Kitajski premier Ven Džiabao je ob koncu štiridnevnega obiska v Indiji od Tokia zahteval, naj prevzame odgovornost za vojne zločine, ki jih je Japonska zagrešila med II. svetovno vojno, potem ko so sporni japonski zgodovinski učbeniki ta konec tedna sprožili val protestov na Kitajskem. Wen je ob tem menil, da bi morali protesti spodbuditi Japonsko, da se globoko zamisli nad svojo kandidaturo za stalni sedež v razširjenem Varnostnem svetu ZN.
"Pred kratkim smo bili priča obsežnim demonstracijam in protestom na Kitajskem in v drugih sosedah Japonske, naperjenim proti japonskim poskusom, da bi si zagotovili stalni sedež v razširjenem VS ZN. Menim, da bi morala Japonska ob tako močnih reakcijah azijskih narodov globoko razmisliti o tem," je povedal Ven.
Premier Tokio ob tem še opozarja, da le država, ki spoštuje zgodovino, prevzema odgovornost za pretekla dejanja in si pridobi zaupanje narodov v Aziji in po svetu, lahko prevzame tudi večje odgovornosti v mednarodni skupnosti.
Japonska zahteva nadomestilo za škodo
Japonski zunanji minister Nobutaka Mačimura pa je Kitajsko pozval, naj se odzove na njihovo zahtevo po opravičilu in nadomestilu za škodo, ki so jo med protijaponskimi protesti v Pekingu povzročili demonstranti. "Odziv pričakujem kmalu," je dejal Mačimura, ko je govoril o v nedeljo postavljenih japonskih zahtevah.
Kljub napetostim se Mačimura namerava naslednji teden v Pekingu sestati s kitajskim zunanjim ministrom Lijem Džaošingom. Kitajska je medtem danes posredno zavrnila zahtevo Japonske po opravičilu. Kakih 10.000 protestnikov se je v soboto zbralo v Pekingu na protijaponskih protestih.
Protestniki so metali kamenje, steklenice in jajca na veleposlaništvo in rezidenco japonskega veleposlanika v Pekingu. Protestniki so se znesli tudi nad japonskimi bankami, trgovinami in restavracijami. Dan po množičnih protestih v Pekingu pa je v mestih Guangdžou in Šendžen na jugu Kitajske protestiralo okoli 20.000 ljudi.