Proruskemu kandidatu v nedeljskem drugem krogu predsedniških volitev v Ukrajini Viktorju Janukoviču se obeta tesna zmaga. Volilna komisija je za zdaj preštela 98,8 odstotka glasov - Janukovič je osvojil 48,65 odstotka glasov, premierka Julija Timošenko pa 45,77 odstotka. Mednarodni opazovalci so potek volitev ocenili pozitivno.
Volitev se je udeležilo 69 odstotkov volilnih upravičencev, kar je nekaj več kot v prvem krogu volitev pred tremi tedni. Volivci v vzhodnem delu države so večinsko podprli Janukoviča, medtem ko je na zahodu države slavila Timošenkova. Volilna komisija je sporočila, da je 4,4 odstotka volivcev glasovalo "proti vsem", približno 1,2 odstotka glasovnic pa je bilo neveljavnih.
Čeprav je razlika med tekmecema minimalna, je Janukovič v ponedeljek že razglasil zmago. Dejal je, da je Ukrajina v nedeljo odprla novo stran v svoji zgodovini. Svojim privržencem v Kijevu je zatrdil, da bo storil vse, kar je v njegovi moči, da se bodo državljani Ukrajine, ne glede na to, kje živijo, počutili "udobno in mirno" v stabilni državi.
Zavzel se je za sodelovanje v boju s skupnimi sovražniki, kot so revščina, neodgovornost in korupcija. "Moramo zgraditi uspešno in močno državo," je dodal. Timošenkovo je ob tem pozval, naj razmisli o odstopu s položaja, saj namerava za premiersko mesto predlagati kandidata, s katerim bi želel sodelovati.
Timošenkova, ki je v predvolilni kampanji v primeru poraza napovedovala ponovitev oranžne revolucije iz leta 2004, poraza ne želi priznati. Po objavi izidov vzporednih volitev v nedeljo je dejala, da volitve niso končane, dokler volilna komisija ne bo preštela vseh glasov. To je bil za zdaj njen prvi in edini odziv na volitve.
Zmagovalec volitev bo moral državo čim prej rešiti iz gospodarske krize. Ukrajina je lani zašla v recesijo, njen bruto domači proizvod pa je padel za 15 odstotkov. Parlament v Kijevu še ni potrdil proračuna za letošnje leto, Mednarodni denarni sklad (IMF) pa je zamrznil kredite, ki so za državo ključnega pomena.
Ovse: Volitve so bile poštene, transparentne in profesionalne
Drugi krog predsedniških volitev v Ukrajini je bil "pošten, transparenten in profesionalen", so danes v skupni izjavi sporočili mednarodni opazovalci, med njimi predstavniki Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Volitve so ocenili kot impresiven prikaz demokracije.
"Profesionalne, transparentne in poštene volitve ter štetje glasov naj služijo kot trden temelj za miren prenos oblasti," so v izjavi sporočili opazovalci. Dodali so, da so volitve zadostile večini standardov Ovseja in Sveta Evrope.
Podobno je pred tem tudi evropski poslanec Lojze Peterle, ki je kot mednarodni opazovalec na volitvah sodeloval v opazovalni misiji Evropskega parlamenta, ocenil, da je drugi krog volitev v Ukrajini potekal mirno in v demokratičnem vzdušju.
Visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton je danes pozdravila izid v Ukrajini. "EU ostaja predana poglabljanju odnosov z Ukrajino in podpori njenemu načrtu reform. S tem ciljem se tudi veseli sodelovanja z novim predsednikom," je izjavila Ashtonova.
Tudi predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek je danes ob odprtju februarskega plenarnega zasedanja v Strasbourgu izrazil željo po vzpostavitvi čim boljših odnosov z Ukrajino, kjer ima, kot je ocenil, demokracija zelo trdne korenine". Dejal je še, da si želi tesnejših odnosov tako z ukrajinsko vlado kot tudi z opozicijo.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.