Poročilo neodvisnega panela strokovnjakov razkriva, da se je japonska vlada po jedrski katastrofi v nuklearki v Fukušimi bala 'peklenskega scenarija'. Po uničujočem potresu in cunamiju, ki je sledil, so se vodilni v državi bali, da bo v Fukušimi odjeknil niz jedrskih eksplozij, ki bi pomenil konec tudi za japonsko prestolnico Tokio.
"V glavi sem imel peklenski scenarij, po katerem bi jedrski reaktorji eksplodirali eden za drugim," je preiskovalcem nesreče v Fukušimi zaupal tiskovni predstavnik japonske vlade Jukio Edano. "Če bi se to zgodilo, bi bilo s Tokiom konec," je še dejal. Prav zato je japonska vlada v obdobju po jedrski katastrofi v Fukušimi pripravljala številne načrte za evakuacijo 13 milijonov prebivalcev japonske prestolnice.
Upravitelj nuklearke Fukušima Tepco se je medtem pripravljal na popoln umik in evakuacijo vseh zaposlenih z elektrarne, še razkriva poročilo neodvisnih strokovnjakov. Za to možnost se Tepco, ki s panelom strokovnjakov ni želel sodelovati, na koncu sicer ni odločil, ampak je izpolnil ukaz tedanjega japonskega premierja Naota Kana, ki je zahteval reševalna dela na elektrarni.
Zasluga za to, da razmere v Fukušimi niso popolnoma ušle izpod nadzora, kar bi za Japonsko imelo katastrofalne posledice, gre tako po mnenju strokovnjakov Kanovi vztrajnosti.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.