Prebivalci Gaze so prvič od začetka izraelske ofenzive preživeli popolnoma mirno noč. Izraelski vojaki že zapuščajo oblegano območje, večina naj bi se iz Gaze umaknila do jutrišnje inavguracije Baracka Obame.
Pretresljiva poročila o škodi in trpljenju
Številni prebivalci Gaze so se danes odpravili na ulice. Pričakujejo humanitarno pomoč, začelo pa se je tudi čiščenje ruševin, pod katerimi še vedno ležijo trupla. V treh tednih ofenzive je umrlo več kot 1300 Palestincev, 5500 je ranjenih. Na drugi strani je žrtev 13.
22 dni izraelskih napadov je Gazo spremenilo v ruševine. Po podatkih Združenih narodov je brez strehe nad glavo ostalo 50.800 ljudi, 400 tisoč – skoraj vsak treji prebivalec območja Gaze – nima tekoče vode. Uničenih je 4000 stanovanjskih zgradb, 48 vladnih uradov in 20 mošej. 20 tisoč stavb je resno poškodovanih, v večini ni več mogoče živeti. Novinar britanskega BBC, ki si je ogledal mesto Džabalja, prek katerega so se pomikali izraelski tanki, poroča, da so izginile celotne četrti.
Na seznamu uničene infrastrukture so še šole, ceste ter del električnega in vodovodnega omrežja. Po zadnjih ocenah palestinskega statističnega urada naj bi škoda dosegla že 476 milijonov ameriških dolarjev.
Hamas: Zmagali smo
Izrael in palestinsko gibanje Hamas sta ločeno razglasila prekinitev ognja. Izraelska vojska tako izvaja "progresiven" umik z območja. Hamas pa je prekinitev ognja omejil na teden dni, s čimer naj bi izraelski vojski omogočil miren umik z ozemlja. Vodja Hamasa v Gazi Ismail Hanija je umik označil za "veliko zmago" proti Izraelu.
Izraelski premier Ehud Olmert je sporočil, da želijo "čim prej zapustiti območje Gaze, takoj ko bo zagotovljena varnost juga države". Iz vojske zato niso odpustili rezervistov, ki ostajajo v najvišji pripravljenosti. Izraelski minister za notranje zadeve Avi Dichter je za izraelski radio povedal, da ne bodo mirno stali in opazovali, kako Hamas tihotapi orožje v Gazo. "Tihotapljenje orožja na območje Gaze bomo razumeli kot napad na naše ozemlje. Odgovorili bomo z vojaško akcijo," je še dejal.
Kako poteka umik?
Izraelski tanki so doslej že zapustili svoj glavni položaj v nekdanji judovski naselbini Necarim, južno od Gaze, s čimer so prvič po 3. januarju odprli pot med jugom in severom ozemlja. Vojaki so prav tako zapustili položaje okoli Džabalije in Bejt Lahje na severu območja. Oklepniki medtem ostajajo nameščeni na palestinski strani meja, s čimer naj bi bile izraelske sile pripravljene odgovoriti na morebitne palestinske napade.
Svet pozdravlja konec ofenzive
Mednarodna skupnost je prekinitev ognja pozdravila. V nedeljo je Olmert na večerji v Jeruzalemu gostil visoke predstavnike Velike Britanije, Francije, Nemčije, Italije in Češke, ki trenutno predseduje EU. Pred tem so omenjeni sodelovali na vrhu v Egiptu, katerega cilj je bil zagotoviti prekinitev ognja v Gazi. Kairo je izraelsko in palestinsko stran sicer za torek povabil na ločena sestanka, na katerih naj bi spregovorili o egiptovski pobudi za sklenitev širšega premirja na območju Gaze.
Evropska komisarka za zunanje odnose Benita Ferrero-Waldner je medtem spričo prekinitve ognja danes za avstrijski radio ÖRF povedala, da bi lahko EU sodelovala v morebitni mirovni misiji na območju. Unija bo zagotovo pomagala in poslala opazovalce, da bi lahko znova odprli meje, je dejala komisarka. Ob tem je spomnila na prejšnjo opazovalno misijo EU na prehodu Rafa med Gazo in Egiptom. "Tu je še vedno 18 ljudi," je dejala in napovedala, da bodo to številko znatno povečali.
KOMENTARJI (289)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.