
Japonski premier Džuničiro Koizumi je ob današnji 60. obletnici japonske kapitulacije v drugi svetovni vojni ponovil obžalovanje in "iskreno opravičilo" Tokia za "trpljenje", ki ga je Japonska povzročila drugim državam med drugo svetovno vojno, še posebej v Aziji. Obletnico konca druge svetovne vojne na azijsko-tihomorskem območju so obeležili tudi drugod po Aziji, toda ponekod celo s protesti, še posebej na Kitajskem.
Koizumi se je po nagovoru Japonski in opravičilu azijskim sosedam skupaj z japonskim cesarjem Akihitom - sinom medvojnega cesarja Hirohita - pred 7000 zbranimi v veliki dvorani Budokan v bližini cesarjeve palače poklonil tudi japonskim žrtvam v vojni. Akihito je nato izrazil upanje, da Japonska ne bo nikoli več v vojni.

Protesti na Kitajskem
V državah, ki so bile žrtve japonske agresije med drugo svetovno vojno, so slovesnosti ob obletnici spremljala tudi pomešana čustva jeze in žalosti. Japonski odnosi z nekaterimi sosedami - predvsem Kitajsko - so namreč v zadnjih letih dosegli dno, kar je vplivalo tudi na obeleževanje obletnice konca vojne.
Tako je bilo na Kitajskem več protestnih shodov, na katerih so opozarjali, da Japonska še ni storila dovolj za opravičilo medvojnih zločinov. Policija je preventivno zastražila japonsko veleposlaništvo v Pekingu, čeprav se mu protestniki niso približali. So pa protestirali pred japonskim konzulatom v Hongkongu, pri tem pa vzklikali, da so "japonske roke polne sveže krvi".

"Spolne sužnje" zahtevajo odškodnino
Protestirali so tudi na Tajvanu. Tajvanske ženske, ki so jih imeli Japonci med vojno za spolne sužnje, so od Japonske zahtevale tako opravičilo kot odškodnino. Protestniki so pred predstavništvom Japonske v Taipeju zahtevali "resnico" in obljubljali "boj za pravico".
Po navedbah zgodovinarjev naj bi bilo med vojno v suženjstvo za spolne usluge japonskim vojakom prisiljenih več kot 200.000 žensk, predvsem Korejk, pa tudi Kitajk, Filipink in Indonezijk. Samo s Tajvana oziroma tedanjega otoka Formoza, ki ga je Japonska okupirala že leta 1895, naj bi bilo zasužnjenih več kot 20.000 žensk.
Protesti proti obisku spornega templja
Demonstranti v Aziji so protestirali tudi pred napovedanimi obiski japonskih politikov v šintoističnem templju Jasakuni, kjer je pokopanih več kot 2,5 milijona žrtev japonskih vojn, a med njimi tudi japonski voditelji med drugo svetovno vojno, ki so bili odgovorni za številne vojne zločine v okupiranih državah.

Pred templjem se je danes zbralo več tisoč Japoncev, med njimi pa je tudi nekaj vodilnih japonskih politikov - od ministrov do poslancev. Premier Koizumi templja za zdaj ni obiskal. Njegovi obiski templja so sicer v preteklosti vzpodbudili številne proteste in zgražanja v Aziji.