Neimenovani izraelski predstavnik je opozoril ZDA pred podporo t. i. ženevski mirovni pobudi, neuradnemu mirovnemu načrtu, ki so ga 12. oktobra v Amanu pripravili nekateri palestinski in izraelski predstavniki, saj naj njen namen "ne bil nič drugega kot spodbujati terorizem".
Po njegovem mnenju jim "mora biti jasno, da strinjanje s tistimi, ki bodo plesali okoli zlatega teleta v Ženevi, pomeni napako, ker to ne pomeni drugega kot spodbujanje terorizma in udarec mirovnemu procesu". Izraelski premier Šaron je pobudo ocenil kot "še nevarnejšo" od sporazuma iz Osla. Po njegovem mnenju je namreč edina pot k miru mogoča na temelju novega mednarodnega načrta.
Izrael je z neodobravanjem sprejel tudi namige o morebitnem srečanju ameriškega državnega sekretarja Colina Powella z avtorji ženevske pobude v Washingtonu. Izraelski radio je medtem poročal, da naj bi tudi Šaron nameraval med za danes predvidenim srečanjem z ameriškim odposlancem za Bližnji vzhod Williamom Burnsom izraziti "nezadovoljstvo" nad takšnim srečanjem.
Udeležbo na slavnostni razglasitvi pobude, ki se je bo udeležilo tudi kakih 700 mednarodnih osebnosti, so namreč že zavrnili štirje pomembni Palestinci, ki so sodelovali pri pogajanjih o simboličnem bližnjevzhodnem mirovnem sporazumu. Udeležbo so zavrnili, potem ko je palestinski voditelj Jaser Arafat zavrnil pisno podporo pobudi in ko so bili na hišo enega od pogajalcev izstreljeni streli. Slovesnosti se ne bodo udeležili vodja Arafatovega kabineta Kadura Fares, minister za vprašanja zapornikov Hišam Abdel Razek ter poslanca Mohamed Horani in Katem Abdel Kader.
Glavna avtorja pobude sta nekdanji palestinski minister za informiranje Jaser Abed Rabo, ki je palestinsko vlado zapustil letos, in nekdanji izraelski pravosodni minister Josi Beilin. Slednji meni, da bi umik palestinskih pogajalcev lahko spodkopal pobudo, vendar upa, da bodo z njo pritisnili na izraelske oblasti, da spremenijo svojo politiko. Pobuda naj bi predstavljala odgovore na nekatera temeljna vprašanja, povezana z izraelsko-palestinskim sporom. Izraelci naj bi Palestincem izročili skoraj celotni območji Zahodnega brega in Gaze, pa tudi večji del vzhodnega Jeruzalema, Izraelu pa v zameno ne bi bilo potrebno sprejeti velikega števila palestinskih beguncev.
Burns na Bližnjem vzhodu na pogovorih o mirovnem procesu
Ameriški odposlanec za Bližnji vzhod William Burns je z jordanskim kraljem Abdulahom II. v Amanu razpravljal o načinih za vnovičen začetek bližnjevzhodnega mirovnega procesa in o obisku kralja v ZDA prihodnjo sredo.

Burns se je že v soboto sestal s palestinskim premierom Ahmedom Kurejem. Po srečanju je dejal, da si ZDA prizadevajo za čimprejšnje srečanje Kureja in izraelskega premiera Ariela Šarona. "Obe strani morata izpolniti obveznosti, če želimo napredovati," je dejal in dodal, da so ZDA pripravljene pomagati doseči napredek na temelju t.i. časovnega načrta bližnjevzhodne četverice. Burns se je v Amanu sestal tudi s jordanskim premierom Fajsalom al Fajezom. V pogovoru je poudaril, da morata obe strani za dosego miru "vložiti toliko truda, kot je možno".