Južna Koreja je danes storila prvi konkretni korak k okrepitvi sankcij proti Severni Koreji, ko je napovedala, da bo prepovedala potovanje severnokorejskim predstavnikom, za katere velja prepoved potovanja s strani Združenih narodov. Južnokorejski minister za združitev Lee Jong Seok je tudi napovedal, da bo Seul uvedel nadzor nad transakcijami na področju vlaganj in trgovine med Seulom in Pjongjangom.

Uresničevanje resolucije Varnostnega sveta ZN je dolžnost Južne Koreje kot članice organizacije, ki jo bo vlada v Seulu zvesto izpolnila, so sporočili z južnokorejskega ministrstva za združitev. Lee je sicer povedal, da v Južni Koreji ni severnokorejskih sredstev, povezanih z orožjem za množično uničevanje, da pa bo vlada v okviru sankcij ZN nadzorovala trgovanje, investicije, izplačila in sredstva oseb in organizacij, ki jih bo kot povezane s severnokorejskim oboroževalnim programom označil odbor za sankcije.
Južna Koreja je odločitev sprejela, čeprav jo je Severna Koreja v sredo opozorila, da bo kakršnekoli sankcije z njene strani razumela kot "napoved konfrontacije", ki bi lahko pripeljala do prekinitve odnosov med državama. Lee, ki je zaradi kritik do svojega naklonjenega odnosa do Severne Koreje ponudil odstop, je sicer posvaril, da mora Južna Koreja ravnati "previdno", vse dokler obstaja možnost oboroženega spopada med sosedama.
Prav zaradi nevarnosti spopada ter zaradi želje po boljših gospodarskih odnosih s severno sosedo, s katero jo družijo tudi družinske in kulturne vezi, je Južna Koreja doslej omahovala pri uvedbi sankcij.
Nevarnost humanitarne krize
Poročilo severnokorejskega obrambnega ministrstva z dne 10. oktobra, ki je danes pricurljalo v javnost, pa po poročanju južnokorejske tiskovne agencije Yonhap razkriva, da je Severna Koreja pridobila 50 kilogramov plutonija, kar zadostuje za izdelavo šestih ali sedmih jedrskih konic. Država naj bi sicer zdaj raziskovala, kako jedrske konice pomanjšati tako, da bi jih lahko namestili na rakete, ki bi jih nosili bombniki iljušin 28.
Poročilo domnevno razkriva tudi razlog za severnokorejski jedrski poskus. Severna Koreja naj bi z njim izravnala neuspehe julijske poskusne izstrelitve rakete dolgega dometa ter prisilila ZDA k sodelovanju pri pogajanjih.
Japonsko zunanje ministrstvo je medtem danes zanikalo navedbe japonske tiskovne agencije Kyodo, da japonska vlada za prihodnji mesec načrtuje srečanje s predstavniki Južne Koreje in ZDA, na katerem bi se dogovorili o skupnem stališču do Severne Koreje.
Mednarodna krizna skupina iz Bruslja pa je posvarila pred nevarnostjo humanitarne krize, do katere bi lahko prišlo ob pričakovanem begu ljudi iz Severne Koreje. Skupina je obenem pozvala regionalne vlade, naj s kakimi 9000 begunci iz Severne Koreje lepše ravnajo. Ne glede na to, kako želimo ločevati politiko in humanitarna vprašanja, je svet vse manj pripravljen pomagati tem beguncem, bolj kot se stopnjuje bojevitost njihove domovine, je opozoril predstavnik organizacije Peter Beck.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.