Izraelska vojska je sporočila, da so uspešno zaključili z umikom judovskih naseljencev iz dveh naselbin na območju Gaze. »Naselbini Ganim in Kadim smo povsem izpraznili,« je povedal predstavnik vojske. Kljub temu selitev ni potekala brez težav.
Vsi judovski naseljenci, ki do danes niso zapustili 21 naselbin v Gazi, imajo sedaj še 48 ur časa, da zapustijo domove, sicer bodo v sredo, 17. septembra, prisilno evakuacijo začele varnostne sile.
Nekateri naseljenci se upirajo
Pri razdeljevanju odlokov o izselitvi je sicer prišlo do nekaterih zapletov. Po poročanju izraelskega radia so vojaki dopoldne uspeli opraviti svojo nalogo le v treh od 21 judovskih naselbin na območju Gaze. Njihovo delo ovirajo cestne zapore, ki so jih postavili judovski protestniki.
V naselbini Neve Dekalim so zaradi tega celo prekinili delo. "Če nam ne pustite vstopiti, si ne bomo na silo utirali poti. Pač ne bomo vstopili v naselbino. Naseljenci imajo dva dni časa, da prostovoljno zapustijo območje. A v torek opolnoči se bo to končalo," je povedal tiskovni predstavnik policije Eli Levi.
Po evakuaciji iz Gaze bo Izrael v prvem tednu septembra začel izpraznjevati še štiri osamljene naselbine na severu Zahodnega brega. Nato bodo porušili objekte naseljencev in vojaške objekte. Po napovedih bodo prvo odstranitev s strani države odobrenih judovskih naselbin od vrnitve Sinaja Egiptu leta 1982 dokončno zaključili do judovskega novega leta 3. oktobra. Zgodovinski umik, med katerim bodo izselili okoli 8500 naseljencev, bo Izrael stal 1,8 milijarde dolarjev.
Okoli 400 od skupno 1700 judovskih družin še vedno ne razmišlja o umiku z območja Gaze in dela Zahodnega brega, je danes povedal vodja izraelskega vladnega urada Sela, ki je pristojno za pomoč judovskim naseljencem Gaze. Po drugi strani pa je izraelski obrambni minister Šaul Mofaz ocenil, da je "svoje domove doslej zapustilo že več kot 300 družin". Kot je na današnjem zasedanju izraelske vlade zatrdil vodja vladnega urada Sela, Jonatan Basi, se 400 judovskih družin "ni pripravljenih niti pogovarjati" o umiku.
Tiskovni predstavnik omenjenega urada Haim Altman pa je pojasnil, da sta do danes za odškodnino zaprosili dve tretjini prizadetih judovskih naseljencev. "To še ne pomeni, da so tudi odšli. Če ne bodo odšli v skladu z zakonom, bodo izgubili okoli 30 odstotkov vsote, ki jim pripada," je dodal.
Šaronov 'ločitveni načrt'
Izraelski premier Ariel Šaron, nekdaj goreči privrženec judovskega naseljevanja na zasedenih ozemljih, je svoj načrt enostranske ločitve od Palestincev prvič razkril decembra 2003, februarja 2004 pa pojasnil, da gre za izpraznitev naselbin na območju Gaze. Šaron je svoj "ločitveni načrt" predstavil ločeno od časovnega načrta za mir t. i. bližnjevzhodne četverice (ZDA, Rusija, ZN, EU), katerega cilj je vzpostavitev neodvisne palestinske države, ki bi živela v miru ob Izraelu. Načrt je Šaron utemeljil z boljšimi varnostnimi, političnimi, gospodarskimi in demografskimi razmerami.
Okvirni načrt o izpraznitvi 21 naselbin v Gazi in štirih na Zahodnem bregu je junija lani potrdila izraelska vlada, zaradi česar je Šaron izgubil večino v knesetu, saj so iz vlade izstopili skrajno desni predstavniki. Kljub nasprotovanjem, tudi v Šaronovi lastni stranki Likud, je načrt konec oktobra lani sprejel še parlament. Kneset je nato marca letos zavrnil sklic referenduma o tem vprašanju, julija pa tudi zahteve po njegovi preložitvi. Ob tem je tožbe naseljencev glede nezakonitosti načrta zavrnilo tudi izraelsko vrhovno sodišče.
