Izraelski premier Benjamin Netanjahu je prvič podprl oblikovanje palestinske države, a pod pogojem njene demilitariziranosti. ''Palestinci morajo priznati judovski značaj Izraela. Če bodo Palestinci priznali Izrael kot državo judovskega ljudstva, bomo prišli do rešitve, ki bo temeljila na demilitarizirani palestinski državi ob državi Izrael." Kot je bil jasen, pa bi morala biti palestinska država brez vojske, brez nadzora zračnega prostora in brez tihotapljenja orožja ter možnosti za oblikovanje zavezništva z Iranom ali libanonskim gibanjem Hezbolah.
Palestinska stran se je ostro odzvala. Po besedah Nabila Abuja Rudejne, tiskovnega predstavnika palestinskega predsednika Mahmuda Abasa, je izraelski premier "spodkopal mirovna prizadevanja na Bližnjem vzhodu". Ostro je bilo tudi palestinsko gibanje Hamas, ki nasprotuje vsakršnemu priznanju Izraela. Ocenjuje, da govor odraža "rasistično in ekstremistično ideologijo" Netanjahuja in ne priznava vseh pravic palestinskega naroda.

Ameriški predsednik Barack Obama je pozdravil pomemben korak naprej v govoru izraelskega premiera, so sporočili iz Bele hiše.Pogojno podporo Netanjahuja oblikovanju palestinske države je kot korak v pravi smeri pozdravilo tudi češko predsedstvo Evropske unije. "Po mojem mnenju gre za korak v pravi smeri," je ob prihodu na zasedanje zunanjih ministrov EU v Luksembourgu dejal češki zunanji minister Jan Kohout.
Netanjahu je sicer v nedeljo v prvem zunanjepolitičnem govoru od izvolitve na položaj na univerzi Ban Ilan blizu Tel Aviva izključil popolno ustavitev gradnje judovskih naselij na zasedenem Zahodnem bregu, kar je palestinska stran pogojevala za oživitev pogovorov. Dejal je tudi, da palestinskih beguncev ne bodo naselili znotraj izraelskih meja in izrazil svoje ponovno nasprotovanje delitvi Jeruzalema.
Palestince in njihovo vodstvo je pozval k takojšnjim in brezpogojnim mirovnim pogajanjem.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.