Izraelski varnostni kabinet premiera Ariela Šarona je v noči na četrtek sprejel odločitev, da lahko vojska deluje proti skrajnima palestinskima gibanjema Hamas in Islamski džihad v odgovor na torkov samomorilski napad v Jeruzalemu, v katerem je umrlo 20 ljudi, več kot 100 pa jih je bilo ranjenih. Kabinet je odobril vrsto vojaških ukrepov, te operacije pa bodo uperjene proti Hamasu in Islamskemu džihadu, ne pa proti palestinskim oblastem.
Helikopterski napad v Gazi
Izraelski helikopterji so izstrelili najmanj pet raket nad Gazo. Vsaj štiri rakete so zadele nek avtomobil, v katerem so bili ubiti najmanj trije ljudje. V napadu je bil ubit Ismail Abu Shanab, eden od vodilnih političnih predstavnikov palestinske skupine Hamas, in dva njegova varnostnika.

Palestinske oblasti so napad označile za "neodgovorno", palestinski premier Abas pa je dejal, da gre za "grd zločin", skupina Hamas pa je sporočila, da je premirje končano, napovedali pa so tudi maščevanje. "Umor Abu Shanaba pomeni, da so sionistični sovražniki ubili premirje, gibanje Hamas pa vse posledice tega zločina pripisuje sionističnemu sovražniku," je v Gazi sporočil Ismail al-Haniyah, eden vodilnih predstavnikov Hamasa. Premirje pa so preklicali tudi pri skupini Islamski džihad.
Annan: Izrael ni imel pravice izvensodno usmrtiti voditelja Hamasa
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je dejal, da Izrael ni imel pravice izvensodno usmrtiti političnega predstavnika skrajnega palestinskega gibanja Hamasa Ismaila Abu Šanaba, ki je bil danes skupaj s telesnima stražarjema ubit med izraelskim zračnim napadom na območju Gaze.
Annan je v izjavi sicer priznal pravico Izraela, da živi v varnosti, a dodal, da pa "nima pravice do izvensodnih ukrepov, kot jih je danes uporabil na območju Gaze". Annan je še pozval Izrael k zadržanosti ter h koncu vojaških operacij, da bi tako dovolili palestinskim oblastem, da bi spravile skrajne organizacije pod nadzor.
Operacije na Zahodnem bregu
Po navedbah očividcev in bolnišničnih virov je bil v operaciji v stanovanjski četrti v Tulkaremu ubit 16-letni Palestinec, štirje pa so bili ranjeni. Izraelska vojska je obenem prijela pet Palestincev, ki naj bi pripravljali teroristične napade. V vojaški operaciji v Nablusu je prav tako prišlo do močnega obstreljevanja, podatkov o žrtvah za zdaj ni. Prijeli naj bi najmanj tri palestinske aktiviste in zasegli veliko količino eksploziva in drugega podobnega materiala.
V Dženinu pa je prišlo do streljanja med izraelskimi vojaki in palestinski napadalci, ko je 15 blindiranih terenskih vozil vdrlo v to mesto. Kolona tankov pa se je že v sredo zvečer napotila proti Ramali.

Izraelske sile so obenem na severu Zahodnega brega uničile hišo dveh palestinski napadalcev iz Islamskega džihada, uničili pa so tudi hišo torkovega napadalca.
Palestinske oblasti nameravajo trdo nastopiti proti skrajnim palestinskim skupinam. Predstavnik palestinskega ministra za varnostna vprašanja Mohamed Dahlan je izjavil, da bo palestinska policija uničila infrastrukturo in skladišča orožja Hamasa in Islamskega džihada, kar je odobril tudi palestinski voditelj Jaser Arafat. Kot je povedal Dahlanov predstavnik Elias Zananiri, sta Hamas in Islamski džihad kršila vsa pravila, zato "bomo uničili njihove zaloge orožja in njihovo teroristično infrastrukturo".
Powell pozval Abasa, naj zatre teroristične skupine

Ameriški državni sekretar Colin Powell je v sredo v telefonskem pogovoru pozval palestinskega premierja Mahmuda Abasa, naj pospeši prizadevanja za zatrtje terorističnih skupin. Glavno sporočilo, ki je po terorističnem napadu prišlo iz Washingtona in Teksasa, kjer Bush preživlja počitnice, pa je, da ZDA ostajajo zavezane mirovnemu načrtu. Powell je sporočil Abasu, da je potrebno razbiti teroristične mreže, ki ovirajo mirovni proces, in uresničevati naloge na področju varnosti.
Napad v središču Jeruzalema je ostro obsodil tudi palestinski premier Mahmud Abas, ki je prekinil stike z gibanjema Hamas in Islamski džihad in napovedal ukrepe proti njima. Abas je tudi sklical izredno zasedanje svojega kabineta, po katerem so palestinske varnostne oblasti Hamasu in Islamskemu džihadu pripisale odgovornost za poslabšanje razmer na Bližnjem vzhodu.
Palestinska vlada pa je po štiriurnem srečanju med palestinskim premierom Mahmudom Abasom in palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom podprla palestinske oblasti. Obenem je člane izvršnega odbora Palestinske osvobodilne organizacije (PLO)in Fataha pozvala, naj se popolnoma uklonejo in takoj podprejo ukrepe palestinskih oblasti. Sporočilo je obenem le na kratko obsodilo torkov napad v Jeruzalemu, ni pa omenilo morebitnih represivnih ukrepov proti Islamskemu džihadu in Hamasu.