Kopenhagen je zato poklical v domovino svojega veleposlanika v Teheranu na posvetovanje, čeprav je Iran takšne načrte zanikal.
Skandinavski incident pa je razkril najbolj sveže poglavje v dolgo trajajoči vohunski vojni med Izraelom in Iranom. Ta vojna se v zadnjem desetletju vse bolj odvija preko kibernetskega vojskovanja. Teheran naj bi, po poročanju izraelske televizije Hasadot, več mesecev uspešno prisluškoval mobilnim komunikacijam iranskega predsednika Hasana Ruhanija in tako tudi izvedel za morilske naklepe Irana na Danskem. Takoj po aretaciji na Švedskem je ajatola Ali Hamenej pozval svoje uradnike zadolžene za kibernetsko zaščito, naj se bolje pripravijo na "sovražne infiltracije". Iranska državna televizija je prenesla besede vrhovnega vodje: "Ob zapletenih praksah sovražnika mora naša civilna zaščita preprečiti infiltracijo z znanstvenimi, natančnimi in sodobnimi potezami."
Nov Stuxnet
S tem je Iran priznal, da je izraelska enota 8200 ustvarila nov virus, ki je pustošil po njihovih strateških mrežah in komunikacijah. Golamreza Jalali, vodja iranske civilne zaščite, je povedal: "Odkrili smo novo generacijo virusa Stuxnet, ki je sestavljen iz več delov in je poskušal vstopiti v naš sistem."
Stuxnet je virus, ki je začasno onemogočil iranski jedrski program leta 2009. Bil je prvi virus, ki je presegel "zračni presledek" (air gap) in je fizično uničil jedrske centrifuge, kjer so Iranci pridobivali obogaten uran, objekt pa ni bil priklopljen na svetovni splet. O tem smo tudi obsežno poročali, za našo medijsko hišo pa je spregovoril tudi izraelski general, ki je bil domnevno vpleten v napad s Stuxnetom. Kakšno škodo je povzročila tokratna mutacija računalniškega virusa Stuxnet pa Iranci seveda ne poročajo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.