Zunanji minister, ki opravlja tekoče posle, Karl Erjavec je ocenil, da po selitvi ameriškega veleposlaništva iz Tel Aviva v Jeruzalem ne gre pričakovati uspeha v iskanju politične rešitve za bližnjevzhodni proces. Slovenija je ponedeljkovo nasilje obsodila, zavzemala pa se bo za mirno rešitev novonastale krize, je izjavil danes v Ljubljani.
"Ves čas se v okviru tega procesa išče rešitev dveh držav, pri tem pa je Jeruzalem zelo pomemben, tudi simbolno. Obstajata dve resoluciji Varnostnega sveta ZN, ki določata, da se status Jeruzalema lahko spremeni le v okviru dogovorov in pogajanj. Tukaj je šlo za enostransko dejanje ZDA," je o ponedeljkovem odprtju veleposlaništva ZDA v Jeruzalemu in izbruhu nasilja dejal Erjavec.
Dodal je, da je Slovenija že v ponedeljek obsodila nasilje na meji med Izraelom in Gazo, v katerem je bilo ubitih 60 ljudi, ranjenih pa več kot 2700.
"Pozivamo k umiritvi odnosov in mirnemu urejanju težav. Treba je biti sorazmeren, ko gre za uporabo sile. Izrael uporablja tudi vojaške sile, po nekaterih podatkih območje preletavajo vojaški lovci in s tega vidika ocenjujemo, da reakcija glede na situacijo ni sorazmerna. Želimo si, da bi čim prej prišlo do umiritve in žal ne vidim druge možnosti, kot da se najde rešitev v nadaljevanja bližnjevzhodnega mirovnega procesa," je dejal.
Erjavec je spomnil, da je za danes sklicana seja Varnostnega sveta ZN, vendar pričakuje, da na ZDA na seji ne bodo podprle predlagane rešitve.
Dogajanje je po oceni ministra sicer nepotrebno. "Če ne bi bilo do selitve ameriškega veleposlaništva iz Tel Aviva v Jeruzalem, danes, ko je dan katastrofe in 70. obletnica ustanovitve izraelske države, tudi do takih dogodkov ne bi prišlo. Želim si, da vsaj članice EU ne bi šle po vzoru ZDA in selile svojih veleposlaništev v Jeruzalem," je dejal.
Minister Erjavec se je odzval tudi na poziv Levice, naj Slovenija na zagovor pokliče veleposlanika ZDA in Izraela in se zavzame za neodvisno preiskavo ponedeljkovega nasilja.
"Obsojamo to dejanje, če povabimo veleposlanika ZDA in Izraela na pogovore, pa to ne bo vplivalo na dogajanje. Vemo, kakšna je teža Slovenije, v sklopu EU pa bomo na strani tistih, ki zagovarjajo mirno rešitev krize," je dejal in dodal, da si ne želi, da bi katera od političnih strank nabirala predvolilne točke na tej tragediji.
Tudi predsednik državnega zbora Milan Brglez je danes ostro obsodil nasilje, ki je v ponedeljek izbruhnilo v Gazi, ter, kot je dejal, prekomerno uporabo sile izraelskih varnostnih organov proti palestinskim protestnikom.
Kot je Brglez opozoril v izjavi za novinarje v Ljubljani, mora namreč biti vsakršna uporaba sile, tudi v varnostne namene, sorazmerna, in to velja za vse države na svetu. "V nasprotnem primeru smo zelo blizu kršitvam mednarodnega prava," je poudaril.
Izrazil je tudi globoko obžalovanje zaradi ameriškega priznanja Jeruzalema kot nedeljive prestolnice Izraela. "To je nesprejemljivo in pomeni priznanje protipravnega stanja okupacije ter neposredno kršitev resolucij tako Varnostnega sveta kot Generalne skupščine Združenih narodov. Prispeva tudi k dodatnemu poslabšanju položaja na terenu," je izpostavil.
Vpletene strani ter celotno mednarodno skupnost je Brglez pozval k spoštovanju že sprejetih mednarodnopravnih zavez za razrešitev izraelsko-palestinskega vprašanja, saj te po njegovih besedah predstavljajo edini temelj za trajen mir in varnost na Bližnjem vzhodu ter možnost za normalizacijo odnosov med izraelskim in palestinskim ljudstvom.
Pozivi k neodvisni preiskavi nasilja v Gazi
Nemčija in Velika Britanija sta danes pozvali k neodvisni preiskavi nasilja v Gazi, ki je izbruhnilo na protestih proti selitvi ameriškega veleposlaništva iz Tel Aviva v ZDA.
"V imenu nemške vlade lahko povem, da se zavzemamo za neodvisno preiskavo, ki bi osvetlila nasilje in krvave spopade na obmejnem območju," je povedal tiskovni predstavnik nemške kanclerke Steffen Seibert. Ob tem je Hamas obtožil, da je zlorabil pravico do protestov in da je želel stopnjevati nasilje.
Za neodvisno preiskavo so se zavzeli tudi v Uradu visokega komisarja ZN za človekove pravice.
"Dejstvo, da se nekdo približuje meji, ne ogroža življenj in ne upravičuje, da se ga ustreli," je ob tem povedal tiskovni predstavnik urada ZN Rupert Colville. "Zdi se, da je lahko kdorkoli ubit," je dodal in poudaril, da mednarodno pravo Izrael zavezuje, da "smrtonosno silo uporabi kot zadnjo možnost".
