Odprava zapore bo veljala do konca božično-novoletnih praznikov, vendar izraelske oblasti poudarjajo, da je palestinskemu vodji Jaserju Arafatu vstop v mesto še vedno prepovedan, so sporočile izraelske oblasti.
Vlada premiera Ariela Šarona mu je namreč minuli teden kljub mednarodni kritiki na predvečer božiča prepovedala udeležbo pri polnočnici v Betlehemu, ki se je Arafat tradicionalno udeleži vsako leto. Prepoved vstopa je bila podaljšana do 6. januarja, torej pravoslavnega božiča.
Nov poskus samomorilskega napada
Na območju Gaze je v noči na petek umrl Palestinec, ki je imel okrog pasu pritrjeno bombo.
Po poročanju izraelskega radia je bomba najverjetneje predčasno eksplodirala. Izraelski vojaki so truplo našli v bližini ceste, ki vodi v židovsko naselbino Nazarim na jugu Gaze.
Po podatkih izraelske vojske je bil Palestinec oborožen še s protitankovsko raketo in avtomatsko puško. Najverjetneje je šlo za samomorilsko akcijo.
Skrajni Palestinci so izstrelili več protitankovskih raket na izraelsko nadzorno točko pri judovskem naselju Ganei Tal v Gazi in na izraelske položaje v Nevi Dekalima in Rafi na območju Gaze. Izraelska vojska je sporočila, da je odgovorila na napad, ki pa ni terjal žrtev ali povzročil gmotne škode.
Šaron ne verjame v Peresov načrt
Izraelski zunanji minister Šimon Peres bo kljub Šaronovim kritikam nadaljeval pogovore za obnovitev mirovnih pogajanj s predstavniki palestinskih oblasti. Izraelski premier Ariel Šaron namreč meni, da Šaronov mirovni načrt, ki predvideva izraelsko priznanje neodvisne palestinske države v roku dveh mesecev po prekinitvi ognja, nima nobene možnosti za uspeh. "Iz tega načrta ne bo nič, saj ne obstaja več, pokopala pa ga je prav njegova objava," naj bi Šaron v četrtek dejal vodilnim politikom svoje stranke Likud. "To je imaginaren in neizvedljiv projekt, saj ni nobene možnosti, da bi Palestinci v osmih tednih prekinili teroristične napade," je še dejal Šaron. Obenem je pojasnil, da je šel Peres v pripravi tega načrta precej dlje od tistega, kar se je dogovoril skupaj z njim. Šaron je pred dnevi sicer sporočil, da je imel Peres njegovo dovoljenje za pripravo načrta.
Mirovni načrt, ki ga je Peres pred dnevi predstavil predsedniku palestinskega parlamenta Ahmedu Kureiju, med drugim predvideva, da Izrael v osmih tednih od podpisa sporazuma prizna neodvisno palestinsko državo in umakne svoje oborožene sile z vseh območij, ki jih je zasedel po začetku nove intifade 28. septembra 2000. V tem obdobju bi morale palestinske avtonomne oblasti odločno nastopiti proti skrajnežem, Izrael pa odpraviti blokade, prekiniti gradnjo judovskih naselij in opustiti umore posameznikov iz vrst skrajnih palestinskih organizacij. Zatem naj bi Izrael priznal palestinsko državo na avtonomnih in polavtonomnih območjih, tako imenovanih A in B območjih na Zahodnem bregu in v Gazi. Država Palestina pa naj bi nato po predvidevanjih načrta na osnovi resolucij Združenih narodov priznala Izrael. V skladu z načrtom naj bi palestinska država v prvem obdobju obsegala 42 odstotkov Zahodnega brega in 80 odstotkov Gaze.