Po hudem potresu in uničujočih cunamijih japonskim znanstvenikom težave povzroča že drugi reaktor v jedrski elektrarni Fukušima. Potem ko je odpovedal avtomatski sistem za hlajenje v izrednih razmerah, poskušajo v njem znižati pritisk.
Že včeraj so imeli preglavice z reaktorjem 1 v elektrarni, danes pa je odpovedalo hlajenje v reaktorju 3. Predstavnik japonske vlade Jukido Edano je nakazal možnost, da se topi sredica reaktorja in dodal, da obstaja možnost eksplozije. Pozneje pa je družba Tokyo Electric Power (Tepco), ki upravlja z elektrarno, sporočila, da ima težave tudi z ohlajevanjem reaktorja št. 2. Potem ko so v reaktorja št. 1 in 3 že vbrizgali morsko vodo, so to zdaj storili tudi v reaktorju številka 2.
V spodnji fotogaleriji si poglejte razmere v elektrarni Fukušima.
Po besedah Edana je možno, da so se v dveh reaktorjih začele taliti radioaktivne snovi. Pojasnil je, da fuzije ne morejo z gotovostjo potrditi, saj se dogaja v notranjosti reaktorja in zadeve ne morejo neposredno preveriti. Menijo pa, da je taljenje sredice možno, zato ravnajo v skladu s to hipotezo. Popolna stalitev sredice reaktorja oziroma odpoved vseh sistemov hlajenja v elektrarni bi lahko privedla do sproščanja urana in drugih nevarnih snovi v okolje.
Kako resno je?
Malcolm Crick, sekretar Znanstvenega odbora za posledice jedrskega sevanja pri ZN, je za tiskovno agencijo Reuters povedal, da v tem trenutku to ni resen javno-zdravstveni problem. "Ne bo se zgodilo nič kaj podobnega Černobilu. Tam je reaktor, ko je eksplodiral, deloval s polno močjo."
Po drugi strani pa nekdanji oblikovalec jedrskih elektrarn Masashi Goto pojasnjuje, da je eden od reaktorjev v Fukušimi izjemno nestabilen in če bi do stalitve sredice dejansko prišlo, bi bile posledice katastrofalne. Reaktorji po njegovem mnenju zadržujejo več pritiska, za kolikor so bili zasnovani, zato je možnost za eksplozijo velika, radioaktivni material pa bi se v tem primeru raztresel širše od 20 kilometrov, ki so jih evakuirali. V najslabšem primeru bi se torej stalila sredica reaktorja, rezultat tega pa bi bila eksplozija. "Ker je v okolici veliko reaktorjev, bi se lahko zgodilo veliko Černobilov," je dejal in vlado pozval, naj v javnost posreduje čim več informacij, ki jih namenoma zadržuje.
Evakuirali 200.000 ljudi
Oblasti so iz okolice elektrarne zaradi močno povišanega radioaktivnega sevanja evakuirale 200.000 prebivalcev. Sprva so včeraj poskušali očem javnosti nekoliko prikriti prave količine sevanja v okolici elektrarne, a je Tepco sporočil, da je sevanje nad dovoljenimi količinami. Oblasti sumijo, da je bilo nevarnemu sevanju izpostavljenih 160 ljudi. 60 naj bi jih bilo izpostavljenih, ko so čakali na helikopterski prevoz, testirali pa bodo še 100 ljudi, ki so jih evakuirali z avtobusom. En primer testa je že pokazal, da je bil človek izpostavljen prekomernemu sevanju in bodo zato morali opraviti dekontaminacijo.
Pritisk v prvem reaktorju so namreč včeraj znižali tako, da so iz njega spustili nekaj pare, s tem pa je v zrak prišlo tudi nekaj radioaktivnega materiala. Hkrati je odjeknila eksplozija, v kateri sta se zrušila strop in stena poslopja, v katerem je reaktor. Podobno so tudi danes iz reaktorja št. 3 izpustili nekaj radioaktivne pare, zaradi česar obstaja nevarnost eksplozije.
Britanska medijska hiša BBC pa poroča, da je lahko nesreča v reaktorju 3 precej bolj nevarna kot pa v drugih reaktorjih, saj je ta napolnjen s plutonijem in uranom, medtem ko je v preostalih reaktorjih le uran. Strokovnjaki so prepričani, da dokler jim bo uspelo gorivne palice obdržati v vodi, ne bo nevarnosti pred hudo katastrofo.
Elektrarna Fukušima ima sicer šest jedrskih reaktorjev, a v času potresa in cunamijev so delovali le omenjeni trije, na preostalih treh pa so opravljali redni remont.
Izredne razmere tudi v elektrarni Onagava
Medtem pa je mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) sporočila, da so izredne razmere danes razglasili še v drugi jedrski elektrarni, in sicer v Onagavi.
"Japonske oblasti so nas obvestile o izrednih razmerah najnižje stopnje v jedrski elektrarni Onagava. Alarm je posledica tega, da je raven radioaktivnosti v okolici elektrarne presegla dovoljene količine," so sporočili. Dodali so še, da japonske službe že preiskujejo vir radiacije.
Japonska agencija za jedrsko varnost pa je sporočila, da težav s procesom hlajenja v tej elektrarni ni in da vsi trije reaktorji, ki so po potresu avtomatično prenehali delovati, zdaj funkcionirajo normalno. Sevanje naj bi bilo kar 700-krat večje od normalnega, a to je po njihovih podatkih še vedno precej nizko.
Elektrarna Onagava se sicer nahaja v prefekturi Mijagi, požar v njej pa je v zgradbi s turbino izbruhnil že v petek, a so ga kmalu pogasili.
KOMENTARJI (364)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.