"Ni sprejemljivo reči, da gre za Hamas in da je zato v redu," je še povedal Colville. Izrael in ZDA namreč ravno to skrajno gibanje, ki nadzoruje območje Gaze, krivita za nasilje in posledično smrtne žrtve.
Ankara, ki je nasilje obsodila že v ponedeljek, je danes druge muslimanske države pozvala, naj znova premislijo o svojih odnosih z Izraelom. "Muslimanski svet mora enotno ukrepati proti temu masakru," je povedal turški premier Binali Yildirim.
Dodal je, da je Turčija za petek sklicala izredno zasedanje Organizacije za islamsko sodelovanje (OIC), ki ji turški predsednik Recep Tayyip Erdogan trenutno predseduje. Zasedanje bo v Istanbulu.
Zaradi nasilja pa so irske oblasti na pogovor poklicale izraelskega veleposlanika v Dublinu Zeeva Bokerja. Irski zunanji minister Simon Coveney je v pogovoru Izrael pozval k zadržanosti v prihodnjih urah in dneh in se zavzel za neodvisno preiskavo.
ZDA v VS ZN blokirale poziv k neodvisni preiskavi nasilja na območju Gaze
ZDA so po navedbah diplomatov blokirale osnutek izjave, v kateri naj bi Varnostni svet ZN na seji, na kateri se bo sešel danes, pozval k neodvisni preiskavi ponedeljkovega nasilja na meji med območjem Gaze in Izraelom.
Osnutek izjave je zaokrožil med članicami VS ZN, a so ga zavrnile ZDA, so za tuje tiskovne agencije povedali diplomatski viri. Varnostni svet ZN bo sicer na seji, ki se bo začela ob 16. uri po srednjeevropskem času, razpravljal o nasilnih dogodkih, ki so zasenčili odprtje ameriškega veleposlaništva v Jeruzalemu.
O dogajanju bo poročal odposlanec za Bližnji vzhod Nikolaj Mladenov.
Ubili tudi osemmesečno dojenčico
Palestinci dan katastrofe (nakba) v spomin na ustanovitev države Izrael obeležijo vsako leto. Na ta dan se spominjajo izgona in bega okoli 750.000 Palestincev, ki so bili prisiljeni zapustiti svoje domove po koncu prve arabsko-izraelske vojne leta 1948. Zatekli so se na Zahodni breg, v Gazo ter sosednje države.
Letos bo obeležitev potekala v še posebej napetih razmerah zaradi ponedeljkove preselitve ameriškega veleposlaništva iz Tel Aviva v Jeruzalem in nasilnega odziva Izraela na proteste Palestincev proti temu koraku.
Na protestih na območju Gaze ob meji z Izraelom so izraelske sile ubile najmanj 58 Palestincev, več kot 2771 jih je bilo ranjenih, poroča CNN, med njimi jih ima približno polovica strelne rane. Med smrtnimi žrtvami naj bi bila tudi osemmesečna dojenčica, za katero naj bi bilo usodno vdihavanje solzivca.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je nasilje upravičil s pravico Izraela do obrambe. Njegova država naj bi se namreč zgolj branila pred skrajnim gibanjem Hamas, ki želi uničiti Izrael, navaja BBC.
Po tem najbolj krvavem dnevu od vojne na območju Gaze leta 2014 so palestinske oblasti razglasile tridnevno žalovanje in pozvale k splošni stavki na palestinskih območjih. Palestinski predsednik Mahmud Abas je obsodil "izraelski pokol" ter poudaril, da ZDA po preselitvi veleposlaništva "niso več posrednik na Bližnjem vzhodu".
Z današnjim dnem se bo končal tudi "pohod vrnitve", ki so ga ob napovedanem odprtju ameriškega veleposlaništva Palestinci z množičnimi protesti ob meji z Izraelom pripravljali vsak petek od 30. marca. Izraelska vojska je na teh protestih ubila skupno 106 Palestincev. Med izraelskimi vojaki ni bilo žrtev.
Na palestinskih ozemljih in v Vzhodnem Jeruzalemu po ponedeljkovih krvavih protestih na meji med območjem Gaze in Izraelom danes poteka splošna stavka. Zaprte so vse trgovine, šole, univerze in vladne ustanove. Začelo se je tudi tridnevno žalovanje za žrtvami.
Zastave na poslopju palestinskega predsednika Mahmuda Abasa so v znak žalovanja za žrtvami spuščene na pol droga.
Na območju Gaze bodo pokopali več deset ubitih v protestih, za nekatere je bil pogreb že v ponedeljek zvečer.
Na palestinskih protestih novi spopadi z izraelskimi vojaki
Na današnjih protestih na Zahodnem bregu, s katerimi Palestinci obeležujejo dan katastrofe, so tako kot v ponedeljek izbruhnili spopadi med protestniki in izraelsko vojsko, poročajo tuje tiskovne agencije. Po navedbah očividcev je bilo v spopadih ranjenih več Palestincev, na katere so streljali vojaki.
Palestinci na demonstracijah zažigajo avtomobilske pnevmatike, zaradi česar se na prizorišču protestov vije gost črn dim. Nekateri protestniki so tudi metali kamenje v vojake, ki so odgovorili s solzivcem.
V Betlehemu protestira kakih 200 Palestincev, v Ramali se jih je zbralo okoli sto.
KOMENTARJI (302)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.