Japonska leži na tihomorskem ognjenem obroču, posejana pa je z ognjeniki. Zato znanstveniki opozarjajo, da bi se lahko v naslednjih 100 letih zgodila katastrofa, ki bi z obličja planeta izbrisala to državo.
Skupina znanstvenikov univerze v Kobeju je namreč na podlagi podatkov o moči in številu vulkanskih erupcij v zadnjih 120.000 letih izračunala, da obstaja odstotek možnosti, da v naslednjih stotih letih območje prizadene katastrofalen izbruh. Yoshiyuki Tatsumi in Keiko Suzuki, ki sta tudi podpisana pod raziskavo, sta poudarila, da ni pretirano reči, da bi katastrofalni vulkanski izbruh uničil Japonsko kot državo.
Gre sicer za majhne možnosti, a dejstvo je, da je država dom skoraj stotim aktivnim vulkanom.
Študija je spomnila na leto 1995, ko je potres z magnitudo 7,2, ki v določenih pogojih ne bi povzročil katastrofalnih razmer, v pristaniškem mestu Kobe povzročil prav to – katastrofo. Umrlo je 6.400 ljudi, ranjenih pa je bilo okoli 4.400, gmotna škoda je bila velika. Zato se je treba pripraviti na možne katastrofalne scenarije in ravnati samozaščitno.
Na tretjem največjem japonskem otoku Kyushu, ki leži na jugu države in je bil v zadnjih 120.000 letih prizadet s sedmimi večjimi vulkanskimi izbruhi, bi ob večji erupciji umrlo sedem milijonov ljudi. In sicer v roku dveh ur. Pokončala bi jih lava in kamenje, ki bi letelo iz kraterja. Vetrovi bi vulkanski pepel odnesli nad glavni japonski otok Honshu, ki več ne bi bil primeren za življenje. Tako bi večina Japonske ostala opustošena. Strokovnjaki opozarjajo, da okoli 120 milijonov ljudi, ki živijo na območju Honshuja, ne bi mogli rešiti.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.