
Komisija izraelskega parlamenta za zakonodajo, pravosodje in ustavo je glasovala za predlog zakona, ki dopušča sklic referenduma o načrtu izraelskega premiera Ariela Šarona o umiku z območja Gaze in dela Zahodnega brega. Za zakon je glasovalo devet članov komisije, osem pa jih je bilo proti, je povedal parlamentarnih vir. O zakonu bo v prvem branju v ponedeljek na plenarnem zasedanju odločal kneset.
Glasovanje v komisiji za zakonodajo so izsilili "uporniški" poslanci Šaronove stranke Likud, ki nasprotujejo umiku z območja Gaze in štirih naselbin na Zahodnem bregu. Ti so v zameno za omenjeno glasovanje o referendumu v noči na sredo podprli predlog proračuna za letošnje leto v komisiji za finance, ki ga mora prihodnji teden v treh branjih - prvo bo prav tako v ponedeljek, potrditi še kneset.
Šaron odločno zavrača referendum o umiku iz Gaze, saj ocenjuje, da tisti, ki zamisel podpirajo, dejansko želijo pridobiti čas za sabotažo njegovega načrta o umiku, ki naj bi ga začeli izvajati 20. julija, potekal pa naj bi tri do štiri tedne.
Za Šaronov načrt pa je pomemben tudi proračun. Sprejet mora biti namreč do 31. marca, v nasprotnem primeru bo Šaronova vlada padla in bodo v roku 90 dni razpisali nove volitve.
Namestnik izraelskega premiera Šimon Peres je ocenil, da bi bila preložitev uresničevanja načrta izraelskega premiera Šarona o izraelskem umiku z območja Gaze katastrofa. "Preložitev umika za šest mesecev bi pomenila, da bi Gaza v bližnji prihodnosti ostala v naših rokah," je povedal Peres.
Razočaranje Hamasa in Islamskega džihada
Alžirski predsednik Abdelaziz Bouteflika je medtem ocenil, da je dvodnevni vrh Arabske lige v Alžiru, ki se je končal danes, postavil temelje trajne sprave v arabskem svetu. Ob tem je pohvalil rezultate vrha in prizadevanja za spravo med Arabci ter za proces politične in gospodarske integracije. Skrajni palestinski gibanji Hamas in Islamski džihad sta po drugi strani poudarili, da ju je vrh razočaral. "Rezultati vrha kažejo na nemoč Arabske lige in slabšanje razmer v organizaciji, najhujša pa je oživitev pobude za spravo s sovražnikom," je povedal tiskovni predstavnik Hamasa Sami Abu Zuhri. "Ta pobuda je darilo okupatorjem," je dodal.
Eden od vodij Islamskega džihada Nafez Azam pa je ocenil, da nima smisla nadaljevati arabskih mirovnih pobud, ki jih Izrael ne jemlje resno in jih že vnaprej zavrača, da bi lahko nadaljeval agresijo proti palestinskemu ljudstvu.
Voditelji držav članic Arabske lige so na vrhu pozvali k ponovni oživitvi mirovnega načrta, ki so ga arabske države sprejele na vrhu v Bejrutu leta 2002. Arabski voditelji so tudi odločili, da bodo promovirali mirovni načrt iz Bejruta. Za promocijo mirovnega načrta bodo oblikovali odbor, ki naj bi vsebino načrta predstavil različnim državam.