V Vzhodnem Timorju od danes velja policijska ura, indonezijske oblasti pa so svojim vojakom, ki doslej skoraj niso posredovali proti proindonezijskim milicam, dale posebna pooblastila. To pomeni, da ima vojska legalna pooblastila za ukrepanje, ne da bi se bilo treba bati obtožb o kršenju človekovih pravic. Temu so je uprlo okoli 500 študentov v indonezijski prestolnici, ki se bojijo, da bo indonezijska vojska svojo moč v Vzhodnem Timorju samo še povečala, namesto da bi se postopoma umaknila. Vojska naj bi ustavila divjanje pripadnikov proindonezijskih milic, ki se po prestolnici vozijo v ukradenih džipih Združenih narodov in streljajo vsevprek.
Prebivalci Vzhodnega Timorja zahtevajo zaščito mednarodnih mirovnih sil, vendar vojakov Združenih narodov vsaj še nekaj časa ne bo na otok. Po besedah predsedujočega Varnostnemu svetu ZN Martina Andjaba mora red in mir na območju vzpostaviti Indonezija sama, mirovne sile pa bi lahko na otok napotili šele kasneje, v tretji fazi.
Združene narode k čimprejšnji napotitvi mirovnih sil poziva tudi vodja gibanja za samostojnost Vzhodnega Timorja Xanana Gusmao, ki so ga indonezijske oblasti po šestih letih izpustile iz zapora. Prepričan je, da indonezijska vojska pobijanja in izganajna prebivalcev Vzhodnega Timorja, doslej naj bi bilo iz Dilija izgnanih že 35 tisoč ljudi, ne bo ustavila.