Tujina

Izrael ne gre na desno

Jeruzalem, 01. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Izraelski vlada je sporočila, da je premier Ariel Šaron ameriškemu predsedniku zagotovil, da izraelska politika kljub izstopu laburistične stranke iz vlade ostaja nespremenjena.

Banjemin Netanjahu
Banjemin Netanjahu FOTO: Reuters

Izraelski premier je zagotovil, da bo tudi nova vlada ostala zavezana Bushevi viziji, ki predvideva vzpostavitev samostojne palestinske države. Šaron se je sestal tudi z nekdanjim predsednikom vlade Benjaminom Netanjahujem in tekmecem iz svoje stranke Likud sestal na svojem posestvu na jugu Izraela, da bi mu ponudil položaj zunanjega ministra, ki je ostal prazen po odhodu laburista Šimona Peresa. Netanjahu naj bi na ponudbo odgovoril v nedeljo.

Netanjahu je nazadnje zagovarjal skrajno desna stališča in se približal taboru judovskih naseljencev. Po mnenju političnih opazovalcev poskuša Šaron s to potezo Netanjahuja pritegniti v vlado, kjer bi ga lahko lažje nadziral. Netanjahu naj bi na ponudbo odgovoril v nedeljo, na vnovičnem srečanju s Šaronom, je sporočila izraelska televizija.

Ariel Šaron nadaljuje svojo politiko
Ariel Šaron nadaljuje svojo politiko FOTO: Reuters

Šaron sicer poskuša oblikovati vlado z manjšimi skrajno desnimi strankami, zaradi katerih pa po lastnih besedah ne namerava spreminjati dosedanjih političnih smernic vlade, ki jih je marca 2001 oblikoval z laburisti. Kot je dejal za časnik Maariv, poskuša sestaviti vlado z drugačnim ustrojem, a politične smernice bodo ostale popolnoma enake, to je boj proti terorizmu, obnova političnih pogajanj in dosega dogovora. Da namerava morebitna Šaronova manjšinska vlada slediti enakim smernicam kot doslej in se v skladu z zahtevami ZDA izogibati nadaljnjemu širjenju spopadov na območju, je za izraelski vojaški radio zatrdil tudi izraelski minister brez listnice iz stranke Likud Danny Naveh.

Potencialni partner tudi skrajna desnica

Za potencialnega koalicijskega partnerja velja predvsem skrajno desna stranka Narodna unija-Naš dom Izrael, ki odločno zavrača vzpostavitev samostojne palestinske države. Šaron bi si s to stranko, ki ima v knesetu sedem poslanskih sedežev, zagotovil parlamentarno večino in se izognil predčasnim volitvam. Šaron za večino v knesetu potrebuje trenutno šest poslanskih mandatov, saj ima njegova stranka Likud po odhodu laburistov 55 od 120 sedežev. Narodna unija-Naš dom Izrael je bila sicer članica vladajoče koalicije, ki jo je Šaron oblikoval lani, a jo je nato zaradi političnih razhajanj razpustil. Naveh je tudi dejal, da je tudi Narodna unija-Naš dom Izrael podpisala politične smernice vlade narodne enotnosti, ki je padla zaradi odhoda laburistov.

Naveh je tudi sporočil, da se bodo pogajanja za sestavo manjšinske vlade začela v nedeljo. Do sobote zvečer pa naj bi Šaronu svoj odgovor poslal nekdanji načelnik generalštaba izraelske vojske Šaul Mofas. Izraelski premier mu je namreč v četrtek ponudil položaj obrambnega ministra. Mošaf je v zadnjih dveh letih vodil obširno ofenzivo proti palestinskim skrajnežem in vneto zagovarjal odstavitev palestinskega voditelja Jaserja Arafata. Člani stranke Likud medtem za ponedeljek že pripravljajo slovesno imenovanje Mosafa v knesetu.

Obrambni minister v odstopu Benjamin Ben-Eliezer pa je medtem posvaril pred radikalizacijo vlade po odhodu laburistov. "Molim, da Šaron zdaj ne bo vdrl v Gazo," je dejal Ben-Eliezer, katerega odstop bo v veljavo stopil v petek zvečer, poroča časnik Jediot Ahronot.

Arafat je ogorčen nad poročilom Human Rights Watcha
Arafat je ogorčen nad poročilom Human Rights Watcha FOTO: Reuters

Human Rigts Watch zgrozil palestince

Razmere so bile še naprej napete tudi na palestinskih ozemljih. Za ogorčenje palestinskih oblasti je poskrbelo poročilo organizacije za varstvo človekovih pravic Human Rights Watch. Ta je namreč danes ostro obsodila samomorilske napade v Izraelu in "politično odgovornost zanje" pripisala palestinskemu voditelju Jaserju Arafatu. Human Rights Watch je v 170 strani dolgem poročilu med drugim menil, da morajo biti organizatorji "teh zločinov proti človeštvu" preganjani in kaznovani. Arafat je pred novinarji v Ramali kot odgovor na poročilo ogorčeno dejal, da bi morali odgovornost za te dogodke pripisati izraelski okupaciji. "Vedno se nam pripisuje odgovornosti in pozablja, da smo mi žrtve," je še dejal.

Human Rights Watch je sicer v poročilu poimensko za teroristične napade obtožila skrajne organizacije Hamas, Islamski džihad, Brigade mučenikov Al Akse in Ljudsko fronto za osvoboditev Palestine (PFLP). Arafat je za napade po mnenju organizacije odgovoren, ker ni sprejel ustreznih ukrepov za njihovo preprečitev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17