Tujina

Huda zmota: 'Verjeli smo, da je demokratični proces samoumeven in nepovraten'

Budimpešta, 30. 09. 2018 14.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
309

"V številnih srednjeevropskih državah imamo odmik od nečesa, kar smo jemali za samoumevno – demokracije. Gledamo nazadovanje demokracije, ki smo jo dvajset let po padcu komunizma imeli za dano dejstvo. Ampak smo se motili." Tako o trku "svetov", ki ga trenutno gledamo v EU med predvsem državami višegrajske skupine in "starim jedrom", pravi eden največjih evropski poznavalcev situacije, francoski zgodovinar in politolog Jacques Rupnik.

Z Rupnikom smo se pogovarjali v luči odločitve evropskih poslancev, da podprejo poročilo, v katerem se Madžarski očita ogrožanje demokracije, pravne države in temeljnih pravic, s tem pa torej začetek postopka za sprožitev 7. člena pogodbe EU, katerega skrajni ukrep bi bil odvzem glasovalnih pravic Budimpešti.

Rupnik je univerzitetni profesor in avtor številnih knjig, ki se osredotočajo na področje Vzhodne in Centralne Evrope, s tranzicijo postkomunističnih držav pa se je srečal tudi kot svetovalec češkega državnika Václava Havla.

Pravite  predpostavljali smo, da je domokratičen proces samoumeven. Kako smo zašli v to zmoto samoumevnosti?

Stavili smo na predpostavko, da bodo države po padcu komunizma opravile tranzicijo k demokraciji, ki ji bo sledila konsolidacija demokracije, na koncu pa bo prišlo do evropske integracije, kar naj bi bila končna postaja, po kateri demokratična sprememba postane nepovratna. No, to se ni zgodilo, pa čeprav so se te države pridružile EU.

In nova, težavna situacija, ki ob tem nastaja je, da se to zdaj dogaja znotraj EU, kar pomeni, da ima težave tudi Evropska unija, katere stare članice tega niso pričakovale. Situacija je najbolj očitna na Madžarskem in na Poljskem, vendar ne gre pozabiti, da gre za širši problem, ki se širi po regiji – tudi po Slovaški, Češki, Romuniji, Bolgariji, Hrvaški … Čeprav je to v teh državah različno izraženo pa je trend jasen.

Kako se odmik od demokracije kaže v praksi?

Stavili smo na predpostavko, da bodo države po padcu komunizma opravile tranzicijo k demokraciji, ki ji bo sledila konsolidacija demokracije, na koncu pa bo prišlo do evropske integracije, kar naj bi bila končna postaja, po kateri demokratična sprememba postane nepovratna. No, to se ni zgodilo, pa čeprav so se te države pridružile EU.

Ena od komponent je napad na ustavni red, na vladavino prava. Orban je ta napad začel že leta 2010, podobno se dogaja na Poljskem. V takšni situaciji skušajo sile vplivati na ustavna sodišča s spornimi imenovanji, predčasno se upokojuje "problematične" sodnike …

Drug aspekt je napad na neodvisnost medijev, še posebej se to kaže v omejevanju javnih medijev. Na Madžarskem boste zelo težko našli medij, ki je še zares neodvisen. Manj je ta trend očiten na Češkem in Slovaškem, tam sile bolj pritiskajo na pravosodne organe, vendar pa je vpliv posreden. Ni dolgo tega, ko smo gledali na Slovaškem odstope po umoru novinarja, ki je preiskoval korupcijo in zlorabo evropksih sredstev. Preiskovanje korupcije je v srednji Evropi "nevaren šport".

Naslednja komponenta pa je vzpon nacionalizma. Ta je postal gonilna parola sil, ki želijo zamajati demokratični sistem. K temu je prikladno pripomogla migrantska kriza, ki je prinesla slogana "moramo zaščititi narod in njegovo identiteto" ter "moramo zavarovati svojo suverenost pred Brusljem". In potem pridemo do absurdnih situacij, kot je, da Orbanovi v Budimpešti razobešajo pozive "Ustavite Bruselj", na drugi strani pa od Bruslja dobivajo denar – okoli štiri odstotke madžarskega BDP. Torej, hočeš ustaviti nekoga, ki ti daje denar. Njihova razlaga identitete in suverenosti je – vzamemo denar, nimate pa se pravice vtikati v nas.