Načrt je 7. avgusta dokončno odobrila izraelska vlada, ko je kljub odstopu finančnega ministra in glavnega Šaronovega izzivalca znotraj Likuda Benjamina Netanjahuja prižgala zeleno luč prvi fazi uresničevanja umika - začetku izpraznitve prvih treh naselbin v Gazi. Načrt pa ni razburkal le političnega življenja. Naseljenci in njihovi privrženci so od aprila organizirali proteste proti umiku, ki so se v minulih tednih še okrepili. Kljub temu pa ga večina Izraelcev podpira.
Izpraznitev 21 naselbin v Gazi
Načrt predvideva evakuacijo več kot 8000 naseljencev iz 21 dobro utrjenih naselbin na območju Gaze in nato še okoli 500 naseljencev iz štirih manjših osamljenih naselbin na severu Zahodnega brega.
Umik iz Gaze naj bi trajal tri do štiri tedne, čeprav izraelske sile računajo, da bo potekal hitreje; izraelski obrambni minister Šaul Mofaz je nedavno govoril celo o dveh dneh. Silam namreč ne bo treba evakuirati nekaterih naselbin na severu Gaze, ki so jih prebivalci že zapustili prostovoljno. Prvi teden septembra naj bi izraelske sile evakuirale še štiri naselbine na Zahodnem bregu.
Nato naj bi izraelski buldožerji porušili okoli 8000 domov naseljencev in 26 sinagog. Javna poslopja naj bi pustili nedotaknjena. Izrael bo v skladu z nedavno sklenjenim dogovorom s Palestinci poskrbel za odstranitev dela ruševin, za ostalo pa bodo pod nadzorom Svetovne banke poskrbeli palestinski in egiptovski gradbeniki.
Po evakuaciji naseljencev se bodo iz Gaze in dela Zahodnega brega umaknile tudi izraelske sile, ki bodo pri tem dokončno odstranile svojo infrastrukturo, ki je služila za zaščito naseljencev. Izraelska vojska si je sicer pridržala pravico, da tudi po umiku po lastni presoji znova vstopi na izpraznjena območja.
Palestinske varnostne sile naj bi skladu z dogovori z izraelsko stranjo med umikom prispevale k mirnemu poteku, predvsem pa ohranile red med skrajnimi skupinami. V ta namen se je 7500 pripadnikov palestinskih sil že namestilo okoli naselbin v Gazi. Po umiku bodo palestinske oblasti prevzele nadzor nad območji.
Vsem naseljencem, ki so se prostovoljno izselili, pripada bogata odškodnina - vsaka družina naj bi prejela med 200.000 in 400.000 dolarjev, še dve leti pa jim ne bo treba plačevati najemnine. Naseljenci se bodo preselili v izraelska mesta ali kibuce, zanje so rezervirali hotele, šole in prikolice, veliko pa jih bo odšlo v izraelsko obalno mesto Nican severno od Gaze, kjer zanje gradijo nove domove. Ob upiranju evakuaciji naj bi naseljenci ostali brez tretjine povračila.
Umik za izraelske varnostne sile predstavlja enega največjih izzivov v zgodovini države in eno največjih operacij v mirnem času. Pri umiku naj bi sodelovalo več kot 44.000 vojakov in policistov. Varnostne sile so se na nalogo pripravljale z urjenjem, simulacijskimi vajami, pa tudi s psihološkim usposabljanjem zaradi morebitnih travm ob soočanju z rojaki.
Abas za popoln umik
Palestinski predsednik Mahmud Abas je ocenil, da je danes začeti izraelski umik z območja Gaze "pomemben in zgodovinski" dogodek za Palestince, vendar pa mora biti le "prvi korak" v smeri popolnega umika Izraela z zasedenih ozemelj.
"Do umika ne sme priti le na območju Gaze temveč tudi na Zahodnem bregu," je zatrdil in poudaril, da bi Palestina s tem spet dobila meje, kakršne je imela leta 1949. Po njegovem mnenju je samo tako mogoče doseči trajni mir na Bližnjem vzhodu.
Šaron pa je v televizijskem govoru ob začetku izseljevanja Judov dejal, da je umik za Izrael bistven. »Ne moremo se večno zadrževati v Gazi, kjer živi več kot milijon Palestincev, ki živijo v nabito polnih taboriščih za begunce, v revščini in sovraštvu brez upanja,« je povedal Šaron in hkrati opozoril palestinske skrajneže, da se bo Izrael v primeru napada na judovske izseljence odzval skrajno ostro.