Izraelski veleposlanik v Frnaciji Nissim Zvil je francosko zunanje ministrstvo formalno zaprosil za 'popravek' Arafatovega mrliškega lista.
Izrael namreč trdi, da se Jaser Arafat ni rodil v Jeruzalemu, temveč v Kairu, kar je Arafat venomer zanikal. "Zgodovine se ne sme spreminjati. Pomen kraja rojstva je simboličen", je razložil Zvili. Po smrti palestinskega voditelja, je njegova žena Suha francoskim oblastem pokazala rojstni list njune hčere, kjer je zapisano, da se je Arafat rodil v Jeruzalemu. "Francozi bi morli preveriti pristnost podatkov, ki so bile navedene v rojstnem listu. Tega pa niso storili," se razburjajo Izraelci.
Prihodnost Jeruzalema je ena najbolj perečih vprašanj izraelsko-palestinskega konflikta. Vzhodni del Jeruzalema, ki ga je Izrael leta 1967 zajel, želijo Palestinci razglasiti za prestolnico države, ki jo nameravajo zgraditi na Zahodnem bregu. Izrael se s to zamislijo ne strinja, kajti po njegovem mnenju je celoten Jeruzalem njihovo glavno mesto.
Palestinske parlamentarne volitve maja?
Palestinske osvobodilne organizacije Mahmud Abas se je danes v Kairu v spremstvu premiera Ahmeda Kureja in začasnega predsednika palestinskih oblasti Rauhija Fatuha srečal z egiptovskim predsednik Hosnijem Mubarakom. Osrednji temi njihovih pogovorov sta bili volitve novega palestinskega voditelja in izhodišča za delitev oblasti na palestinskih ozemljih. Abas pravi, da nameravajo Palestinci parlamentarne volitve organizirati maja.
Palestinska delegacija se je na kratko srečala tudi s posebnim odposlancem ZN za Bližnji vzhod Terjem Roed-Larsenom. Slednji pa je imel daljši pogovor z Mubarakom, s katerim sta govorila o razvoju dogodkov na Bližnjem vzhodu po smrti Jaserja Arafata.
"Potrebujemo pakt stabilnosti med vsemi stranmi glede štirih vprašanj: gospodarstva, politike, varnosti in institucionalnih reform," je izjavil Roed-Larsen po srečanju z Mubarakom. Kot je poudaril, se politični del tiče predvsem palestinskih volitev, predvidenih za 9. januar. Roed-Larsen je v zvezi s tem Izrael pozval, naj odpravi ovire za gibanje in naj Palestincem v vzhodnem Jeruzalemu omogoči udeležbo na volitvah. Ob tem je dodal, da bodo volitve spremljali ZN in ZDA.
Na volitvah bo kandidirala tudi ženska
Na volitvah bo tokrat kandidirala tudi ženska, in sicer palestinska novinarka Majeda Husni el-Batsh. Volivcem je obljubila, da bo največ pozornosti namenila odnosom z Izraelom in problemom, s katerimi se soočajo Palestinci, ki živijo v arabskem vzhodnem delu Jeruzalema. "Kandidatura je zame velik izziv, saj mi je že veliko ljudi reklo, da ženska ne more biti predsednik," je razložila Batsh.
Se bosta Šarona in Abasa srečala?
Izraelski premier Ariel Šaron ter vodja Palestinske osvobodilne organizacije (PLO) in kandidat za naslednika pokojnega palestinskega voditelja Jaserja Arafata, Mahmud Abas, sta izrazila pripravljenost na srečanje.
"Po volitvah 9. januarja 2005 sem se pripravljen kadarkoli srečati z Arielom Šaronom," je dejal Abas v pogovoru za ameriški časnik Newsweek. Šaron je v ločenem pogovoru za isti časnik dejal: "Ko se bodo želeli dobiti, se bomo dobili."
Šaron je v pogovoru dodal, da ostaja zavezan svojemu načrtu o umiku z območja Gaze. "Umik je zapleten, zato moramo narediti vse, da ga izpeljemo," je poudaril. Abas pa je dejal, da mora Izrael ustaviti gradnjo varnostnega zida na Zahodnem bregu. "Menim, da to ni civilizirano obnašanje," je dejal v pogovoru za Newsweek.
Abas je sicer v soboto skupaj s palestinskim premierom Ahmedom Kurejem in začasnim predsednikom palestinskih oblasti prispel v Kairo. Trojica naj bi se med svojim prvim uradnim obiskom v tujini po smrti Jaserja Arafata srečala z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom, s katerimi naj bi govorili predvsem o volitvah novega palestinskega voditelja in izhodiščih za delitev oblasti na palestinskih ozemljih.