Zadnja komponenta pa je napad na družbene temelje, kar v praksi pomeni poskus odmika od liberalne demokracije, ki teži k sekularizaciji, svobodnim medijem, vladavini prava … k vprašanjem splava, homoseksualnih porok … vse do vprašanja multikulturne družbe. Slišali smo, kako je poljski zunanji minister Witold Waszczykowski dejal, da je Evropa podporno društvo kolesarjev in vegetarijancev, ki spodkopavajo vse, kar ima zvezo z družino, vero ali narodom. In to je odmik debate od tega, kako bomo uvajali vladavino prava, kar je glavna skrb EU, do vprašanja, kakšno družbo želimo, katere vrednote branimo. In to je sprememba, ki je v državah srednje Evrope naletela na odobravanje, saj gre za države, ki so bolj konservativne od preostalega dela EU.

Kje je torej s pričakovane poti skrenila tranzicija, da se danes te države v marsičem želijo vrniti k vzorcem, ki so jih pred desetletji želele zapustiti?

Tranzicija je prinesla spektakularno konverzijo Vzhodne in Zahodne Evrope, če gledamo izključno z ekonomskega vidika. Če pogledamo ekonomske izboljšave v državah Srednje Evrope v tem času, je to nekaj neverjetnega. Seveda je res, da so se poglobile regionalne razlike med bogatimi mesti in revnejšo periferijo, ampak pod črto – napredek je bil ogromen – tako v gospodarstvu, dostopnosti kot v načinu življenja – ljudje potujejo, imajo več denarja … Ampak, če pomislimo, da ta integracija naj ne bi bila samo na ravni ekonomije, potem pa imamo težave. In to je tisto, kar je razgalila migrantska kriza. Da smo si v nekaterih temeljnih vprašanjih izjemno različni.

Če pogledamo ekonomske izboljšave v državah Srednje Evrope v tem času, je to nekaj neverjetnega. Seveda je res, da so se poglobile regionalne razlike med bogatimi mesti in revnejšo periferijo, ampak pod črto – napredek je bil ogromen – tako v gospodarstvu, dostopnosti kot v načinu življenja. Ampak, če pomislimo, da ta integracija naj ne bi bila samo na ravni ekonomije, potem pa imamo težave. In to je tisto, kar je razgalila migrantska kriza. Da smo si v nekaterih temeljnih vprašanjih izjemno različni.
Če bi moral opredeliti, kaj je šlo narobe, in to ni bila le ena stvar, bi rekel, da se je post liberalni cikel po letu 1990 enostavno izpel. S tranzicijo k demokraciji, graditvijo socialno tržnih ekonomij in z vključitvijo teh držav v EU, se je pravzaprav zaključil – misija je bila zaključena, krog se je sklenil. Že leta 2009 sem pisal o tem, da se je cikel končal in od takrat je torej minilo že skoraj deset let.

Torej se je izjalovilo iskanje odgovora na vprašanje  kaj potem?

Da. Torej ... Hoteli ste demokracijo – imate jo. Ampak je v krizi. Zdaj imamo vzpon populistov. Hoteli ste socialno-tržno ekonomijo in konec socializma. Je bilo narejeno. Ampak leta 2008 smo imeli ekonomsko krizo. Želeli ste vrnitev k Evropi – ampak – tudi EU je v krizi.

Misija je bila torej izpolnjena, ampak viri nekega obdobja so počrpani.

Glavna težava pa je, da politični spekter, ki je poganjal ta cikel, ni bil zmožen sproducirati nove vizije za prihodnost. Njihov "načrt" je bil "kar nadaljujmo, saj nam še nikoli ni šlo tako dobro". To pa pač ni dovolj dobro. Drugi so ta izpraznjen prostor uporabili, da predstavijo svojo vizijo.

Kje se je ta vizija izgubila?

Liberalne sile, centralno leve ali centralno desne, so se začele osredotočati na individualno, sebično zadovoljevanje potreb – od samouresničenja do večje svobode, več pravic – dobili smo inflacijo pravic.

Ni pa bilo več skupnega projekta, ker je bil ta z uresničitvijo izčrpan. Na drugi strani pa so nacionalisti našli in predstavili ta kolektivni projekt, ki je lahko narod, cerkev, kar koli. Naslavljajo željo po kolektivnem. Četudi morda njihovi kolektivni projekti niso najbolj privlačni, odmevajo v družbah, ki so v dveh desetletjih doživele globoko transformacijo, ki jih je odprtost destabilizirala, šokirala.

