Hrvaški neodvisni predsedniški kandidat in sin pokojnega hrvaškega predsednika Franja Tuđmana Miroslav Tuđman je premierki Jadranki Kosor poslal odprto pismo, v katerem je poudaril, da vlada mora razpisati referendum o arbitražnem sporazumu med Hrvaško in Slovenijo zaradi zahteve, ki jo je podpisalo več kot 600 hrvaških državljanov.
Tuđman je zapisal, da je omenjena skupina "zavest naroda".
Zahtevo za razpis referenduma o arbitražnem sporazumu so med drugim podpisali hrvaški akademiki, profesorji, doktorji znanosti in generali ter člani komisije Iustitia et pax Hrvaške škofovske konference.
"Ali se zavedate, da lahko Hrvaška s sprejemanjem arbitraže in neuveljavljanjem mednarodnega prava izgubi suverenost na delu ozemlja in da boste prevzeli odgovornost za posledice za hrvaško državo ter njene državljane," je Tuđmanovo pismo povzela hrvaška tiskovna agencija Hina.
Po Tuđmanovem mnenju bi hrvaška vlada in sabor z referendumom le okrepila svoj pogajalski položaj ter dobila podporo in smernice, kako voditi pogajanja s Slovenijo in EU. Ocenil je, da je morebitni slovenski referendum le še eden izmed pritiskov na Hrvaško in EU.
Jandroković: Ni razlogov za referendum o arbitraži
Hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković je v pogovoru za Novi list dejal, da ne vidi niti najmanjšega razloga za zavlačevanje ratifikacije arbitražnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško. Na novinarsko vprašanje, zakaj Hrvaška z ratifikacijo arbitražnega sporazuma ne počaka do objave izidov slovenskega posvetovalnega referenduma, pa je dejal, da je že razprava v hrvaškem saboru pokazala, da je sporazum za hrvaško dober. "Če kdo misli drugače, ima možnost, da zbere dovolj podpisov in organizira referendum," je še dodal.
Sporazum bo podrpla tudi opozicija
Ocenil je, da bo tudi opozicijska SDP podprla ratifikacijo arbitražnega sporazuma o načinu za reševanje spora o meji med Slovenijo in Hrvaško, potem ko je bila večina socialdemokratskih poslancev zadržana pri odločanju v saboru o tem, ali naj premierka Jadranka Kosor omenjeni sporazum podpiše.
Nacionalni interes Hrvaške je predvsem članstvo v EU
Spomnil je, da arbitražni sporazum predvideva določanje meje na podlagi mednarodnega prava pred mednarodnim pravosodnim telesom, kar je bil tudi smisel prvega predloga evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna, ki so ga maja podprle vse hrvaške parlamentarne stranke. Zavrgel je kritike sporazuma, ki so prišle iz dela intelektualnih in katoliških krogov na Hrvaškem, češ da je škodljiv za Hrvaško, ter dejal, da je nacionalni interes predvsem članstvo v EU.
Hrvaška ne bo izgubila dela teritorialnega morja
Jandroković je še izjavil, da ne verjame, da bo Hrvaška na arbitraži izgubila del teritorialnega morja. "Tisti na Hrvaškem, ki prejudicirajo takšen izid, v resnici slabšajo hrvaško pogajalsko pozicijo. Prepričani smo, da je takšen arbitražni sporazum, v katerem bodo določili mejno črtno na podlagi mednarodnega prava, "junction" oziroma povezavo Slovenije z odprtim morjem na podlagi mednarodnega prava, pravičnosti in dobrososedskih odnosov, dober za Hrvaško. Z argumenti, ki jih imamo, ne bomo izgubili niti enega samega dela svojega teritorija," je izjavil Jandroković.
Hrvaški zunanji minister je zanikal trditve slovenskega kolega Samuela Žbogarja, da so besedo "junction" omenjali v sporazumu Račan-Drnovšek. Poudaril je, da v izvirnem besedilu v slovenščini in hrvaščini omenjenega sporazuma ni bilo omenjene besede, "čeprav je kdo lahko prevajal na ta način".
Jandroković je še zanikal trditve hrvaških medijev, da ni sodeloval v pogajanjih med Hrvaško in Slovenijo, ter poudaril, da je imela premierka Kosorjeva ključno vlogo v pogajalskem procesu po 15. juniju 2009. Zavrgel je tudi medijska ugibanja, da je še vedno tesno povezan z nekdanjim premierjem Ivom Sanaderjem.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.