
Ameriški predsednik George Bush je za zvezni državi Arizona in Virginia razglasil izredne razmere, tako da bodo lahko z zveznim denarjem poravnali stroške namestitve tistih, ki so se v ti dve državi zatekli po uničujočem divjanju orkana Katrina iz Lousiane, Alabame in Mississippija.
Skupno gosti begunce iz teh treh držav več kot 30 od 50 ameriških zveznih držav, ameriški predsednik pa je v večini teh držav razglasil izredne razmere, med drugim v zveznih državah Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Missouri, Pennsylvania, Južna Karolina in Južna Dakota.
Bush je tudi imenoval naslednika direktorja ameriške zvezne agencije za odpravljanje posledic naravnih nesreč (FEMA) Michaela Browna, ki je odstopil, ko se je nanj usul plaz kritik zaradi neustreznega in počasnega odziva ameriške administracije na naravno katastrofo. Browna bo nasledil David Paulison, ki je bil doslej vodilni uradnik v ministrstvu za domovinsko varnost, je sporočila Bela hiša. Paulison je že zagotovil, da bo okrepil prizadevanja, s katerimi bi prizadetim ljudem, ki so zaradi orkana ostali brez strehe nad glavo in so trenutno v zavetiščih, poiskali trajnejše namestitve.
V zatočišču do pet let?
Število smrtnih žrtev orkana Katrina pa se je po uradnih podatkih povzpelo na 513, čeprav domnevajo, da je v viharju in poplavah skupno umrlo okoli 10.000 ljudi. Kot je ocenil predstavnik FEMA Brad Gair, se lahko zgodi, da bo okoli 200.000 družin, ki so zaradi Katrine ostale brez svojih domovanj, v zasilnih zatočiščih ostalo od treh do pet let. Ameriški State Department pa je sporočil, da je doslej pomoč za žrtve Katrina dalo 12 mednarodnih organizacij in 118 držav.