Odprle so se politično, družbeno, nastopila je informacijska era, ljudje so začeli potovati … Najprej je torej odprtost zamajala temelje teh družb, potem pa je prišla še migrantska kriza, ko je odprtost naenkrat postala videna kot nevarnost nacionalni identiteti in državi.

Boj
Boj FOTO: Thinkstock

Katere družbe so najbolj dojemljive za odmik od demokracije?

S tranzicijo k demokraciji, graditvijo socialno tržnih ekonomij in z vključitvijo teh držav v EU, se je pravzaprav zaključil nek cikel – misija je bila zaključena, krog se je sklenil. Glavna težava pa je, da politični spekter, ki je poganjal ta cikel, ni bil zmožen sproducirati nove vizije za prihodnost. Njihov "načrt" je bil "kar nadaljujmo, saj nam še nikoli ni šlo tako dobro". To pa pač ni dovolj dobro. Drugi so ta izpraznjen prostor uporabili, da predstavijo svojo vizijo.

To so nove države, s kratko tradicijo, ki so bile v novejši zgodovini priča ogroženosti svoje suverenosti, njihove meje so se spreminjale. Če vlada negotovost, je enostavno implementirati politiko strahu.

To so tudi države, ki demografsko stagnirajo, so v zatonu … V Veliki Britaniji je milijon Poljakov. To so države, ki so izgubile ogromno ljudi. Bolgarija in Romunija sta izgubili 20 odstotkov populacije, da o nekdanji Jugoslaviji, ki jo je razdejala še vojna, sploh ne govoriva. Že tako ogroženi narodi, so se nato začeli počutiti še bolj ogrožene s prihodom nekih novih ljudi.

Kaj pa rešitve? Orban svojo politiko ponuja kot alternativo, trend se širi. Je odgovor EU zadosten, da bo preživela?

Nekaj držav, predvsem višegrajska skupina, je zavzelo radikalno drugačna stališča, kot jih ima EU, še posebej, ko gre za migracije, razlike pa so tudi pri razumevanju prava in razumevanju družbe. Za te države je vprašanje suverenosti postalo ključno.

EU ima v zadnjih časih težave z razpokami. Gospodarska kriza je prinesla razkol med severom in jugom EU, potem ko je kriza jug prizadela precej bolj kot sever, zdaj pa imamo razkol vzhod–zahod. EU se je doslej na te težave odzivala relativno počasi, zdaj v primeru Poljske kaže več odločnosti. V primeru Madžarske so bili na začetku še nekoliko zadržani, ko se je podoben proces odvračanja od demokracije začel na Poljskem, pa so se zbudili tudi v največji stranki v Evropskem parlamentu EPP in reagirali še na madžarsko situacijo.

Glasovanje v Evropskem parlamentu je bilo več kot zgovorno in me navdaja z optimizmom.

Videli so, da gre za trend. Temeljno vprašanje je, kdaj se ustavi drsenje v prepad. Kako dolgo pustiš teptanje vladavine prava. Na tem EU temelji, povezujejo jo skupne norme in vrednote. Ampak če ne moreš zagotavljati neodvisnosti sodstva, potem spodkopavaš temelje povezave. EU je zato morala ukrepati. Tako v primeru Poljske kot Madžarske je zdaj odprta razprava, ki temelji na resnih poročilih.

Glasovanje v Evropskem parlamentu je bilo več kot zgovorno in me navdaja z optimizmom. Poslanci EPP so glasovali tako, da je bilo jasno, da stranka Orbana ne ščiti več brezpogojno. In to je pomembno sporočilo. To odpira nove možnosti.

To je sicer povzročilo razkol v EPP in ne vem, kako daleč bodo šli, ampak vsaj jasno je, da to ni več višegrajski trend, da gre za nekaj, kar se širi po povezavi. Mislim, da večina razume, kaj je na kocki. Ne bom šel tako daleč, da bi rekel, da bo EPP odločala o prihodnosti Evrope, vendar bo ton, ki ga bodo postavili ob Evropskih volitvah prihodnje leto, izjemno pomemben. Glasovanje evropskih poslancev kaže, da se je zgodila nujna povezava v razumevanju med državno in evropsko politiko in to bi lahko bil ključen preobrat v boju proti populizmu .  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (309)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

