
Vojaki so začeli streljati na 22-letnika, ki se je v družbi še enega Palestinca približeval in pri tem vzklikal: "Alah je najmogočnejši," je poročal izraelski radio, ki je tudi omenil možnost, da sta Palestinca nameravala izvesti napad na vojake. Spremljevalec ubitega Palestinca je pobegnil.
Na Zahodnem bregu pa je ponoči nek Palestinec v streljanju ubil enega Izraelca, drugega pa huje ranil. Kljub novim terorističnim akcijam, pa je izraelska vojska za sedem dni zaustavila napade na palestinske cilje. Po poročanju naše posebne poročevalke, bo izraelska vojska, ki je še vedno na Zahodnem bregu, za sedem dni zaustavila napade na palestinske cilje, kar pa še ne pomeni premirja, saj bodo vojaki še vedno pripravljeni na proti napade.
Izraelci in Palestinci želijo zaradi islamskega verskega praznika žrtvovanja kurban bajram in judovskega praznika purim v prihodnjih dneh zajeziti nasilje. Izrael namerava tako začasno ustaviti napade na palestinske cilje, palestinska stran pa se je obvezala, da bo, če bo le možno, prekinila napade na Izraelce, je v Gazi dejal neimenovani palestinski varnostni vir.
Ukinitev prepovedi za Arafata?
Izraelska vlada naj bi jutri odločala tudi o ukinitvi prepovedi gibanja palestinskega voditelja Jaserja Arafata, ki velja od 3. decembra lani. Ukinitev blokade palestinskega voditelja, ki ne sme zapustiti mesta Ramala, med drugim podpirata izraelski zunanji in obrambni minister Šimon Peres in Benjamin Ben Eliezer, medtem ko izraelski premier Ariel Šaron temu odločno nasprotuje.
Kot pojasnjuje Šaron, Arafat ni pozitivno odgovoril na vse izraelske zahteve, med katerimi sta tudi aretacija in obsodba odgovornih za atentat nekdanjega izraelskega ministra za turizem Rehavama Zevija. Palestinske oblasti so sicer v četrtek aretirale domnevno odgovorne za napad na Zevija in Arafat si prizadeva za to, da bi jim sodili, vendar odločno zavrača njihovo izročitev Izraelu.
Izrael vztraja pri tamponskih območjih

Zaradi stopnjevanja terorističnih napadov namerava izraelska vojska ob meji s palestinskimi ozemlji oblikovati tamponska območja. Oblikovanje tamponskih con, ki mu palestinske oblasti ostro nasprotujejo, je predlagal izraelski premier Ariel Šaron. Tamponska območja naj bi prispevala k varnosti vseh izraelskih državljanov, je pojasnil Šaron in dodal, da Izrael ne bo odnehal, dokler terorizem ne bo premagan.
Arafat je seveda izrazil nasprotovanje tamponskim območjem. Arafat meni, da so tamponska območja nekaj slabega ter v nasprotju z vsemi doslej sklenjenimi dogovori in vsemi mednarodnimi konvencijami. Šaron je predstavil tudi strategijo za končanje 17 mesecev trajajoče palestinske intifade in zatrdil, da bo storil vse, da bi preprečil naraščanje izraelsko-palestinskega nasilja in razširitev konfliktov v "totalno vojno". O krizi na Bližnjem vzhodu, naj bi Varnostni svet Združenih narodov razpravljal na srečanju prihodnji teden.