V torek so bili v napadu ubiti štirje izraelski civilisti, dva moška in dve ženski, ena od njiju je bila noseča. Odgovornost za napad je prevzel Hamas. Prelivanje krvi tik pred četrtkovo obnovo neposrednih bližnjevzhodnih mirovnih pogajanj so med drugim obsodili Izrael, ZDA in EU in tudi palestinski predsednik Mahmud Abas.
Abas in izraelski premier Benjamin Netanjahu sta se sicer v torek v Washingtonu sešla z ameriško državno sekretarko Hillary Clinton na pripravljalnih pogovorih. Neposredna mirovna pogajanja bosta Abas in Netanjahu uradno obnovila v četrtek, sledilo pa bo težavno reševanje ključnih vprašanj bližnjevzhodnega konflikta, ki naj bi dogovor prineslo v letu dni.
Je pa izraelski obrambni minister Ehud Barak dejal, da obstaja možnost, da bi bil Izrael v mirovnih pogajanjih s Palestinci pripravljen dati določene dele Jeruzalema. Jeruzalem je namreč v osrčju konflikta in takšna pripravljenost Izraela bi pomenila omilitev Netanjahujevega trdnega stališča, da bi sveto mesto delili na kakršen koli način. “Zahodni Jeruzalem in 12 judovskih soseščin, kjer živi 200 tisoč izraelskih prebivalcev, bi bilo naših,“ je dejal Barak. "Arabske soseščine, kjer živi skoraj četrt milijona Palestincev, bi bile njihove,“ je dejal.
Na te Barakove besede se je odzval tudi eden izmed uradnikov, ki potuje skupaj z Netanjahujem. "Jeruzalem je na mizi, a stališče premierja je, da se Jeruzalem ne sme deliti,“ je dejal. Vendar takšne izjave nekoga z izraelskega vrha kažejo na možnost deljenega dostopa do mesta, kar ne bi nujno pomenilo fizične delitve. Barak je dejal, da bi religijska mesta upravljali s posebnim režimom. To spominja na stališče nekdanjega izraelskega premierja Ehuda Olmerta, ki je predlagal, da bi bilo območje pod nadzorom Izraelcev, Palestincev in Američanov.
Izraelci in Palestinci iščejo napadalce
Torkov napad je sicer omajal optimizem glede mirovnih pogajanj, a je hkrati pokazal, da si tako Izraelci kot Palestinci lahko prizadevajo za isto stvar. Na Zahodnem bregu namreč poteka intenzivna akcija iskanja oboroženih Palestincev, ki so streljali na izraelsko vozilo. Izraelci so zaprli dele Zahodnega brega in vzpostavili cestne blokade, palestinske varnostne sile pa so ponoči aretirale kakih 50 osumljencev.
Izraelski vojaki izvajajo racije po vaseh v okolici Hebrona, na območju poteka "operativna in obveščevalna ocena" razmer. Palestinske varnostne sile so medtem sporočile, da so ponoči prijele 50 osumljencev, privržencev gibanja Hamas, ki je prevzelo odgovornost za torkov napad.
Na prizorišče napada so prišli tudi načelnik generalštaba izraelske vojske Gabi Aškenazi in drugi generali. Aškenazi je ob tem zatrdil, da so izraelski vojaki skupaj z ostalimi varnostnimi silami nemudoma po napadu sprožili operacije na različnih ravneh, ki jih bodo nadaljevali, vse dokler ne bodo ujeli morilcev. Predstavnik izraelske vlade je povedal, da imajo vojaki dovoljenje, da uporabijo vso silo, ki bo potrebna pri prijetju odgovornih za napad. "Teror ne bo določal izraelskih mej in usode judovskih naselbin," je povedal Nir Hefetz, predstavnik izraelskega premierja Netanjahuja.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.