Izraelski minister za zdravje Danny Naveh je v pogovoru za nek izraelski radio govoril o dobri priložnosti za pogajanja, ker je Sirija trenutno v "šibkem položaju" in zato lahko Izrael upa na koristen sporazum. Vseeno pa je potrebno s pomočjo "skritih kanalov" odkriti, ali sirski predsednik Bašar el Asad misli resno z najnovejšo ponudbo o obnovitvi pogajanj. Izrael zahteva, da Sirija preneha podpirati palestinske skrajne skupine s sedežem v Damasku kot tudi skrajno prolibanonsko skupino Hezbolah.
Sirski predsednik Asad je v začetku decembra v pogovoru za ameriški New York Times namignil, da si bo prizadeval za vnovični začetek prekinjenih pogajanj o Golanski planoti, ki jo je Izrael zasedel leta 1967.
Pogajanja je pred štirimi leti prekinila Sirija, ker Izrael ni želel pristati v vnaprejšen popoln umik iz območja. Sirsko stran na pogajanjih je takrat vodil pokojni oče sedanjega sirskega predsednika Hafez el Asad.
"Če namerava mirovna pogajanja z Izraelom začeti s točke, na katerih so bila prekinjena v času njegovega očeta, potem se nimamo o čem pogovarjati," je še dejal Naveh.
Naveh je posvaril tudi Palestince
Naveh je še opozoril Palestince pred enostransko razglasitvijo neodvisne palestinske države. Po njegovih besedah Palestinci skušajo uporabiti vse zvijače proti uresničevanju časovnega načrta za Bližnji vzhod, ki od njih zahteva ustavitev terorizma.
Palestinske oblasti so v soboto poudarile pravico Palestincev usmeriti se k oblikovanju demokratične palestinske države na vseh leta 1967 okupiranih ozemljih, vključno z Jeruzalemom kot prestolnico, neodvisno od dogovora z Izraelom. Izrael so obtožile, da se z nadaljevanjem "napadov, vdorov in umorov" ter z gradnjo varnostnega zidu na Zahodnem bregu, ki na bi Palestince "oropal" 58 odstotkov ozemlja, izmika uresničevanju obveznosti iz časovnega načrta za rešitev spora, ki ga je pripravila mednarodna skupnost, trdijo palestinske oblasti.
Kurej predlaga ustanovitev dveh držav
Palestinski premier Ahmed Kurej pa je pozval k oblikovanju dveh držav, Palestine in Izraela, ki bi soobstajali v miru. "Če si Izrael želi mir, bo za takšen mir na osnovi dveh držav, ene za Palestince in druge za Izraelce, našel palestinskega partnerja," je med obiskom Kalkilije na Zahodnem bregu dejal Kurej. Pozval je mednarodno skupnost, naj Izrael prepriča, da ustavi gradnjo spornega varnostnega zidu. Ob tem je opozoril, da se čas za mirno rešitev bližnjevzhodnega konflikta izteka, varnostni zid pa označil kot "rasistični zid", ki Zahodni breg deli na majhne kantone in onemogoča ustanovitev za življenje sposobne palestinske države. Ob obstoju varnostnega zidu na Bližnjem vzhodu ne bo ne miru, ne varnosti, je še poudaril palestinski premier.

Nove žrtve na palestinski strani
Izraelski vojaki so v vasi Beita na Zahodnem bregu ubili 18-letnega Fuada Džarvana medtem ko je ta bral na balkonu svoje hiše.
Do umora je prišlo med protestom Palestincev, ki so položaje izraelske vojske obmetavali s kamenjem.
V bombni eksploziji v neki vasi v bližini Nablusa na Zahodnem bregu pa je bil ubit še en Palestinec. Po podatkih palestinskih oblasti je moški umrl, ko je prezgodaj eksplodirala samomorilski pas, ki ga je nosil, izraelski radio pa je poročal, da je Palestinec pripravljal napad na bližnjo judovsko naselbino.