Na letališču v severnokorejski prestolnici Pjongjang so v petek aretirali Američana korejskih korenin, ki je skušal zapustiti državo, je danes poročala južnokorejska tiskovna agencija Yonhap. Južno- ali severnokorejske oblasti aretacije še niso potrdile, medtem ko razlog za aretacijo ostaja neznan.
Kot je poročala Yonhap, gre za nekdanjega profesorja na kitajski univerzi za znanost in tehnologijo v prefekturi Yanbian. Moški v poznih 50. letih, ki se piše Kim, je v Severni Koreji deloval kot humanitarni delavec.
Aretacijo je potrdila skupina Svetovni severnokorejski raziskovalni center s sedežem v Seulu. "Severna Koreja ni ničesar sporočila, ker še niso zaključili preiskave," je povedal direktor skupine Ahn Chan-il.
"Zanje je to, da imajo ameriškega državljana za talca, v tem trenutku pomembno zato, da bi Washingtonu preprečili obglavljenje Kim Džong Una," je povedal Ahn. V Pjongjangu namreč vlada strah, da ZDA pripravljajo skrivno vojaško akcijo za odstranitev severnokorejskega voditelja.
Severnokorejske oblasti so sicer v minulih letih aretirale dva Američana, ki so ju obsodili na večletne zaporne kazni, in tudi več drugih tujcev.
Do nove aretacije je prišlo v času zaostrenih odnosov med Washingtonom in Pjongjangom. V mednarodni skupnosti namreč naraščajo skrbi, da bi Pjongjang lahko izstrelil balistične rakete ali izvedel nov jedrski poskus ob 85-letnici ustanovitve severnokorejske vojske v torek. Ob obletnici rojstva svojega, sedaj že pokojnega voditelja Kim Il Sunga, so minuli teden izvedli neuspešen raketni poskus.
Vojaška vaja v Tihem oceanu
Japonska in ZDA so danes v zahodnem Tihem oceanu začele večdnevne vojaške vaje, v katerih sodelujeta dva japonska rušilca in več ameriških bojnih ladij, med njimi letalonosilka Carl Vinson, je sporočila ameriška vojska. Do vojaških vaj prihaja v času naraščanja napetosti zaradi Severne Koreje.
Kot je zapisano na Facebooku ameriške letalonosilke, gre za rutinske vaje, katerih namen je izboljšanje skupnega odgovora na morju in obrambnih sposobnosti. Namenjene so "zagotavljanju, da bodo pomorske sile ostale pripravljene na obrambo regije, ko bo to potrebno".
"Odnos med japonsko in ameriško mornarico je boljši kot kdajkoli prej, deloma tudi zahvaljujoč tem skupnim vojaškim vajam," pa je zapisal admiral Jim Kilby.
Severna Koreja pa je zagrozila, da bo potopila ameriško letalonosilko. "Naše revolucionarne sile so bojno pripravljene samo z enim napadom potopiti ameriško letalonosilko," je v komentarju zapisal časnik severnokorejske vladajoče delavske stranke Rodong Sinmun. Poudarili so, da bo napad pokazal "vojaško moč" Pjongjanga.
Med obiskom v Avstraliji je v soboto ameriški podpredsednik Mike Pence napovedal, da bo letalonosilka Carl Vinson v nekaj dneh prispela v Japonsko morje.
O tem, kje se nahaja letalonosilka, je sicer v minulih dneh prišlo do zmede, saj je ameriška mornarica že 8. aprila sporočila, da je proti Korejskemu polotoku v odziv na niz novih groženj in zaostrene odnose s Pjongjangom poslala letalonosilko Carl Vinson s spremljevalnimi ladjami. Pred dnevi je ameriška vojska priznala, da se nahaja blizu Indonezije.
Do skupnih vojaških vaj ZDA in Japonske sicer prihaja v času, ko naraščajo skrbi, da bi Pjongjang lahko izstrelil balistične rakete ali izvedel nov jedrski poskus ob 85-letnici ustanovitve severnokorejske vojske v torek. Ob obletnici rojstva svojega, sedaj že pokojnega voditelja Kim Il Sunga, so minuli teden izvedli neuspešen raketni poskus.
To so že tretje vojaške vaje, v katerih od marca z japonsko mornarico sodeluje ameriška letalonosilka Carl Vinson.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.