Včeraj se je na ulicah belgijske prestolnice zbralo okoli 100.000 delavcev, ki so belgijski vladi poslali jasno sporočilo: ne bomo pristali na vaše varčevalne ukrepe.
Moči so združili delavci javnega in zasebnega sektorja, demonstracije pa so najprej potekale mirno, a odločno. Nato pa se je del protestnikov odločil, da bo svoja opozorila in zahteve podkrepil tudi z nasiljem. Posredovali so policisti, tako da so izbruhnili še spopadi med njimi in nasilnim delom protestnikov. Policisti so morali za umiritev močno pregretih strasti uporabiti tudi solzivec in vodne topove. Protestniki so zažigali vozila, na policiste pa so metali kamenje in bakle.
Okoli 50 oseb je bilo v nasilnih protestih poškodovanih, približno 30 pa je aretiranih, poročajo tuji mediji. gasilci so včeraj sporočili, da so nekateri huje ranjeni. Med poškodovanimi so tako protestniki kot policisti, ki so varovali območje in brzdali nasilje.
Že izvajajo upočasnitev dela
Zaposleni v več javnih službah in industrijskih podjetjih poleg protestov izvajajo tudi upočasnitev dela, zaradi česar je v državi, predvsem v Bruslju, že moten javni promet. Upočasnitev dela velja tudi za javne ustanove, kot so pošte, šole in zapori, ter v industrijskih podjetjih.
Zakaj tolikšen bes?
Belgijska vlada – gre za novo desnosredinsko vlado - je napovedala niz varčevalnih ukrepov, ki bo močno prizadel delavce.
Sindikati, ki so tudi glavni organizatorji demonstracij, nasprotujejo reformnim in varčevalnim načrtom in jih označujejo kot nesocialne, neuravnovešene in nepravične. Med drugim jim je vlada pripravila zvišanja upokojitvene starosti s 65 na 66 let od leta 2025 in nato na 67 z letom 2030. Poleg tega namerava uvesti ukrepe za zniževanje stroškov v javnih službah ter na področju kulture in znanstvenih raziskav. Vlada želi tudi zamrzniti plače.
Spravljajo se na delavce in nezaposlene in ne na bogataše
"Z ukrepi so se spravili na delavce in nezaposlene. Ne iščejo pa denarja tam, kjer ga je veliko, to pomeni pri ljudeh, ki imajo veliko denarja," je dejal eden izmed protestnikov.
Ena izmed sindikalistk je poudarila, naj denarja za krpanje proračunske luknje ne iščejo v delavskih žepih. A vlada jim ves čas odgovarja, da nimajo alternative.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.