bi lahko sojenje izpeljali, kot je bilo predvideno. Skoraj gotovo pa to pomeni, da bo Breivik kazen prestajal v psihiatrični bolnišnici in ne v zaporu. To je potrdila tudi tožilka Bejer Enghova. Po njenih besedah osebe, ki trpi za tako resno motnjo, ne bi bilo upravičeno poslati v zapor, pač pa se jo napoti na psihiatrično zdravljenje.
Odvetnik žrtev je še pred objavo izsledkov poročila dejal, da niti ni pomembno, kaj bodo psihiatri ugotovili, pomembno je le, da ne bo izpuščen na prostost.
Psihiater je ob predaji poročila sodišču dejal, da si je bilo glede na to, da gre za zelo obsežen primer, težko ustvariti celotno sliko. Na vprašanje, kako je bilo govoriti z Breivikom, pa je odgovoril, da je bilo dobro, da je bil zelo kooperativen, pogovora s psihiatri pa si je želel tudi sam. Potrdil je tudi, da se je pogovarjal z Breivikovo materjo, o preostalih ljudeh, s katerimi so tudi opravili pogovore, pa ni želel govoriti. Poročilo so predali sodišču. Zdaj ga bodo obravnavali sodni forenziki, če bo treba, pa bodo poročilo psihiatri še dopolnili.
Norveški desničarski skrajnež Breivik je 22. julija v bombnem napadu v vladni četrti v Oslu in strelskem pohodu na otoku Utoya pobil 77 ljudi. Po pokolu se je predal in je trenutno zaprt v zaporu blizu Osla.
Napad je priznal, ni pa se izrekel za krivega, saj je to "moral storiti". Trdil je tudi, da je na križarski vojni proti multikulturnosti in muslimanski invaziji v Evropi.
Sojenje Breiviku naj bi se začelo 16. aprila 2012, trajalo pa naj bi deset tednov. Najvišja zaporna kazen na Norveškem je 21 let, vendar bi lahko 32-letnega Breivika obsodili na višjo zaporno kazen, če bi ugotovili, da pomeni grožnjo za družbo.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.