Na ta način so se odzvali na predlog, ki so ga na nedavnem srečanju na Češkem sprejeli predsedniki držav članic Višegrajske skupine v katerem so se zavzeli, da bi referendume o vstopu v EU pripravili enega za drugim v vseh štirih državah.
Predsedniki Češke, Madžarske, Poljske in Slovaške so se na zadnjem srečanju strinjali, da bi referendume, na katerih bi se državljani kandidatk odločali za vstop v EU, veljalo pripraviti enega za drugim. Najprej naj bi glasovanje pripravili na Madžarskem, kjer je podpora članstvu v povezavi v tem trenutku najvišja.
Na tak način bi izpeljave referendumov v vseh štirih državah predstavljal neke vrste "pritisk na javno mnenje". TEAM pa meni, da gre pri predlogu predsednikov za politično manipulacijo.
Anna Lindh in Jack Straw za širitev EU in reformo kmetijske politike
Zunanja ministra Švedske in Velike Britanije, Anna Lindh in Jack Straw, sta v skupnem članku v švedskem časniku Dagens Nyheter poudarila, da so temeljite reforme EU jamstvo za podporo javnosti okrepljeni uniji, obenem pa so tudi branik pred skrajno desnico. Po mnenju Lindhove in Strawa bo denimo širitev prinesla "več delovnih mest in blaginje za vse", ministra sta sta omenila celo 300.000 novih delovnih mest.
"Neodvisne raziskave kažejo, da se bosta bruto domača proizvoda Švedske in Velike Britanije povečala za več kot 3,27 milijarde evrov," sta še zapisala ministra, ki sta se v luči širitve zavzela tudi za korenito reformo evropskih institucij. Tudi s tem vprašanjem se ukvarja konvencija o prihodnosti EU, v kateri Švedska in Velika Britanija - tako ministra - igrata aktivno vlogo.
Kot sta prepričana ministra, je potrebno EU reformirati "zato, da bi odgovorili na zahteve in pričakovanja evropskih državljanov v prihodnjih letih". Pri tem sta izpostavila tri prednostne naloge povezave: širitev, reformo skupne kmetijske politike (CAP) in preprečevanje konfliktov. Skupna kmetijska politika namreč "ne odraža več želja evropskih državljanov niti gospodarske realnosti v svetu."
Lindhova in Straw sta zato prepričana, da je potrebno reforme izvesti čimprej, s tem pa volilcem, ki so pokazali razumevanje za zahteve skrajne desnice po "nacionalni osamitvi," pokazati, da "nadnacionalne odločitve v EU zagotavljajo inteligentno politiko, od katere ima korist vsa Evropa". Ministra sta poudarila tudi pomen preprečevanja konfliktov. Po njunem mnenju igra EU odločilno vlogo pri zagotavljanju stabilnosti na Balkanu, ključen instrument te stabilnosti pa je perspektiva vključitve držav območja v EU.
Sicer se v švedskem Helsingborgu začenja dvodnevna konferenca o preprečevanju konfliktov, ki se je poleg Lindhove in Strawa, njunega grškega kolega Georgesa Papandreuja, predstavnika Združenih narodov za Afganistan Lahdarja Brahimija, visokega predstavnika EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierja Solane in evropskega komisarja za širitev Guenterja Verheugna, udeležuje tudi slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.