V ameriški prestolnici Washington, ki je posebna zvezna upravna enota, so včeraj opravili prve poroke med homoseksualnimi pari, ki jih dovoljuje decembra lani sprejeti zakon mestnega sveta.

Prvi sta usodni "da" izrekli Sinjoyla Townsend in Angelisa Young, pozneje pa se je poročilo še več parov. Na uvodnih slovesnostih je bil navzoč tudi župan Washingtona Adrian Fenty, ki je podpisal zakon o porokah. Zgodil pa se je tudi manjši incident, ko so morali zvezni šerifi odstraniti žensko, ki je kričala, da bog tovrstnih porok ne bo potrdil.
Vrhovno sodišče spoštovalo odločitev lokalnega sodišča
Kmalu po potrditvi zakona je bila sicer vložena tožba nasprotnikov istospolnih porok, ki jo je sodišče v Washingtonu zavrnilo, prav tako tudi zvezno vrhovno sodišče. Predsednik slednjega John Roberts je zavrnitev utemeljil z razlago, da se vrhovno sodišče ZDA po tradiciji ne vpleta v odločitve lokalnih sodišč, kadar gre za lokalne zadeve. Roberts je spomnil, da ima pristojnosti glede tega v Washingtonu tudi zvezni kongres, ki ni ukrepal.
Vrhovno sodišče pa bo odločalo o primeru tožbe proti pripadnikom baptistične cerkve Westboro. Ti so znani, da z izrazi sovraštva do homoseksualcev demonstrirajo na pogrebih ameriških vojakov, ne glede na to, ali je bil pokojnik homoseksualec ali ne.
Družina leta 2006 v Iraku ubitega marinca Matthewa Snydera je proti cerkvi vložila odškodninsko tožbo in na prvi stopnji zmagala. Cerkev bi morala odšteti pet milijonov dolarjev, vendar je prizivno sodišče pozneje odločilo, da so pripadniki Westbora le uveljavljali svojo ustavno zagotovljeno pravico do izražanja. Na vrhovno sodišče se je pritožila družina pokojnega vojaka.
Zaradi demonstracij je sicer že 40 ameriških držav sprejelo posebne zakone, ki urejajo vprašanje demonstracij na pogrebih.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.