
Libanonski premier Fuad Saniora je v Rimu predstavil načrt, v katerem je pozval k izmenjavi libanonskih in izraelskih zapornikov pod okriljem Mednarodnega odbora Rdečega križa, ki bi sledila takoj po sprejetju deklaracije o takojšnji prekinitvi ognja na Bližnjem vzhodu. Načrt vsebuje tudi poziv k občutni okrepitvi mednarodnih sil na jugu Libanona, umiku izraelske vojske iz Libanona in vrnitvi libanonskih beguncev.
Ameriška državna sekretarka Condolezza Rice ni odstopala od stališča, da je edino premirje, ki ga je vredno doseči, tisto, ki bo predvidelo razorožitev Hezbolaha in se dotaknilo dejanskega izvora konflikta na Bližnjem vzhodu. Obenem je Sirijo in Iran posvarila, da je prišel čas, da se odločita glede svoje vloge na Bližnjem vzhodu in prevzameta odgovornost za nastalo krizo.
Udeleženci konference, sicer niso dosegli dogovora o načrtu, s katerim bi uveljavili takojšnjo prekinitev ognja med libanonskim gibanjem Hezbolah in Izraelom. Riceova je poudarila, da mora biti vsako premirje "trajno" in da vrnitev k statusu quo ni mogoča. Poudarili so , da je treba libanonski vladi omogočiti, da razširi svoj nadzor nad celotnim državnim ozemljem, Izrael pa pozvali k "skrajnemu zadrževanju". Zahtevali so tudi razorožitev vseh skrajnih milic.
Sekretar Združenih narodov Kofi Annan je zatrdil, da je potrebno pri pogajanjih za mir vključiti Iran in Sirijo. Annan je pozval Izrael in Libanon k prenehanju napadov: "Hezbolah pozivam, da konča s svojimi napadi na centre prebivalstva v Izraelu. Izrael pa pozivam, da konča z bombardiranjem, zaporami in kopenskimi napad."
Udeleženci konference v Rimu so še v skupni deklaraciji zapisali, da je potrebno doseči takojšnje prenehanje vojaških spopadov in zaustaviti nasilje. Udeleženci sicer niso zbrali soglasja, da bi zahtevali takojšnjo prekinitev ognja na Bližnjem vzhodu. V deklaraciji so še zapisali, da mora biti premirje "dolgoročno, stalno in trajnostno".
Hezbolah za prekinitev ognja in izmenjavo ujetnikov

Libanonsko skrajno gibanje Hezbolah se je danes po propadu mednarodnih pogajanj o Libanonu v Rimu zavzelo za takojšnjo prekinitev ognja in pogajanja o izmenjavi ujetnikov. Kot je izjavil vodja Hezbolahove poslanske skupine v libanonskem parlamentu Mohamed Rad, je "vse drugo nesprejemljivo."
"Stališče libanonske vlade je vzpostavitev takojšnje in popolne prekinitve ognja in začetek posrednih pogajanj o izmenjavi ujetnikov," je izjavil Rad, medtem ko predstavniki 15 držav in treh mednarodnih organizacij na srečanju v Rimu niso dosegli dogovora o prekinitvi ognja.
Olmert: Postavili bomo varnostno cono

Izrael namerava v južnem Libanonu vzpostaviti približno dva kilometra širok pas, v katerem ne bo pripadnikov libanonskega gibanja Hezbolah, je povedal izraelski premier Ehud Olmert in tako prvič nakazal obseg nove varnostne cone, ki jo namerava na svoji severni meji vzpostaviti Izrael.
Na seji parlamentarnega odbora za obrambo in zunanje zadeve je Olmert povedal, da bo varnostni pas širok "dobro miljo" ali slaba dva kilometra, v njem pa "ne bo mogoče izstreljevati raket proti vojakom in domovom civilistov ter ne bo stika z vojaškimi obmejnimi patruljami".
Med 18-letno okupacijo južnega Libanona so v takratni varnostni coni patruljirali izraelski vojaki, premier pa je dejal, da bo tokrat drugače in da kopenske prisotnosti izraelskih vojakov v dvokilometrskem pasu ne bo. "Nobenega namena se nimamo vrniti k varnostni coni, ampak želimo ustvariti območje, kjer ne bo nobenega Hezbolaha," je zatrdil.

V izraelskem zračnem napadu na bazo mirovnih sil Združenih narodov v kraju Khiam na jugu Libanona so bili ubiti štirje pripadniki opazovalne misije, in sicer državljan Kitajske, Finske, Avstrije in Kanade.
Izraelski veleposlanik pri ZN Dan Gillerman pa se je ostro odzval na Ananove obtožbe, da je šlo za nameren napad. “Presenečajo me prenagljene in zmotne trditve generalnega sekretarja, ki zahteva preiskavo, a je že objavil njene zaključke,” je dejal.
Žrtve med izraelskimi vojaki
Medtem se ne jugu Libanona nadaljujejo ostri spopadi med izraelskimi vojaki in predstavniki skrajne milice Hezbolah.
Najbolj srditi boji že več dni potekajo v kraju Bint Jbeil, okoli štiri kilometre od izraelsko-libanonske meje, kjer naj bi bilo glavno oporišče Hezbolaha na jugu Libanona. Osem izraelskih vojakov je bilo ubitih, 22 pa ranjenih, ko so izraelske sile iz zasede pri mestu Bint Jbeil napadli pripadniki Hezbolaha, je pozno popoldne sporočila izraelska vojska. Po poročanju arabskih medijev, pa naj bi umrlo 10 vojakov.
Iz Libanona še naprej obstreljujejo izraelsko mesto Haifa. Več ljudi je ranjenih, so sporočili iz Izraela, vendar pa natančnega števila niso navedli. Vodja Hezbolaha Sajed Hasan Nasrala je ob tem dejal, da obstreljevanja mesta ne bodo ustavili, spopade pa naj bi nameravali razširiti še bolj v notranjost Izraela. Poudaril je tudi, da ne bodo sprejeli ponižujočih zavez za prekinitev ognja, ki naj bi jih določili na današnji mednarodni konferenci v Rimu.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.