Nekaj dni po tem, ko so izraelski vojaki zasedli floto ladij s človekoljubno pomočjo, pri čemer je prišlo tudi do streljanja in je zato umrlo devet ljudi, je izraelska mornarica ustavila še eno ladjo, namenjeno v Gazo. Natančnih poročil o najnovejšem incidentu ni, mediji pa poročajo, da so izraelske ladje obkrožile ladjo in jo preusmerile v izraelsko pristanišče Ašdod. Hkrati naj bi pripadnikom človekoljubnih gibanj zagotovili, da bodo lahko iz Ašdoda pomoč v Gazo prepeljali po kopnem. Ker se ladja na ukaze izraelske vojske ni odzvala, so se nanjo v bližini obale pri Gazi vkrcali izraelski vojaki. Predstavnica izraelske vojske je povedala, da je posadka upoštevala vsa navodila. Ladjo je izraelska vojska varno prepeljala v omenjeno pristanišče, posadka pa se za zdaj ni oglasila.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je pozdravil miroljuben zaseg ladje. "Danes smo videli razliko med ladjo z mirovnimi aktivisti, s katerimi se ne strinjamo, vendar spoštujemo njihovo pravico do drugačnega mnenja, in med ladjo sovraštva, ki so jo organizirali nasilni turški teroristični ekstremisti," je dejal Netanjahu.
Že v petek je izraelski zunanji minister Avigdor Liberman zatrdil, da bodo ladjo ustavili, tako kot vsako, ki bo skušala kršiti suverenost Izraela. Irski zunanji minister Michael Martin pa je dejal, da je ekipa na ladji pred priplutjem do območja Gaze pripravljena dovoliti pregled vsega tovora na ladji.
Ladja, ki pluje pod irsko zastavo, nosi ime Rachel Corrie, po ameriški študentki, ki jo je leta 2003 med protesti proti rušenju hiš v Gazi, povozil buldožer izraelske vojske. Na ladji naj bi bilo 20 aktivistov, pet z irskim državljanstvom in pet Malezijcev ter devet članov posadke.
ZN: Izraelska blokada je nezakonita
Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay pa je povedala, da je izraelska blokada gaze protipravna in bi jo bilo zato treba odpraviti. "Mednarodno človekoljubno pravo prepoveduje uporabo stradanja civilistov v vojaške namene ... prepovedano je tudi kolektivno kaznovanje civilistov," je menila Pillayjeva in dodala, da je članice ZN vedno obveščala o nelegalni blokadi. Pri tem je pojasnila, da bo treba tudi, če bo dokazano, da je blokada nelegalna, izraelske ponedeljkove akcije analizirati z vidika izraelske zaveze, da mora omogočiti dostavo humanitarne pomoči.
V ponedeljek precej bolj krvava akcija
V ponedeljek zjutraj je izraelska vojska ustavila konvoj šestih ladij s človekoljubno pomočjo, pri tem pa so izraelski komandosi ubili devet ljudi. vojake naj bi na ladje prepeljali s helikopterji. Izraelska različica dogodka pravi, da so vojaki streljali na aktiviste, ki naj bi komandose napadli s palicami in noži. Obdukcija ubitih so sicer pokazale, da so bili aktivisti zadeti s 30 naboji, veliko je bilo izstreljenih iz neposredne bližine. Pet aktivistov je bilo ubitih s streli v glavo.
Turško-ameriškega aktivista Fulkana Dogana naj bi petkrat ustrelili z razdalje 45 centimetrov, zadeli pa naj bi ga v obraz, teme, nogi in hrbet. Zaradi incidenta je ostro protestirala Turčija, saj so ladje plule pod njeno zastavo. Turški premier Tayyip Erdogan je Izrael obtožil, da je kršil svoje biblijske zapovedi. "Govorim v njihovem jeziku. Šesta zapoved pravi 'Ne ubijaj!' Ali tega ne razumete?" se je vprašal v petkovem televizijskem nagovoru. Ob tem je svoje besede ponovil še v angleščini in hebrejščini.
Že pred tem je izraelsko akcijo ostro obsodila mednarodna skupnost, ki je tudi zahtevala neodvisno preiskavo dogodka.
Tožilci v Carigradu so odprli preiskavo proti vodilnim izraelskim predstavnikom: Netanjahuju, obrambnemu ministru Ehudu Baraku in načelniku generalštaba izraelske vojske Gabiju Aškenaziju. Če bodo zbrali dovolj dokazov, bodo proti njim vložili obtožnice zaradi umora, telesnih poškodb, napada na turške državljane na odprtem morju in piratstva.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.