Prihod skupine ZN naj se preloži, dokler ne bodo o tem vprašanju končani pogovori na sedežu ZN v New Yorku, je zaprosil Izrael. Preiskovalno komisijo sestavljajo nekdanji finski predsednik Martti Ahtisaari, nekdanja komisarka ZN za človekove pravice Sadako Ogata in nekdanji predsednik Mednarodnega komiteja Rdečega križa Cornelio Sammaruga, četrtkovega pripravljalnega srečanja skupine v Ženevi pa sta se udeležila tudi ameriški vojaški in policijski izvedenec, Bill Nash in Peter Fitzgerald. Generalni sekretar ZN Kofi Annan je izrazil pričakovanje, da bo komisija na prizorišče preiskave prispela še pred koncem tedna.

Izraelska vojska je v Dženin vdrla v začetku aprila, po večdnevnih bojih pa večji del begunskega taborišča zravnala z zemljo.
Po razlagi Izraelske vojske je bila vojaška akcija v Dženinu del operacije za uničenje "terorističnih celic". Palestinska stran pa je vojsko obtožila pokola več sto palestinskih civilistov.
Izrael preiskavi načelno ne nasprotuje, izrazili pa so zahtevo, da se komisiji pridružita še dva vojaška strokovnjaka. Poleg tega Izrael zahteva, da je delo komisije omejeno samo na področje Dženina ter da mora komisija proučiti še akcije "palestinskih teroristov."
Nov izraelski vdor v Kalkiljo
Izraelske sile so davi vdrle v Kalkiljo in bližnje vasi na severozahodnem delu na Zahodnem bregu, kjer so prijele najmanj 20 Palestincev, domnevnih teroristov.
Gre za drugi izraelski vdor v mesto od umika 9. aprila. Priče so povedale, da je v mesto in tri vasi v okolici vdrlo 15 izraelskih tankov in oklepnikov. Izraelska vojska je zatrdila, da gre za omejeno akcijo "iskanja teroristov," v mestu pa je uvedla policijsko uro.
Napredek v pogajanjih o Cerkvi Jezusovega rojstva?

Izraelska vojska v okolici betlehemske Cerkve Jezusovega rojstva je medtem, ko se je skupina štirih Palestincev predajala, streljala v notranjost cerkve in pri tem ranila dva Palestinca, ki so jih tudi zajeli. Od štirih, ki so se predali, sta bila dva oblečena v uniforme palestinske policije, eden od ranjencev pa je bil civilist.
Prišlo pa je do manjšega napredka v pogajanjih glede usode kakih 200 Palestincev, ki so se pred tremi tedni pred izraelsko vojsko zatekli v baziliko Jezusovega rojstva v Betlehemu. Po palestinskih podatkih so izraelske oblasti vodji palestinskih pogajalcev Salahu el Tamariju dovolile, da se v Ramali sreča s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom in se z njim uskladi o rešitvi položaja.
Strani se ne moreta dogovoriti glede vprašanja oboroženih Palestincev, ki se skrivajo v cerkvi in so na izraelskem seznamu oseb, osumljenih napadov na Izraelce. Medtem ko je palestinska stran predlagala, da jih premestijo na območje Gaze, Izrael zahteva njihovo predajo. Baziliko je sicer v skladu s sredinim dogovorom med pogajalci v četrtek lahko zapustilo devet mlajših Palestincev in dva frančiškanska meniha.
Izraelska stran je iz zapora medtem izpustila osem od devetih mladih Palestincev, ki so v četrtek lahko zapustili baziliko. Kot je sporočil tiskovni predstavnik izraelske vojske, je v priporu ostal samo še 17-letnik, ki naj bi skušal iz bazilike pretihotapiti nekega palestinskega skrajneža. Kot je povedal župan Betlehema Hana Naser, njegova izpustitev ni pogoj za nadaljevanje pogajanj.

Izraelski oporečniki obsojeni na zaporne kazni
Po poročanju izraelskega časnika Haaretz pa so v Izraelu na 28 dni zaporne kazni obsodili pet izraelskih vojakov, ki zaradi ugovora vesti niso hoteli sodelovati v operaciji Zaščitni zid. Eden od vojakov je za časnik povedal, da bo "politika zasedbe uničila državo Izrael z moralnega vidika". Štirje med njimi niso hoteli stražiti v izraelskem ujetniškem taborišču Keciot v puščavi Negev, peti pa je zavrnil služenje v bližini Hebrona. Od začetka izraelske vojaške operacije 29. marca se je povečalo število vojakov, ki zavračajo vojaško službo, povečalo pa se je tudi število prostovoljcev, ki bi radi sodelovali v ofenzivi.