
Med Kitajsko in Japonsko so se znova zaostrile napetosti, saj je kitajska vlada ostro protestirala proti japonskim načrtom za novo poskusno vrtino za nafto in zemeljski plin na spornem območju v Vzhodnokitajskem morju. Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Qin Ganga meni, da gre za "resno provokacijo". Kitajska je tudi uradno protestirala, japonski premier Džiničiro Koizumu pa je kitajske proteste zavrnil in dejal, da imata državi različna stališča, o katerih bi se morali pogovoriti.
Japonska je v sredo objavila razpis, s katerim naj bi si njihova podjetja zagotovila pravico do poskusnega vrtanja na Kitajskem. Med tem je naftna družba China National Offshore (CNOOC) na kitajski strani že začela poskusno vrtanje, zaradi česar je protestirala Japonska, ki meni, da se bogato območje z zemeljskim plinom nahaja v japonski ekonomski coni, čemur pa oporeka Kitajska. Bistvo spora je namreč sredinska mejna črta na Vzhodnokitajskem morju, ki jo je določila Japonska in je Kitajska ne priznava. Z vidika Tokia ležijo tako nahajališča zemeljskega plina v japonski ekonomski coni.

Po nasilnih protijaponskih demonstracijah, ki so na Kitajskem potekale konec tedna, ker so nasprotovali novim japonskim učbenikom, v katerih naj bi prikrivali japonske vojne zločine, je sedanji spor še bolj zaostril odnose med državama. Japonski zunanji minister Nobutaka Mačimura je namreč naznanil, da bo med obiskom v Pekingu konec tedna ubral "odločen pristop".