Zaposleni v javnem sektorju po vsej Grčiji so stavkali. Letala so ostala na tleh, veliko šol je bilo zaprtih, v bolnišnicah je delovala samo urgenca. Razlog so napovedani ukrepi vlade, s katerimi želi ta zmanjšati ogromen primanjkljaj v državnem proračunu. Tako naj bi znižali plače in pokojnine, spremembe naj bi doživel tudi davčni sistem. Grška davčna zakonodaja namreč vsebuje veliko lukenj, izogibanje plačilu davkov pa je resen problem, na katerega bo država odgovorila s poostritvijo nadzora in spremembami zakonodaje.
Že včeraj je grški minister za delo Andreas Loverdos napovedal, da bo v okviru varčevalnih ukrepov država do leta 2015 povprečno starostno dobo za upokojitev zvišala za dve leti, na 63 let. Vlada premierja Georga Papandreouja je javni sektor razburila tudi z napovedmi, da bo zamrznila plače in dvignila ceno naftnih derivatov.
Številni kritiki so se oglasili z opozorili, da bodo ukrepi najbolj prizadeli najbolj revne, medtem ko se jim bodo bogati nekaznovano izognili. Po navedbah nekaterih sindikatov naj bi se zaradi znižanja plač in odprave bonitet neto prihodki javnih uslužbencev zmanjšali tudi za 25 odstotkov.
Zadnja priložnost za Grčijo
Javnost pa stavki ni najbolj naklonjena. Reforme so nujne, se strinjajo, pas pa si bomo morali zatiskati vsi. "To je zadnja priložnost za Grčijo. Vlada bo morala nekaj storiti, drugače nas čaka zelo črna prihodnost,“ je svoje mnenje povedala arheologinja Lina Kokinou.
"V času, ko zasebni sektor tako zelo trpi, javni uslužbenci ne bi smeli postavljati zahtev. Imajo zagotovljene službe, nekaj, o čemer si mi v zasebnem sektorju še sanjati ne upamo,“ pa je o stavkajočih povedal 60-letni učitelj Kalliopi Vlassi.
V Grčiji je na državni plačilni listi okoli pol milijona ljudi. Ponavadi imajo višje plače od zaposlenih v zasebnem sektorju, njihov delavnik je krajši, upokojijo pa se mlajši.
Grožnja stabilnosti evra?
Grčije ima 12,7-odstoten primanjkljaj, kar je štirikrat več, kot dovoljuje EU. Državni dolg znaša kar 300 milijard evrov in mnogi so skeptični glede tega, ali bo Grčija lahko sama odplačala vse.
Evropski voditelji bodo jutri v Bruslju v luči krize, ki se je razširila tudi na Španijo in Portugalsko, razpravljali o možnih posledicah, ki zaradi nje grozijo evru. Še več, nekateri poznavalci morebitno nezmožnost teh držav označujejo kot največjo potencialno nevarnost tej valuti do zdaj.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.