Tujina

Japonska ''globoko obžaluje''

Tokio/Džakarta, 22. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Japonski premier je ob začetku vrha Azija-Afrika izrazil "globoko obžalovanje" in "iskreno opravičilo" za japonsko vojaško preteklost.

Japonski premier Džuničiro Koizumi (Foto: Reuters)
Japonski premier Džuničiro Koizumi (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Japonska je s svojo kolonialno vladavino in agresijo predvsem v Aziji "povzročila ogromno škode in trpljenja", je v indonezijskem glavnem mestu Džakarta izjavil japonski premier Džuničiro Koizumi in oznanil, da se bo s Kitajskim predsednikom Hu Džintaom sestal v soboto, da bi se "prijateljsko" pogovorila in s tem poskušala rešiti odnose med državama: "Sovraštvo ne reši ničesar. Najpomembnejše je prijateljstvo, zato si želim, da bi najino srečanje potekalo v tem duhu," je dejal Koizumi.

Bosta Kitajska in Japonska rešili spor?

Kitajski predsednik Hu Džintao je na srečanju v Džakarti sicer danes poudaril, da je njegova država odločena spor rešiti na miren način. Kljub temu pa Kitajska noče potrditi srečanja z Japonskim ministrom, zato je že napovedano srečanje v negotovosti.

Odnosi med ržavama so trenutno najslabši v zadnjih tridesetih letih. Kitajska med drugim ukinila številne spletne strani, da bi ljudem preprečila organizacijo protijaponskih protestov s pomočjo svetovnega spleta. Na številnim spletnih straneh so se namreč pojavili pozivi k večjim demonstracijam v Šanghaju, Nandžngu, Vendžouju in Čongčingu ob 1. in 4. maju.

Japonski poslanci "razjezili" Kitajce

Kakih 80 japonskih poslancev je danes obiskalo sporno svetišče Jasukuni Tokiu, ki je posvečeno japonskih vojakom, padlim v drugi svetovni vojni, med njimi pa so tudi vojni zločinci. S tem dejanjem so japonski parlamentarci tvegali nove negativne odzive na Kitajskem.

Uradni Peking že izrazil "veliko nezadovoljstvo" nad obiskom japonskih poslancev. "Kitajsko-japonski odnosi so v resnem položaju. Izražamo naše globoko nezadovoljstvo nad negativnimi dejanji nekaterih japonskih politikov, ki ignorirajo širše interese," je zapisano v sporočilu kitajskega zunanjega ministrstva.

Poslanci, ki so obiskali tempelj Jasukuni, so del skupine, ki se je odločila, da bo redno obiskovala Jasukuni. Med njimi danes ni bilo nobenega člana japonske vlade, sicer pa je temlje večrta obiskal tudi sam japonski premier Koizumi.

Vrh v Džakarti povezuje države Afrike in Azije

Vrh Azija – Afrika je odprl indonezijski predsednik Susilo Bambang Yudhoyono in pozval obe celini v skupen boj proti korupciji, k zaščiti človekovih pravic in poudaril, da se morajo države Afrike in Azije pripraviti na mednarodni konkurenčni boj v gospodarstvu.

Vrh poteka sicer v senci najnovejših napetosti med Kitajsko in Japonsko. Peking tako Tokiu med drugim očita zmanjševanje pomena in obsega japonskih vojnih zločinov na Kitajskem, kar je povzročilo val protijaponskih demonstracij na Kitajskem.

Udeležence konference, na kateri so se zbrali predstavniki skoraj 100 držav, med njimi je okoli 50 predsednikov držav in vlad, je nagovoril tudi generalni sekretar Združenih narodov Kofi Anan. Ta je azijske in afriške voditelje pozval, naj podprejo njegovo reformo ZN, in dejal, da lahko države v razvoju pridobijo od načrtov za povečanje razvojne pomoči in okrepijo vlogo ZN pri zaščiti človekovih pravic.

Vrh v Džakarti naj bi se končal v soboto s sprejetjem deklaracije o poglobitvi odnosov med Afriko in Azijo. Osnutek deklaracije poziva tudi k mirni rešitvi palestinskega vprašanja, se zavzema za izboljšanje sodelovanja držav v boju proti terorizmu in podpira predlagane reforme ZN.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10