Po navedbah predstavnika Tepca v Tihi ocean spuščajo nizko radioaktivno vodo, da bodo naredili prostor za visoko radioaktivno odpadno vodo, ki se je nakopičila predvsem na območju drugega reaktorja po hlajenju. Te vode naj bi bilo po sedanjih ocenah za okoli 60.000 ton oz. kubičnih metrov, nabrala pa se je v kleti reaktorske stavbe in v podzemnih kanalih. Tu naj bi namerili radiacijo več kot tisoč milisivertov na uro, zaradi česar je onemogočena človeška dejavnost.
Spuščanje nizko radioaktivne vode v morje so začeli v ponedeljek. Z ukrepom se je strinjala tudi japonska vlada, ki je napovedala, da bo te postopke skrbno nadzorovala, je povedal tiskovni predstavnik vlade Jukio Edano.
Predstavnik Tepca je že v ponedeljek pojasnil, da odvržena voda ne bo vplivala na zdravje. Kot je zatrdil, je človek v naravnem okolju letno izpostavljen radiaciji 2,4 milisiverta. Če bi vsak dan jedel alge in druge morske sadeže z območja, kamor bodo odvrgli odpadno vodo, bi bil izpostavljen radioaktivnosti 0,6 milisiverta.
Družba je sicer danes objavila, da so vzorci, ki so jih v soboto vzeli v morski vodi v bližini drugega reaktorja nuklearke, vsebovali 300.000 bekerelov na kubični centimeter oziroma za 7,5-milijonkrat višjo vrednost radioaktivnega joda od dovoljene. Radioaktivnost naj bi se dva dni kasneje znižala na petmilijonkrat preseženo vrednost.
Ob tem so ponovili, da radioaktivna kontaminacija ne predstavlja "neposredne nevarnosti" in da ne bo imela "neposrednega vpliva na okolje".
Gre za največjo koncentracijo joda 131, ki so jo ugotovili v morski vodi po potresu in cunamiju 11. marca, ki sta povzročila resne poškodbe v jedrski elektrarni v Fukušimi. V soboto so delavci v nuklearki odkrili tudi razpoko, skozi katero v morje uhaja visoko radioaktivna voda.
Tudi za ribe omejitev dovoljene količine radioaktivnega joda
Japonska vlada je medtem danes prvič določila varnostni standard za dovoljeno količino radioaktivnega joda v ribah. Kot je povedal Edano, ljudje ne smejo uživati rib, ki vsebujejo 2000 bekerelov ali več radioaktivnega joda na kilogram. Vlada je s tem omejitev dovoljene količine radioaktivnega joda, ki je do zdaj veljala za zelenjavo, razširila na ribe.
Vlada se je opravičila zaradi prečrpavanja vode
Tepco je tudi sporočil, da je začel izplačevati odškodnino ljudem, ki so bili zaradi jedrske krize evakuirani. Sicer pa morajo v družbi še natančno oceniti obseg škode.
Japonska je prosila Rusijo, naj jim pošlje plavajočo čistilno napravo "Suzuran", ki jo Rusi uporabljajo za razgrajevanje podmornic. "Suzuran" je ena od največjih čistilnih naprav za radioaktivne odpadne tekočine, ki jih s kemikalijami predela in shrani v cementni obliki. Na dan lahko tako predela okoli 35 kubičnih metrov tekočih odpadkov, na leto pa 7000.
Tepco je napovedal tudi, da bodo zgradili zbirališča za onesnaženo morsko vodo. Inženirji načrtujejo tudi, da bi postavili dve veliki vodni zavesi oz. zadrževalni pregradi, s katerima bodo poskušali preprečiti širjenje onesnaževanja.
"Čeprav je namerno izpuščanje vode neizogiben korak, s katerim preprečujemo, da bi visoko radioaktivna voda iztekla v morje, nam je izredno žal," se je javnosti opravičil tiskovni predstavnik vlade Edano.
Z zdravilom izkoriščala žrtve jedrske katastrofe
Tokijska policija je aretirala dva človeka, ki sta se brez licence ukvarjala s prodajo zdravil. Izdelek, ki sta ga ponujala, naj bi telo očistil nevarnih radioaktivnih snovi. "Oglaševala sta izdelek, ki naj bi v šestih urah iz človekovega telesa preko urina in iztrebkov izločil radioaktivne snovi," je dejal predstavnik tokijske policije in poudaril, da dokazi o učinkovitosti zdravila ne obstajajo.
Če ju bo sodišče spoznalo za kriva, jima grozi do treh let zapora ali denarna kazen v višini do treh milijonov jenov (24.700 evrov).
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.