Portugalski premier Pedro Passos Coelho je včeraj napovedal spremembe. Zmanjšali bodo število zaposlenih v javnem sektorju za 30.000 ter dvignili upokojitveno starost za leto dni, to je na 66 let. Javni uslužbenci bodo morali poleg tega po novem delati 40 in ne več le 35 ur tedensko.
S temi in nekaterimi drugimi varčevalnimi ukrepi v okviru "srednjeročnega programa" vlade, ki naj bi začeli veljati prihodnje leto, naj bi država v treh letih prihranila 4,8 milijarde evrov. "S temi ukrepi naši evropski partnerji ne bodo mogli dvomiti o naši zavezanosti" reševalnemu paketu, je v nagovoru narodu poudaril premier. "Če bi zdaj omahovali, bi to škodilo naši kredibilnosti, kolikor smo si jo že uspeli povrniti," je dodal.
Obenem je ponovil, da oblasti javnofinančnih težav ne bodo reševale z dvigovanjem davkov, ampak preko "strukturnih zmanjševanj v javni potrošnji".
Portugalska je leta 2011 prejela 78 milijard evrov pomoči EU, Evropske centralne banke (ECB) in Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Ostri varčevalni rezi, s katerimi skušajo oblasti v Lizboni izpolniti pogoje za nadaljevanje tuje finančne pomoči, so že doslej močno razjezili Portugalce in sprožili množične proteste.
Minuli mesec je portugalsko ustavno sodišče kot neustavne zavrnilo za več kot milijardo evrov varčevalnih ukrepov, ki jih je želela uvesti vlada. Sledila so opozorila premierja, da bo treba varčevati drugje, sicer državo čaka kolaps.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.