"Izrazil sem našo zaskrbljenost. Odgovor je bil, da EU to zaskrbljenost zelo dobro razume. EU želi vprašanje reševati tako, da ne bo postalo problem," je po vrhunskem zasedanju EU-Japonska v Luksemburgu dejal Džuničiro Koizumi.
Predsedujoči EU, luksemburški premier Jean-Claude Juncker sicer namer povezave glede embarga ni razkrival. "O vprašanju še razpravljamo, zato je prezgodaj za dokončni odgovor," je dejal Juncker. Vrh unije je decembra lani sklenil storiti vse za dvig embarga do junija letos, vendar so, kot je pokazala nedavna razprava zunanjih ministrov, članice glede vprašanja trenutno razdeljene.
Juncker je sicer zatrdil, da tudi v primeru ukinitve prepovedi prodaje orožja EU na noben način ne želi ogroziti varnostnega ravnovesja v Aziji. "Dejanskih posledic ne bo," je dejal luksemburški premier in s tem posredno nakazal, da povečanja obsega prodaje orožja od sedanje - ki poteka kljub embargu - ne bi bilo.
Embargo na orožje za Kitajsko sicer ni edina tema, na katero imata EU in Japonska različne poglede. Na nasprotnih bregovih sta strani namreč tudi pri mednarodnem projektu za izgradnjo poskusnega termonuklearnega reaktorja Iter, saj ga želita gostiti obe: EU v francoskem Cadarachu, Tokio pa v Rokašo Muri. "Storili bomo vse, da bo do dogovora o lokaciji prišlo v najkrajšem možnem času," je dejal Koizumi.
EU želi dogovor do poletja
Pogovori so se premaknili z mrtve točke ob aprilskem obisku pristojnega komisarja Janeza Potočnika na Japonskem. Je pa EU že pred tem napovedala, da želi dogovor do poletja, v nasprotnem primeru pa se bo projekta lotila sama, s podporo partneric, to je Rusije in Kitajske.
O projektu Iter se pogaja skupaj šest partneric: poleg že omenjenih še ZDA in Južna Koreja, ki kot lokacijo za projekt podpirata Japonsko. Bistvo projekta Iter je poskus proizvajanja energije na enak način kot na soncu. Projekt naj bi trajal 35 let, njegova vrednost pa bi znašala okrog 10 milijard evrov. Spor glede lokacije omenjenega reaktorja pa je upočasnil napredek projekta.
Sicer pa sta EU in Japonska na vrhu obravnavali tudi vprašanja, kot so razmere v Iraku in v Aziji nasploh. V prijateljskem vzdušju sta poudarili nujnost okrepitve strateškega dialoga o vprašanju varnosti v JV Aziji ter se zavzeli za razvoj političnega partnerstva. "Naši politični stiki morajo biti prav tako močni kot naši gospodarski odnosi," je tako poudaril predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, ki je skupaj z Junckerjem in zunanjepolitičnim predstavnikom Javierjem Solano na vrhu zastopal EU.