endan
17. 09. 2019 10.22
Tale kvazi strokovnjak Rupnik nima pet čistih. Kje ste našli tega dipana?
KavčStrokovnjak
01. 10. 2018 16.42
+3
Kdo koga slepi?!? Kakšna demokracija neki... Ljudi nihče nič ne vpraša. EU vodijo lobiji, gospodarstvo in industrija. EU v osnovi ni socialna skupnost temveč gospodarska. Človek ni vreden nič. Je samo strošek dela.
puspan
01. 10. 2018 18.33
+0
Za takšne, ki se po vse dneve valjajo po kavču, je vseeno. Pa vedno vas jih je.
KavčStrokovnjak
02. 10. 2018 11.27
Pa še vedno zaslužim več od tebe, ki cele dneve delaš in tudi davka več plačam. Ti pa jamraš kako malo zaslužiš. Odpri firmo pa nehi jamrat. Raje več delaj. Si mi fovš če lahko delam s kavča?
Frane Šajn
01. 10. 2018 14.01
+4
Če bi danes vprašal naše desničarje pod okriljem SDS- enoumja, kaj si mislijo o tem intervjuju, bi v en glas zakričali tu vmes imajo prste Murgle,Kučan forum 21, pa kamunajzarji. Pa še Venzuelci , Rusi, Sevrni korejci, Palestinci itd... (stalna lajna). Za intervjujanca dr. Rupnika bi rekli , Kdaj da je prestopil v SD. Ne! nam res ni rešitve. A se vam še zdi nenormalno zakaj so desni posranci v Bruslju pritegnili Junckerju pri maltenju po arbitraži in pravni EU? meni ne! Bi pa veljajlo obrniti očke in jih dati na peclje na zahod čez Atlantik če kaj tega nauka ne curlja od tam in počasi najeda in destabilizira EU, ki je v njihovih očeh postala premočna in moteča.
BUONcaffee
01. 10. 2018 13.52
+0
Slovenija ne spada niti višegrajcem in niti stari demokraciji. Zdi se mi, da spadamo od koder smo prišli, vsaj sodeč po komentarjih vidim da jih daja nostalgija .
BUONcaffee
01. 10. 2018 13.48
-2
Prav je, da eni - politiki imajo ogromno denarja in uživajo.
Frane Šajn
01. 10. 2018 13.38
-1
Tudi Rupniki niso več kar so bili kajnede belinarji!?
puspan
01. 10. 2018 19.50
+1
Jacques Rupnik absolutno nima niti najmanjše družinske povezave z Leonom Rupnikom.
Transformerji
01. 10. 2018 13.12
+2
Tudi včerajšnji Fokus je dokaz, da smo daleč od demokracije - evropski poslanci na veliko zapravljajo davkoplačevalski denar, nihče jih ne nadzira, kar pa je največja sramota - NIHČE jih ne sme nadzirati! Če je že s poslanci konec demokracije, kaj se šele dogaja višje in višje, do samega vrha!
BUONcaffee
01. 10. 2018 13.47
-3
Kaj si ljubosumen ker nima toliko denarja kot oni????? Vladarji so že v zgodovini živeli na visoki nogi. Naj uživajo naprej.
BUONcaffee
01. 10. 2018 12.04
-3
Grem v trgovino, danes bom pekel pizzo. Lepo bodite, se čujemo, byeeeeeee.
BUONcaffee
01. 10. 2018 11.59
-3
Spodaj je en omenjal nacionaliste pa navijanje za Hrvate in Junkerja. Očitno mu ni jasno kaj pomeni beseda nacionalizem. Očitno on ima nekaj proti Hrvatom in Junkerjo pa se nima za nacionalista. In z takimi ni možno debatirati, ker ne poznajo osnovnih pojmov.
BUONcaffee
01. 10. 2018 11.53
-2
Ne vem zakaj se eni hodite kregat tu namesto, da bo komentirali . Sploh levaki opažam so vedno pripravljeni na prepir.
mginko
01. 10. 2018 11.11
+2
Slovenski komunistični režim ne bo nikoli priznal voljo madžarskega ljudstva na volitvah .
puspan
01. 10. 2018 18.35
Odvzem glasovalnih pravic bi jim dobro del.
kameltrajbar
01. 10. 2018 10.38
-4
Kako so nas nek domorodci gledal ko smo v 6 stoletju slovani vdiral na današnja območja.....)))))
Tomvojo
01. 10. 2018 09.57
+2
