ZDA in Izrael sta dosegli dogovor glede tihotapljenja orožja v Gazo, je povedala ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice. ''Sporazum je treba razumeti kot enega izmed elementov, s katerimi poskušamo doseči trajni sporazum o vzpostavitvi trajnega premirja,'' je povedala, ni pa želela napovedati, ali bo popolna prekinitev ognja mogoča preden ameriški predsednik Bush v torek zapusti svoj urad. Izraelska zunanja ministrica Tzipi Livni pa je dejala, da se obe strani strinjata s serijo ukrepov, ki bi pripomogli k preprečitvi tihotapljenja orožja v Gazo.
Izraelski varnostni kabinet bo v soboto po pričakovanjih odobril enostransko prekinitev ognja na območju Gaze. "Varnostni kabinet bo na jutrišnjem srečanju po pričakovanjih glasoval za enostransko prekinitev ognja po podpisu memoranduma v Washingtonu in znatnem napredku v Kairu," je dejal predstavnik izraelske vlade, ki je želel ostati neimenovan. Dodal je, da bodo izraelske sile ostale v Gazi tudi po prekinitvi ognja. Kako dolgo bo to, za zdaj ni znano.
Predstavnik izraelske vlade je še povedal, da bo tudi Hamas prekinil ogenj, vendar "če se bodo odločili za streljanje, ne bomo odlašali z odgovorom in nadaljevanjem ofenzive". Po njegovih besedah je izraelski premier Ehud Olmert "zadovoljen z rezultati pogovorov v Kairu, ki so odgovorili na temeljne zahteve Izraela glede ustavitve raketnih napadov in dogovora o usklajevanju med Izraelom in Egiptom o odprtju mejnih prehodov," je dodal.
Kmalu premirje?
Hamas naj bi ponudil Izraelu enoletno premirje, če se vojaške sile umaknejo iz Palestine. Predstavnik Hamasa Musa Abu Marzuk je pojasnil, da je palestinsko gibanje premirje predlagalo na pobudo Egipta in da na odziv Izraela še čakajo. Vodja Hamasa Kaled Meshaal je poudaril, da ne bodo sprejeli pogojev za prenehanje sovražnosti med državama. Od Arabskih vodij, ki so se zbrali v mestu Doha, je zahteval, da prekinejo vse stike z Izraelom. To sta po poročanju Reutersa že storili Mavretanija in Katar, ki naj bi z Izraelom prekinili vse politične in gospodarske vezi.
Mavretanija je imela diplomatske odnose z judovsko državo, medtem ko ima Katar kot edina arabska država v Perzijskem zalivu z njo trgovinske odnose.
Izraelska delegacija pod vodstvom Amosa Gilada se je v četrtek mudila v Egiptu, kjer so jo egiptovski posredniki seznanili s svojim predlogom za končanje nasilja na območju Gaze. Izraelci naj bi se na predlog odzvali pozitivno, vendar bodo po izraelskih navedbah potrebna še nadaljnja pogajanja, saj ni bila sprejeta še nobena odločitev.
Predstavniki Izraela so tudi sporočili, da so danes napadli 40 tarč na območju Gaze. Po podatkih bolnišnic je v ofenzivi umrlo že več kot 1105 Palestincev, okoli 5100 ljudi pa naj bi bilo ranjenih.
V četrtek so izraelske sile ubile tudi visokega voditelja Hamasa Saida Siyama. V četrtkovem silovitem izraelskem obstreljevanju v Gazi je hudo škodo med drugim utrpela bolnišnica Al Kuds v soseski Tel al Hava. Pri tem je bilo ubitih sedem palestinskih zdravnikov, uničena so bila tri reševalna vozila. Mednarodni Rdeči križ je napad označil kot nesprejemljiv in sporočil, da je bilo v napadeni bolnišnici kar 500 ljudi, med njimi številni bolniki.
Izraelska vojska je v četrtek zadela tudi sedež Združenih narodov v Gazi in pri tem ranila tri uslužbence. Kompleks stavb, ki služi kot sedež številnim skupinam pod okriljem svetovne organizacije, je utrpel resno škodo. Stavbo, kamor se je pred spopadi zateklo 700 Palestincev, naj bi med drugim zadele tudi fosforne bombe.
Generalna skupščina ZN je v četrtek pripravila izredno zasedanje o položaju v Gazi, ki se bo nadaljevalo tudi danes, vendar razen kritik na račun Izraela ni pričakovati konkretnejših rezultatov.
Zasedanje so zahtevale neuvrščene države. D'Escoto se je strinjal ter pripravil predlog resolucije, ki Izrael in palestinsko gibanje Hamas poziva k takojšnjemu spoštovanju resolucije Varnostnega sveta ZN 1860, ki je bila sprejeta pretekli teden in zahteva takojšnjo prekinitev sovražnosti na območju Gaze. Resolucija GS ZN sicer ni tako pravno zavezujoč dokument kot resolucija VS ZN.
ZDA zavrnile resolucijo
Pred glasovanjem je Condoleezza Rice sporočila, da ZDA resolucijo v celoti podpirajo, vendar se bodo vzdržale glasovanja, ker želijo najprej videti, kako se bo razvila egiptovska mirovna pobuda. Resolucija je bila sprejeta s 14 glasovi in vzdržanim glasom ZDA.
Izraelska veleposlanica pri ZN Gabriela Šalev pa je v četrtek zasedanje GS ZN označila za sovražno, zavajajoče in cinično ter nezakonito. Izrael je skušal sejo ustaviti z utemeljitvijo, da po Ustanovni listini ZN GS ZN ne more razpravljati o temi, ki je pred VS ZN. Kot je dejal D'Escoto, je treba izraziti mnenje, ker se resolucija VS ZN ne upošteva. Tudi pravniki ZN so zasedanje razglasili za veljavno.
KOMENTARJI (325)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.