
Tanki, ki so v četrtek zvečer vdrli v Rafo na jugu območja Gaze, naj bi se napotili tudi proti begunskemu taborišču al-Barazil vzhodno od Rafe, kamor je izraelska vojska razširila svojo operacijo. Pri tem je bilo slišati dve eksploziji.
Ubili predstavnika Hamasa
Izraelska vojska je v Rafi ubila lokalnega voditelja skrajnega palestinskega gibanja Hamas, s čimer se je število današnjih žrtev izraelskega nasilja na tem območju povzpelo na osem. 37-letni Halid Abu Anza je bil ubit v davišnjem izraelskem helikopterskem napadu, njegovo truplo pa so našli šele zvečer.
Hamas je sicer danes vse Palestince pozval "k splošni mobilizaciji za boj proti sionističnemu sovražniku". Gibanje je v sporočilu, ki ga je prejel urad agencije AFP v Bejrutu, od arabskih voditeljev zahteval, naj na vrhu Arabske lige, ki bo ta konec tedna potekal v Tunisu, prevzamejo odgovornost in zaščitijo palestinsko ljudstvo.
Izraelska vojska sicer na območju Gaze nadaljuje operacijo Mavrica, ki jo je še razširila. Od začetka omenjene operacije, v torek, je bilo ubito najmanj 41 Palestincev. Cilj operacije naj bi bil uničenje podzemnih predorov, ki jih palestinski aktivisti uporabljalo za tihotapljenje orožja iz Egipta.
S tanki nad Palestince

V današnjem streljanju izraelskega tanka na množico Palestincev, ki so prihajali s pokopališča v Rafi na jugu območja Gaze, sta bila ubita dva človeka. Tank, ki je stal pred vhodom v četrt al-Barazil, je streljal na množico, ki se je udeležila pogreba Palestincev, ubitih v sredo in davi med izraelsko operacijo v Rafi. Po besedah očividcev sta na tleh obležala dva človeka. Izraelska vojska teh poročil še ni potrdila.
Med operacijo izraelske vojske v Rafi na jugu območja Gaze je bilo po navedbah bolnišničnih virov danes ubitih sedem Palestincev. Izraelska vojska je v noči na četrtek razširila operacijo v Rafi, imenovano Mavrica, med katero je uničila tudi več hiš. Blizu Hebrona na jugu Zahodnega brega pa je bil danes med spopadi Palestincev in izraelskih vojakov ubit 13-letni otrok.
VS ZN poziva Izrael na prenehanje uničevanja hiš

Varnostni svet ZN je sinoči sprejel resolucijo, s katero je pozval Izrael, naj preneha uničevati palestinske domove v Gazi. Za resolucijo je glasovalo 14 članic VS, njeno sprejetje pa so omogočila predvsem ZDA z vzdržanim glasom. ZDA, ki so doslej vse od leta 2001 redno blokirale vse resolucije o Izraelu, so se tokrat le uklonile splošnemu ogorčenju mednarodne skupnosti, še posebej v sredo, ko je izraelski tank ubil najmanj 10 palestinskih protestnikov.
Resolucija rezultat pogajanj med ZDA in Alžirijo
Besedilo resolucije je bolj umirjeno od prvotnega predloga skupine arabskih držav in je plod pogajanj med ZDA in edino arabsko predstavnico v VS ZN Alžirijo. Resolucija poziva Izrael, naj spoštuje svoje obveznosti po mednarodnem pravu, med katere spada tudi obveza, da ne uničuje palestinskih domov. Resolucija izraža globoko zaskrbljenost nad humanitarnim položajem Palestincev v begunskem taborišču Rafa in poziva mednarodno skupnost, naj zagotovi pomoč. Izraelce in Palestince pa poziva, naj nemudoma uresničijo svoje obveze iz časovnega načrta bližnjevzhodne četverice (ZDA, EU, Rusija, ZN), ki predvideva ustanovitev palestinske države do leta 2005.

Izrael: resolucija enostranska in neuravnotežena
Izraelski veleposlanik Dan Gillerman je resolucijo označil za enostransko in neuravnoteženo. Resolucija izrecno ne omenja palestinskih terorističnih skupin, kar je bil doslej pogoj za to, da ZDA ne bi vložile veta. Vendar je bil sredin poboj v Rafi preveč tudi za Washington. V dolgem osamljenem govoru je Gillerman dejal, da se je VS sestal kot posledica kupa palestinskih dezinformacij, in izrazil obžalovanje, da jim je nasedel tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan.
Do tragedije ne bi prišlo, je zatrdil Gillerman, če palestinska uprava ne bi kršila policijske ure in pripravila demonstracije.
Obsodba izraelskih postopkov je bila soglasna
Ameriški predstavnik James Cunningham je dejal, da ima Izrael pravico do samoobrambe, vendar operacije v Gazi v zadnjih dneh niso prispevale k miru in varnosti. Poslabšale so humanitarni položaj, povzročile spopade med Palestinci in izraelskimi silami, in niso izboljšale izraelske varnosti. Okrcal je tudi palestinske oblasti, ki niso storile nič za zaustavitev terorističnih napadov in tihotapljenja orožja iz Egipta. Najostrejši do Izraela je bil tudi tokrat palestinski predstavnik Naser al Kidva, ki je govoril o barbarskih dejanjih in pokolih otrok, nehumanih postopkih, uničevanju domov, povzročanju trpljenja in materialne škode in drugih dejanjih izraelskih varnostnih sil na zasedenih ozemljih.

Generalni sekretar ZN Annan je še pred sprejetjem resolucije govoril po telefonu s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom, ki ga je prosil za pomoč ogroženim civilistom. Annan je od Izraela ponovno zahteval, naj spoštuje svoje obveznosti iz mednarodnega prava in v skladu s svojimi obveznostmi okupacijske sile zaščiti civiliste. Annan je tudi ostro obsodil poboj palestinskih protestnikov. Po Arafatovem klicu je Annan poklical v Washington, govoril z državnim sekretarjem Colinom Powellom in svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice ter, kot kaže vzdržani glas ZDA, dosegel, da ZDA niso blokirale odločitve VS.
Palestinci zadovoljni z resolucijo
Arafatov svetovalec Nabil Abu Rudejna je izrazil zadovoljstvo nad sprejetjem resolucije. Rudejna je povedal, da sprejetje resolucije predstavlja jasno obsodbo izraelskih zločinov nad palestinskim ljudstvom s strani vse mednarodne skupnosti. Izrazil je zadovoljstvo, da ZDA niso vložile veta na resolucijo, in poudaril, da mora mednarodna skupnost resolucijo "konkretno dopolniti z napotitvijo opazovalcev in mednarodnih sil na palestinska ozemlja".