V Izraelu so prijeli osumljenca za trgovanje z organi Mošeja Harela, ki naj bi na kosovski kliniki Medikus leta 2008 sodeloval pri nelegalnem presajanju organov, je sporočil posebni tožilec EU Jonathan Ratel. "Imamo informacijo, da je bil Moše Harel zaradi trgovine z organi in drugih kaznivih dejanj prijet v Izraelu. Zdaj čakamo še potrditev izraelskih oblasti," je povedal.
Če je informacija resnična, bi lahko aretacija predstavljala pravi obrat na sojenju sedmerici obtoženi za trgovino z organi in nelegalne presaditve na kliniki Medikus v Prištini. Sedem ljudi je namreč osumljenih, da so opravili najmanj 30 nelegalnih odstranitev in tudi presaditev ledvic. Darovalci so večinoma prihajali iz revnejših vzhodnoevropskih in srednjeazijskih držav, ki so jim za organe obljubljali 15.000 evrov.
Izraelca so sicer prijeli že leta 2008 v Prištini. Takoj, ko so ga po pridržanju izpustili, pa je pobegnil s Kosova. Pozneje so kosovske oblasti za njim razpisale mednarodno tiralico.
Harel je v obtožnici zapisan kot glavni člen mreže, ki je iskala tako darovalce kot tudi tiste, ki so organe potrebovali. Sodelovala naj bi tudi nekdanji funkcionar kosovskega ministrstva za zdravje Ilir Recaj in prištinski urolog Ljutfi Derviši. Četrti osumljenec je zdravnik Jusuf Sonmez, ki naj bi organe odstranjeval, proti njemu pa je bila vložena obtožnica tudi v Turčiji.
Preiskavo na kliniki je kosovska policija opravila leta 2008, ko je eden izmed turških državljanov, ki je na kliniki "daroval" organ, doživel kolaps na prištinskem letališču. Sodni postopek sicer vodi misija EU na Kosovu.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.