Že večkrat napisal da je demokracija ena velka svinjarija, dopušča najbolj nizkotna človekova dejanja brez sankcioniranja.
puspan
01. 10. 2018 18.36
-1
NA LEVO ni OK
01. 10. 2018 09.43
+6
Problem "NE-demokracije je tudi v Sloveniji. Še vedno je komunistični sistem , vse ostalo je pesek v oči.
Dartford
01. 10. 2018 09.41
+0
Demokracija je tudi to, da ljudstvo izvoli predsednika, ki je potem res predsednik. Ne pa da je potem nekdo tretji ...
kameltrajbar
01. 10. 2018 10.36
+1
HorstWiesel
01. 10. 2018 11.00
+4
Ja, ne pa da potem zavrne ponujeni mandat, ne sprejme odgovornosti..
ayrtonsenna
01. 10. 2018 09.14
+16
Problem Evrope je da je za ceno lastne varnosti, lastnega obstoja tako kulturnega in tako verskega pripravljena vse to žrtvovati v imenu ilegalnega priseljevanja ljudi s popolnoma drugačno vero in kulturo. V večini primerov gre za ljudi ki v nobenem primeru niso pripravljeni sprejeti tako evropske kulture tako evropskih vrednot. Težko prepričaš migranta da sprejme evropske vrednotne če pa že v osnovi prisega na širiat. Mislim da sem s tem vse povedal.
NA LEVO ni OK
01. 10. 2018 09.45
+6
JA so pripravljeni sprejet evropske navade v smislu denarja, udobnih namestitev.....
korintos23
01. 10. 2018 08.59
-12
Nacionalisti na forumih so vedno glasni, imajo najraje svojo domovino, po drugi strani pa navijajo za Junckerja in Hrvate!
BUONcaffee
01. 10. 2018 11.56
+0
No ja, koronitos malo si zavozil kot vedno v debati. Nacionalisti pa navijanje za Hrvate in Junkerja. Ne veš kaj pomeni biti nacionalist??????? Momogrede si našel kako ljubico????? Več koristi boš naredil zase, itak pišeš same neumnosti, pa rdeče minuse imaš na pretek.
Scipion
01. 10. 2018 08.32
+22
Ne kapiram zakaj bi vzpon desnice pomenil zaton demokracije kot nekateri tukaj pišete???? Btw. Zakaj je nekdo ki noče ekonomskih migrantov takoj označen za skrajnega desničarja, fašista, nacista???
Scipion
01. 10. 2018 08.34
+25
Poglejte najbolj demokratično je da se narod vpraša ali hoče ali noče migrantov...če bodo morali pač oditi, zlepa ali zgrda, to ni noben fašizem ampak demokracija.
dimensiondrifter69
01. 10. 2018 08.53
+11
Se strinjam!! Tole je čisto delo komunajzerjev!!
korintos23
01. 10. 2018 08.54
-4
puspan
01. 10. 2018 09.16
-1
Je še rok imaš zgrešene pojme, prirejene na ksenofobih temeljih. Preden se greš demokracijo, malo poglej najbolj osnovne pojme človekovih pravic itn. Za tebe je demokracija, kot žvečilni gumi, ki si ga nategne po svoji volji in željah. Takšnih demokratov imamo pri nas kar nekaj z Janezom grosupeljskem na čelu.
puspan
01. 10. 2018 09.18
+2
biggbrader
01. 10. 2018 07.58
+6
Komunistom se je 45 let prelepo godilo, da bi kar spustili vajeti.
korintos23
01. 10. 2018 08.55
-4
Frane Šajn
01. 10. 2018 13.37
-1
In veš kje je vzrok ? tam med ušesi. Komunisti pač mislijo z glavo v naprej, ne pa kot belinarji in svečkarji na prvo žogo. Da bi tem luzerjem dali denar v roke bi ta denar samo lastnike zamenjal in nič drugega. Pametni ljudje pač. Levičarji so vas v pametni vedno nažgali žal! Kljub povratnim tekmam se s trinjamo" SVEČKE"
lordslayer
01. 10. 2018 07.42
+31
demokracija je počepnila zaradi invazije iz afrike in bližnjega vzhoda ... demokracija prosperira kjer je mir in blaginja ... ker si pa eu zatiska oči glede migracij, kriminal je v porastu, vlade ne naredijo nič, jah potem pa normalno, da se začne vzpon desnice in zaton demokracije ...