Sekretariat Konvencije ZN o mednarodni trgovini z ogroženimi vrstami s sedežem v Ženevi (CITES) je v torek uvedel začasno prepoved trgovanja s kaviarjem in drugimi proizvodi ribe jeseter, dokler države izvoznice ne bodo zagotovile točnejših podatkov glede dolgoročnega preživetja omenjenih rib.
CITES je začasno prepoved nazadnje uvedel leta 2002 in države izvoznice so statistiko izboljšale, vendar še vedno upoštevajo le zakoniti ulov, ne pa tudi krivolova.
CITES ima 169 članic, od katerih jih 10 (Azerbajdžan, Bolgarija, Kitajska, Iran, Kazahstan, Romunija, Rusija, Srbija in Črna gora, Turkmenistan, Ukrajina) aktivno lovi jesetre ter zbira in izvaža kaviar. Znanstvene analize kažejo, da jesetru grozi izumrtje zaradi pretiranega izkoriščanja in drugih vplivov, kot sta onesnaževanje in gradnja jezov.
Celotna industrija letno navrže več sto milijonov dolarjev. Države izvoznice, ki si delijo zaloge jesetra, se morajo strinjati o izvoznih kvotah, te pa na koncu potrdi sekretariat CITES. Generalni sekretar CITES Willem Winjstekers je sporočil, da morajo izvoznice dokazati, da njihove kvote ne bodo ogrozile obstanka jesetra, zaradi česar morajo poleg uradnih podatkov v analizah upoštevati tudi ribe, ulovljene na črno.
Konvencija sicer zavezuje tudi države uvoznice, med katerimi so največje ZDA, Velika Britanija, Francija, Nemčija in Švica, da kaviar kupujejo le od uradnih virov in imajo uveden notranji nadzor nad prepakiranjem in prodajo.